Pomalá moruše



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 224.132 (?) 
28.6.2016 20:34, zobrazeno: 6645x

Vím, že moruše raší velmi pozdě, ale přesto... zasazena na podzim (špičák, moruše bzenecká), začala mi rašit někdy koncem kětna/začátkem června, takže její stav je viz. foto. Raší postupně odspodu, její výška byla původně nějakých 180cm, už jsem ji zastřihl tak na 120cm, přesto se zřejmě na horní pupeny vůbec nedostane Jak dále postupovat? Když se vytvoří několik výhonů ve spodní části, jak se k tomu zachovat, jak provádět řez, jak z toho probůh vytvořit normální strom? indecision


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 28.6.2016 21:14
Nemusí to být chyba moruše. Já osobně bych ji už v únoru brutálně zastřihl tak na 80-100 cm a vyrašila by správně. Ale to nic. Moruše rychle regeneruje a nic není ztraceno. Nejvyšší výhon bych teď nechal růst kolmo vzhůru a druhý nejvyšší (záložní) bych zakrátil na dvě očka. Pokud vyraší něco nahoře, spodní výhony půjdou pryč. Pokud vršek odumře nebo usne, pěkný stromek se vypěstuje z ponechaného výhonu. V září může mít také až 120 cm, pokud se dříve nezastřihne na korunku. U moruše se stává, že nevyrašené pupeny vyraší až za rok. To by však byla až třetí, krajní cesta.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 224.132 (?), 28.6.2016 21:32

Takže? Ponechat původní (spící) kmen a vedle něj vést z nejvyššího výhonu souběžně druhý terminál? A příští rok podle toho, zda se původní kmen probudí, jej odstranit/ponechat? Potíž je také v tom, že nejlépe roste ten nejnižší výhon...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.13 (?), 29.6.2016 0:07
Pozrite si môj príspevok na vlákne "Opravný řez Admiralu na M9" z 20.3.2016 o 9,03h. Presne týmto som si s morušou prešiel, je tam aj vyfotená ako teraz vyzerá. Moja skúsenosť je taká, že ak moruša po vysadení nezačne rašiť v hornej časti do augusta, tak už nemá zmysel ďalej čakať na zázrak. Treba kmienok odrezať tesne nad najvyšším rašiacim výhonkom, ktorý potom prevezme úlohu náhradného kmeňa. Ja som to riešil trochu inak, nechal som morušu rozvetviť sa nízko nad zemou (poloha v záhrade mi to dovoľovala), takže kmeň má len asi 30cm, strom vyzerá naozaj neštandardne, ale rodí perfektne, teraz je vysoký takmer 6 metrov. Ak kmeň chcete mať vyšší, tak sa to dá, len ten náhradný treba vyviazať aby rástol kolmo hore, odstraňovať predčasný obrast a korunku zapestovať vyššie. Ak máte dosť miesta v okolí moruše a nižší kmeň by neprekážal, tak sa na tvorbu vysokokmeňa vybodnite a nechajte ju rozvetviť sa nižšie nad zemou, celé to potom bude rýchlejšie a najmä jednoduchšie. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 29.6.2016 7:50

Máte konec června. Takže u tak mladé sazenice se snažte udržet letos co nejvíce listové plochy. U větví, které nechcete v budoucnu použít, zaštípněte jen růstový vrchol, omezujte jej. Větev odstraníte až na jaře. Jestli stromek v této době razantněji ořežete, nemusí, ale spíše zbyde neduživý chudáček. Potřebujete, aby do příštího jara stromek vtvořil co nejvíce zásobních živin a pak na jaře jej upravíte k obrazu svému i za cenu o něco větších ranek. P 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 29.6.2016 8:00

To čo píšete platí, ale problém je v inom - nerašia pupene na veľkej časti kmienka (špičiaku), a podľa mňa už rašiť ani nebudú. Ak to necháte tak cez zimu, nevyrašená časť kmienka uschne a to môže ohroziť aj vitálnu časť moruše, ktorá "žije" je len v spodnej časti. Načo tam nechávať odumretú časť špičiaku, to mi nie je jasné. Netvrdím že ho treba odrezať už teraz, dá sa ešte počkať, ale ak pupene nevyrašia do 2-3 mesiacov, tak si myslím že už nevyrašia vôbec a táto časť kmienka nevyhnutne odumrie. Inak tie výhonky ktoré vyrašili teraz v dolnej časti by som nezaštipoval vôbec. Kardinálne potom je, či vypestovať nový náhradný kmienok, alebo morušu nechať rozvetviť sa už nízko nad zemou, toto nechajme na majiteľa.   IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 29.6.2016 8:42

Děkuji, postup je jasný. Nechám ho maximálně růst, na konci léta odstraním kmen, pokud se k ničemu nebude mít. Rozhodnu, jestli chci strom bez kmenu, nebo vyšší korunku, a podle toho buď nechám vše svému osudu, nebo povedu jeden výhon kolmo, zapěstuji nový kmen s korunkou a odstraním ostatní výhony.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 157.1 (?), 15.10.2016 17:05

Jen doplním aktuální stav, kdyby měl někdo podobnný problém - ve spodní části postupně rostlo a sílilo několik výhonů. Nakonec jsem nechal jen jeden, který má nyní už pomalu ke 2 m, odstranil jsem ostatní výhony i původní kmen. Takže jsem ve stejném stavu jako před rokem. smiley Doufejme, že příští rok už vyraší výhony nahoře, a budu moct konečně zapěstovat korunku v rozumné výšce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.210 (?), 15.10.2016 21:49
V stave ako pred rokom Ste len na prvý pohľad, v skutočnosti je to lepšie, lebo teraz máte vitálny výhonok (=nový kmeň). Ak na jar uvidíte že puky v jeho hornej časti sú vitálne (to sa dá spoznať veľmi skoro), tak si vyberte niekoľko z nich na založenie korunky vo vhodnej výške a všetky puky pod nimi na kmienku vyslepte (odlúpnite). Na tie známky vitality si ale počkajte, lebo v zime môže niekedy najvyššia (najmenej vyzretá) časť výhonka vymrznúť. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika