Prosím o radu - nevím co je to za rostlinu



Stránky: 1,  2   
Sonislav - (3) - 200.10 (?) 
18.9.2011 10:24, zobrazeno: 19038x

Na zahradě mi vyrostla keřovitá rostlina s plody podobným borůvkám. Neví prosím někdo o jakou rostlinu se jedná a zda je jedlá? Děkuji!



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 243.87 (?), 18.9.2011 10:31
Jak Vám tato rostlina vyrostla velká? Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Sonislav - (3) - 200.10 (?), 18.9.2011 11:02

Má tak metr a půl až 180

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 243.87 (?), 18.9.2011 11:55
Bude to některý z mnoha a mnoha druhů lilků - rod Solanum. Nejspíše to vypadá (podle toho, co jsem našel v knížkách a na internetu) na lilek Burbankův - Wonderberry - Solanum burbankii, případně na lilek borůvkovitý - Solanum scabrum (S. melanocerasus) (anebo některý z dalších druhů). U jmenovaných lilků je psáno, že jsou vzácně pěstovány pro jedlé plody (pouze zralé - černé!). Lilky jsou jinak dost často jedovaté - lilek černý, lilek potměchuť, ba i lilek brambor (zelené kulovité plody vyvíjející se po odkvětu na nati brambor) atd. Mezi jedlé lilky patří např. lilek vejcoplodý - baklažán a také lilek rajče apod. Další informace k lilkům, zvláště k prvně jmenovaným, si jistě vyhledáte sám anebo snad přispěje někdo, kdo je sám pěstuje a má s nimi osobní zkušenost. Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.182 (?), 18.9.2011 13:30

Určitě bych ho jíst nezkoušela...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 243.87 (?), 18.9.2011 13:49
Já bych to klidně zkusil. Pomaloučku, na zkoušku... Jedna, dvě bobule.. Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Sonislav - (3) - 200.10 (?), 18.9.2011 19:14

Moc děkuji za zjištění. U nás o tom zmínky moc nejsou ale v zahraničí je o tom psáno. Zejména jako o Wonderberry. Ostatně pro jedovatost nezralých plodů a nejasnost kolem plodů zralých mi zatím nedovolí rostlinu zkoušet... možná časem s více informacemi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 106.122 (?), 26.9.2011 10:12

Dobrý den. Pamatuju si, že když jsme jako děti u rodičů pěstovali brambory, tak tam toho bylo plno. Občas se mi tato rostlina objevuje v zahrádce, ale vždy ji vytrhnu. Prý je jedovatá a jíst jsem ji nikdy nezkoušela. Je to pro mne novinka že je to vlastně lilek a že by se to dalo i jíst... Bohdana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.186 (?), 26.9.2011 11:16

K lilkovitým patří i rulík zlomocný, a ten určitě jíst nebudete...   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.39 (?), 26.9.2011 13:35

Paní Bohdano, je to jinak. Běžný plevel, který jste mívali v bramborách nebyl tento druh, který je na fotkách a předmětem dotazu. Je mu velmi podobný. Také má plody malé černé kuličky, také má jednoduché listy... Váš plevel se jmenuje nejspíše lilek černý - Solanum nigra. Ten je podle mých vědomostí jedovatý. Lilek černý nikdy nedorůstá tak velkých rozměrů jako ten, který je na fotkách (proto jsem se také zadavatele dotazu ptal na výšku). Lilek černý je vysoký zporavidla okolo 0,5 m. Lilek černý má navíc hladké zelené listy. Ten na obrázku je má lehce ochmýřené (plstnaté) a s nafialovělým nádechem.... Takže pozor: ne vše, co vypadá hodně podobně má i stejné vlastnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika