Presazeni josty



Stránky: 1,  2   
quasimodo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 188.243 (?) 
20.6.2011 14:40, zobrazeno: 17710x

Dobry den, kamaradovi se zmenil soused na zahradce a ma ted problem. mraky let rostla josta jak chtela, je ted nadherna, obrovska, mraky plodu. Bohuzel je u plotu a zasahuje i na sousedni zahradku. minulemu majiteli to nevadilo, ba naopak, ale soucasny je silne proti. Ta josta ma uz vetve cca 3-4 cm silne a z nich jde mraky slahounu obsypanych plody. bohuzel to soused nenecha ani dozrat a musi se ostrihat a presadit. Myslite, ze je mozne i v tomto case ostrihane vetvicky dat do vody, nechat zakosrenit a vyuzit je? Je mi strasne lito takovou rostlinu vyhodit. Take netusime jak muzou byt koreny rozrostle, aby pri presazovani nedoslo k velkemu poskozeni a uhynu cele josty. Diky za nakopnuti spravnym smerem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 33.230 (?), 20.6.2011 16:42

Prozatím ostříhejte jen to, co jde za plot, za hranici pozemku.

Několik ostříhaných větviček se pokuste zakořenit, myslím, že by se mohly ujmout. Nastříhejte spodní část letošních výhonů, řízky 10-15 cm dlouhé, na spodních 2/3 -3/4 listy ostříhejte a touto ostříhanou částí zapíchejte do vlhké země nebo substrátu s pískem, udržujte ve vlhku, případně překryjte sklenicí či igelitem. Anebo je zkuste dát jen do sklenice s vodou, i tak můžou zakořenit.

Přesazovat celý keř v této době je dost riskantní a náročné. V každém případě byste ho museli silně ostříhat (80-90% zelené hmoty), celý keř obrýt a podrýt, přesadit celý keř s kořenovým balem o průměru asi tak 60-75 cm, výška balu 30 cm do předem vykopané jámy, důkladně zalít.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 20.6.2011 18:52

Josta se ujímá dobře, pravděpodobně se ujme i velký přesazený keř v tuto dobu. Přesto bych se pokusil domluvit se se sousedem, že ochotně přesadíte keř na podzim, jen co shodí listy, jestli by mu to nevadilo. Pokud budete přesazovat nyní, bude letos keř i při nutné pravidelné zálivce živořit a ani v příštím roce to nejspíš nebude žádná sláva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
quasimodo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 188.243 (?), 21.6.2011 10:43

se sousedem bohuzel neni zadna domluva. je to dvacetilety floutek, samozrejme od tatinka bourak a uz kaci vse na co prijde. bude tam jen trava a parby. naprosta senzace . Jeho zahrada ma cca 1000m2, byly tam krasne merunky, jablone, rybizy, angresty... a vse jde pryc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 152.34 (?), 21.6.2011 13:58

Pan Vysloužil má pravdu. Z vlastní zkušenosti vím, že jdou přesadit i dospělé rostliny, které je po přesazení potřeba hodně seříznout. Až zakoření, znovu vesele obrazí. Josta je fakt nezmar. U souseda je naděje, že z toho vyroste, protože dvacátník k zahradě vztah nemá asi z podstaty. Bude to sice trvat takových deset let, ale šance na změnu je velká.  Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.130 (?), 21.6.2011 14:36

Zkusila bych to na etapy. Teď bych odřezala větve, co lezou k sousedovi, aby neměl řeči. Z odřezaných částí bych udělala řízky jako z rybízu. Na podzim po opadu listů bych rostlinu přesadila (pokud je opravdu vzrostlá, tak ji lze rozdělit na víc dílů...).            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
quasimodo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 188.243 (?), 4.7.2011 22:12

takze dnes jsme jostu ostrihali, neco aspon stacilo dozrat. Nadelal jsem rizky, pul dal do substratu a pul do vody. Mam do vody ci substratu pridat nejake hnojivo at ji pomuzu? za jak dlouho bych mohl pozorovat, ze se chytla, at kdyztak muzu oriznout dalsi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 5.7.2011 8:10

Hnojivo určitě ne, hodil by se spíš růstový stimulátor.
  V tuto dobu jsem keře rybízů apod. nikdy neřízkoval. Bu'ďto na jaře nebo až v září. Tímto nechci říci, že se Vámn to nemůže ujmout. Ale pochybuju, že Vám řízky porostou před očima tak, že budete řezat dalšší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
quasimodo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 188.243 (?), 5.7.2011 16:18

neslo o to, ze by rostly pred ocima a tedy bych sel rezat dalsi. spis mi jde o to za jak dlouho by mohly byt naznaky korinku v zemine. Je to bohuzel z nouze ctnost, bylo mi lito ty ostrihany kusy vyhodit. jeste bude muset kapku zastrihnout, tak jestli jeste brat i kdyz uz mam cca 20 rizku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
quasimodo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 188.243 (?), 3.8.2011 18:50

jen bych pridal informaci o pokracujicim zakorenovani. Ve vode se ujalo skoro vsechno a uz jsou i korinky pekny, jen mam zatim strach to dat ven, abych je neposkodil. Z druhe poloviny, co jsem nastrkal do substratu se mi ujala ani ne 1/3. Zbytek uschl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika