Rybíz červený Abundent



host - 130.82 (?)
15.7.2018 8:35

Omyl! Tenhle rybíz, jak je dohledáno, není nějakou vybubnovávanou novou odrůdou. Která zasvítí a zhasne.

Ale je výtvorem rumunského výzkumáku v Kluži (Cluj Napoca) a je už z roku 1978... což na dnešní tj. časem stále zrychlující se poměry... je 40 dlouhých už let!

Tedy rybíz je ještě z doby rumunského totáče.

Tudíž pro nás tady to je taková raritka a, především, je opravdu hojný! A i ve smyslu potom sklizně, kdy se celé dlouhé trsy kuličkami obalených stonků radostně sápou s keře téměř samy :-)

Ale jistě, odrůd a od všeho je už dnes celý kopec, já sem dal hlášku kdyby někdo další na tuto odrůdu náhodou a někde také narazil. Nebál bych se jí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 130.82 (?), 14.7.2018 14:46, zobrazeno: 2006x

Před několika málo lety byly na jaře v Tesco nabízeny sazenice drobného ovoce, s maďarskými popisky ale (podrobnější zkoumání) z rumunské množírny a některé odrůdy byly vlastní rumunské. Tím je také červený rybíz Abundent tj. Hojný.

Letos jsem se dočkal první významnější úrody. Zdá se že název odpovídá skutečnosti tj. je dlouhá stopka a jsou na ní větší až velké kuličky.

Chuťově je rybíz po dozrání nikoli tak moc ostře kyselý. I když kyselý pochopitelně vždy je a v porovnání s rybízem bílým. 

V popiscích se uvádí že má být odolný a je určený i do chladnějších oblastí. U mne je 430 m n.m. v mrazové kotlině a v jílovačce.

Zatím se mně jeví jako spíše raný, což platí nejen pro dozrávání ale také pro květ a ten u mne v letech před tím sem tam vymrzal a na stoncích potom kuličky chyběly. V letošním na teplo výjimečném zatím roce a už od nástupu jara byla úroda Abundentu opravdu hojná a s ohledem na název :-)

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.7.2018 15:30

V popiscích se uvádí že má být odolný a je určený i do chladnějších oblastí.

Vždycky jsem si myslel, že červený rybíz obecně se chodí do chladnějších oblastí. Přijde mi, že nějaká nová odrůda je doprovázená intenzivní reklamou a za pár let po ní neštěkne pes. Z červených rybízů namátkou Alfa, Rowada, aj. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 130.82 (?), 15.7.2018 8:35

Omyl! Tenhle rybíz, jak je dohledáno, není nějakou vybubnovávanou novou odrůdou. Která zasvítí a zhasne.

Ale je výtvorem rumunského výzkumáku v Kluži (Cluj Napoca) a je už z roku 1978... což na dnešní tj. časem stále zrychlující se poměry... je 40 dlouhých už let!

Tedy rybíz je ještě z doby rumunského totáče.

Tudíž pro nás tady to je taková raritka a, především, je opravdu hojný! A i ve smyslu potom sklizně, kdy se celé dlouhé trsy kuličkami obalených stonků radostně sápou s keře téměř samy :-)

Ale jistě, odrůd a od všeho je už dnes celý kopec, já sem dal hlášku kdyby někdo další na tuto odrůdu náhodou a někde také narazil. Nebál bych se jí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika