Rakytník Botanika - sklizen oklepáním nereálná



host - 45.252 (?) 
24.8.2017 21:27, zobrazeno: 4239x

Mám rakytník Botanika, který se dle oficiálních informací vyznačuje tím, že v době zralosti jde oklepat na plachtu a tak snadno sklidit. Hlídal jsem zralost a nyní již cca 10% plodů je přezrálých (při snaze o utrhnutí 10% se snadno rozmáčkne- jsou značně změklé) a ani tyto přezrálé při třepání napadají, takže jsem ostatní plody musel otrhat ručně-4kg. Změklé a při snaze o utrhnutí praskající plody jsou i tak nepoužitelné, neb mají zkvašenou příchut. Řezání větví a zmazení je nepraktické z důvodu velmi snížené příští sklizně. Máte někdo s Botanikou jiné zkušenosti?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
alfonss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (99) - 32.105 (?), 26.8.2017 14:56

To musí asi napřed dobře zmrznout. Nebo opravdu taková za tepla otřepávací odrůda existuje.

Ti neřádi ptáci si z plodů vyzobávají jen semínka, ostatní nechají.

Co tak jim na keři udělat krmítko a nasypat jim tam dobrý ptačí zob? Třeba by rakytník nechali na pokoji když by se přežrali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.252 (?), 27.8.2017 22:18

Zmrzlý rakytník jde oklepat každá odrůda! Proto jsem taky psal o tom uřezání větví a dále se samozřejmě strkají do mrazáku, ale to nejde u jednoho keře- nebude pak úroda příští rok. Na Sibiři ho prý sklízí takto zmrzlý přímo zatřepáním keře, je možné že tam není vlivem podnebí tak přezrálý jako u nás už v srpnu. Botanika má dle ofiko popisu jít otřepat už v srpnu při zralosti, ale nejde, drží pevně jako každý rakytník... A v zimě zmrzlý nebude po rozmznutí u nás k jídlu, bude zkavašený či zkažený, jako už je ted ten přezrálý a změklý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
moonvil - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 112.141 (?), 5.9.2017 16:10

Nevím o žádném rakytníku, který by šel otřepávat ve fázi ideální zralosti. 

Mrazení a následné oklepání funguje, ale jen některé odrůdy jsou vhodné na hluboký řez, navíc je potřeba mít více rostlin a střídat je, tj. jeden rok ořezat, druhý rok nechat narůst nové výhony. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika