Přesazení moruše - lze?



Stránky: 1,  2   
hanka1 - (15) - 198.209 (?) 
23.4.2017 6:32, zobrazeno: 9771x

Jak moc je možné, reálné přesadit černou moruši previslou (1,5m vysokou), kupovaná ve velkém květináči, vzrostlá, krásně zakořeněná, na místě je 4roky. Je ve výborném stavu, pěkná, na zahradu se mi ale nehodí, tak uvažuji o přesazení, ale nevím, zda to lze a zda se to u moruší daří. Jinak nejvhodnější doba je asi podzim, že? Děkuji za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 23.4.2017 10:34

Jaký má průměr kmínku nad zemí? Ta Vaše "černá" moruše, která se jmenuje bílá (alba) je naroubována na semenáči a ty mají obrovské dlouhé kořeny. Moje je v zemi 2.rok a kmínek má k 8cm průměru!

Na druhou stranu je velmi odolná. Pokud seženete někoho, kdo ji obryje metr dokola, ořežete letorosty na 2 očka a budete zalévat, udělal bych to raději ted, než čekat na podzim, kdy bude zase o rok větší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 23.4.2017 18:38

Pokud už má listy nebo nedej bože plody, bude přesazení teď rozsudkem smrti. Záleží v jaké oblasti ji pěstujete. Možná, že ještě někde spí. V Pardubicích asi už nespí.

Moruše s plůdky
Moruše s plůdky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 23.4.2017 20:54

s tou fotkou jste přifrčel z Bulharska, což?! U mě ve 220m se otevíraly pupeny a nyní zmrzly...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 23.4.2017 21:29

Hecnul jsem se a šel jsem to vyfotit, abychom nemluvili jeden o voze a druhý o koze.. Předpokládám, Pardubice na tom budou podobně. Pendula raší později, klasická alba dříve, kagyamae taky později. Tohle se dá přesazovat, problém je mohutný kořenový systém..


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hanka1 - (15) - 198.209 (?), 23.4.2017 21:54

Nemohu ji teď změřit, ale myslím, že tak 6 max těch 8 cm, neroste bujně, ale je vidět, že se jí daří a je zdravá. Plodí černé moruše a tuším, že v názvu bylo nigra, ale podnož tedy může být/nebo předpokládáte, že určtiě je alba, je to tak? Někde jsem četla, že i alba může mít černé plody, myslíte to tak, že máme určitě albu i když má černé plody nebo, že podnož je alba? Plody jsou malé, ale to je prý u penduly běžné. Děkuji všem za rady, možná se ještě někdo přidá (třeba i se zkušenostmi). Když mluvíte o dlouhém a mohutném kořeni, tak možná přesazení ani nestojí za to zkoušet.. vím, že některé dřeviny nejdou přesazovat např. bříza, u moruše nevím ani jsem to nikde nevyčetla, tak jsem se chtěla poradit. Nechce se mi platit někoho za to, že ji budeme složitě přesazovat s malou nadějí na úspěch.. tak děkuji a třeba ještě někdo přidá radu, zda ano či ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 24.4.2017 9:55

Nigra a alba není podle barvy plodů, ale snad dle barvy pupenů, možná borky. Pupeny nigry jsou v zimě černé a jinak tvarované. Rozdíl v listech - viz obr. Je v tom chaos, existují mraky kultivarů, kříženců a obchodní název snese kdeco. Nigra je choulostivější. Možná existuje i pendula nigra, aspoň je tak označovali prodejci z jižní Evropy. Zahrádkáři to může být prakticky jedno. Pokud Vám nevadí, větší do výšky už nebude, zbatečně bych ji taky sekáním kořenů netrápil. Pokud by pryč musela, tak čím dřív, tím líp.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 160.50 (?), 24.4.2017 10:27

Možná, že by to tedy šlo i nyni, ačkoliv zkušenosti tu nezazněly příliš jasně. Navíc neznáme stupeň narašení.

Moruše (semenáčky rostoucí na nevhodném místě) jsem přesazoval asi tak do tloušťky kmínku 5cm. Silnější se mi nikdy nepodařilo vyjmout a tak jsem je jen vyřezal. Kořeny byly i tak velmi silné a dlouhé. V prosinci jsem tedy vykopal stromek, odřezal všechny větve a kořeny ořezal pilkou tak, aby se vešly do 20 litrové nádoby. Tam zůstaly přes zimu v bezmrazé, ale chladné, místnosti. Když v únoru začaly rašit, naštěpoval jsem je a plně vyrašené zasadil i s neporušeným novým kořenovým balem na finální místo v květnu.

Mimmo

PS: listy jsou vzdy vyrazne polymorfni, i na stejnem strome jsou velmi ruzne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 24.4.2017 12:13

Ps - rozlišovací znak nespočívá v tvaru, alébrž snad v ochmýření spodní strany listu, především žilnatiny u nigry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 24.4.2017 19:35

Ten rozlišovací znak je hodnotná informace. Zatím jsou však všechny mladé listy hladké. Bude lepší to porovnat až v létě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika