Rakytník odrůda Sluníčko nebo Krasavice



Jossef - (22) - 33.35 (?)
18.5.2013 10:13

Dobrý den, nejlepší informace o těchto odrůdach Vám poskytne Ing. Tarovský z Levoče, který tyto odrůdy před cca 20 lety přivezl z RF. Ja ho považuji za nejlepšího odborníka na pěstování rakytníka v celém bývalém Československu. Kontakt na něho najdete na jeho stránce. Jistě Vám rád odpoví. Příjemný den.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 34.41 (?), 16.5.2013 12:26, zobrazeno: 21352x

Ahoj, mám v plánu vysadit rakytník na zahradu, který bude nejen okrasný, ale bude zpracován i v kuchyni. Rozhoduji se mezi odrůdou Sluníčko nebo Krasavice. Máte někdo s těmito odrůdami zkušenosti? Popřípadě jak veliké narostou keře, a která je lepší chutově pro zpracování plodů na marmošky? Barča

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 34.41 (?), 17.5.2013 11:50

Opravdu nikdo ze zkušených zahradníků nepěstuje Rakytník?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 17.5.2013 12:00

Mám Krasavici,ale teprve druhým rokem,proto ještě neplodí.V zahradkáři psali, že by měla růst trochu slaběji-keřovitě, ale já jsem ji vyvázal ke kolíku, a budu ji tvarovat s terminálem, stromkovitě.

Odrůda by měla dozrávat v létě, během července, menšími plody, než Sluníčko-taky červenec.

Ještě dodám,že plody sluníčka jsou o necelou polovinu větší,než plody Krasavice,které jsou více do oranžova.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jossef - (22) - 33.35 (?), 18.5.2013 10:13

Dobrý den, nejlepší informace o těchto odrůdach Vám poskytne Ing. Tarovský z Levoče, který tyto odrůdy před cca 20 lety přivezl z RF. Ja ho považuji za nejlepšího odborníka na pěstování rakytníka v celém bývalém Československu. Kontakt na něho najdete na jeho stránce. Jistě Vám rád odpoví. Příjemný den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 33.35 (?), 20.5.2013 20:57

Môžem len potvrdiť slova p. Harta. Pán Tarovský tieto sorty vyskúšal a pestuje ich už od r.1994 a 1995   a ma s nimi najväčšie skúsenosti. Oproti ostatným europským /nemeckým/ sortam rakytníka, tieto jeho ruské sorty majú primeraný vzrast /2,5 - 3 m/ a majú podstatne väčšie plody /viac ako 2x/. Slniečko má plody o hmotnosti až 1g, čo nemá hadam žiadna europská sorta. A čo je najpodstatnejšie tieto sorty majú suchý odtrh /suchoj otryv/, to znamena, že sa dajú oberat rukou ako ribezle, na rozdiel od europskych sort, ktore maju väčšinou tzv. mokrý odtrh a pri sbere sa režú cele vetvičky, ktore sa zamrazujú. Ja som od p. Tarovského kupoval pred rokmi sadenice Slniečka a mám s nimi len najlepšie skúsenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 50.37 (?), 29.5.2013 10:33

Také se nemohu rozhodnout jakou odrůdu koupit. Jde mě hlavně o to aby plody byly chutné v čerstvém stavu a aby se daly dobře trhat. Podle rezenzí mě vychází odrůda Sluníčko nebo Botanika. Můžete někdo poradit, která odrůda je chuťově lepší? Také já hodlám vzhledem k úspoře místa sesadit samci i samici do jedné díry. Prosím o názor a radu. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.222 (?), 29.5.2013 10:44

Třeba to někomu chutná, ale mně připadají v čerstvém stavu nepoživatelné všechny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 24.92 (?), 29.5.2013 23:23

Tieto odrody som doviezol z Ruska už v roku1994.  Sú to dve celkom odlišné odrody a rôznej selekcie. Slniečko na báze altajských foriem a Krásavica (pôvodne Krásavica nečernozemia)  je z irkutských foriem od selekcionera S.N.Kovaľova ktororý už nežije a osobne som ho poznal a aj mi túto odrodu podaroval.

   Slniečko je veľmi dekoratívna odroda,  veľmi odolná voči chorobám čo môžem potvrdiť pozorovaním v priebehu už 20 rokov.    Má aromatické a pomerne veľké plody s dlhou stonkou a pomerne málo trňou.  Dobre sa zberá aj ručne.  Je hodnotená ako jedna z najlepších odrôd.

  Plody u Slniečka sú 2 až 3 krát väčšie ako u nemeckých odrôd. Celkovo ruské odrody sú ďaleko lepšie ako nemecke po celému radu kritérii...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 23.8.2013 21:28

Prosím Vás pán xxx.xxx.24.92 mohli by ste porovnať tieto 2 odrody a tiež odrodu Podarok sadu. Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Kasla - (18) - 21.151 (?), 30.5.2013 20:30

Nejdrive si ujasnete co ma znamenat,, chutne plody v cerstvrm stavu,, je to jako chtit aby feferonka mela chut pomerancu, je totiz nepouzivatelny a oblbovani zakazniku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika