Padlí na rezistentních odrůdách angreštu



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?) 
23.5.2012 12:49, zobrazeno: 60048x

Vzhledem k tomu, že k tomuto tématu vznikla dosti široká diskuse, pokusím se jí dát samostatný prostor. Abych nemusel každoročně několikrát opakovat postřik proti padlí na angreštu, rozloučil jsem se, byť nerad, s odrůdami citlivými na padlí a pořídil si odrůdy rezistentní. Za 5 let jsem ani jednou proti padlí nestříkal a rezistentní odrůdy Invicta a Rolonda jsou úplně v pohodě. V diskusi ale panují názory, že mám pouze štěstí, že i rezistentní odrůdy mohou být napadené padlím. Má tedy zde někdo osobní zkušenost, že rezistentní odrůda angreštu z uznané sadby trpí padlím? Případně, jaké rezistentní odrůdy v podstatě nejsou rezistentní?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 14.199 (?), 23.5.2012 13:09

Všechny a čehokoliv. Jsou jen odolné, nebo tolerantní, více či méně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.182 (?), 23.5.2012 14:07

Když jsem loni hledala nějaký rezistent na zahrádku ke klasickému Zlatému Fíku, našla jsem na netu novou odrůdu nedávno u nás vypěstovanou - Karát (byl tam dále uveden i angrešt Darek a další). O Karátu bylo uvedeno, že jako jediný je zatím plně rezistentní, že se u něj padlí nevyskytuje nejen na plodech, ale ani na vrcholcích výhonů... Z toho mi plyne, že ostatní rezistentní angrešty sice neměly padlí na plodech, ale na výhonech se u nich vyskytovalo.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 137.170 (?), 23.5.2012 14:57

Žádné viditelné příznaky padlí jsem za 3 - 6 let pěstování (vysazováno postupně) zatím nezjistil na odrůdách Prima, Martlet, Pax, Karát, Invicta, Reflamba a Hinnonmaki červený. Na stejném místě přitom odrůda Chryso, mě neznámé odrůdy angreštu a některé odrůdy černého rybízu trpěli padlím silně. V jednom roce, asi po přehnojení N, postihlo padlí silně i červený rybíz, odrůdu Red Lake, která mi padlím jinak netrpí. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.2 (?), 23.5.2012 17:25

Nemyslel jsem jen angrešt. Údajně v těchto případech nejde o úplnou rezistenci, ale o vyšší odolnost a menší náchylnost k chorobě. Např.réva k plísni, jabloně ke strupovitosti. A dokonce už údajně byla rezistence u některých jabloní prolomena, resp. snížila se snad na úroveň odolných nerezistentů. Jen opisuju, co mi utkvělo z diskuzí. Ověřeno vědeckými pokusy to nemám. Tedy já nenapadám vhodnost pěstování rezistentních angreštů. Ale pravděpodobně je třeba připustit, že při silném infekčním tlaku ta odolnost může být prolomena.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 160.78 (?), 1.6.2012 10:37

Dobry den,

Mam odrudu Reflamba, zasazeno na podzim, pred dvema dny se na nich objevilo padli. Do ted jsem nicim nestrikal. Ulamal jsem napadana mista a nastikal Diathane - byl po ruce, ale z jinych diskuzi jsem zjistil, ze ten nepomuze tak jsem koupil Bioton. Nevim jestli to vsak zachranim.

Chci se zeptat na radu - co s tim, pokud je nezachranim? Nechat a od ted strikat kazdy rok nebo vykopat a dat jinou odrudu? Pokud nechat, co s tim pres leto? Olamat vsechno listi?

Dekuji a preji hezky den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 167.53 (?), 1.6.2012 10:46

Dithane na padlí ale nezabírá frown to byl absolutně zbytečný postřik

použijte Discus yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.21 (?), 1.6.2012 10:53

Dobry den, neviem ako v CR, no u nas je registrovany aj na mucnatku (padli) na ovocnych drevinach, minuly rok som s nim osetril vinic, a mucnatka ho nenapadla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 160.78 (?), 1.6.2012 11:16

To bylo v panice, ac teda je urcen i pro revu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 160.78 (?), 1.6.2012 13:01

Mno, dostal jsem koukam kartac sad.

Na moji obranu uvedu, ze vedle me stal zahradnik a doporucil Dithane pouzit, podle pribaloveho letaku. Jeho slova byla, ze mozna je uz pozde, ale je tu nadeje.

Neptal jsem se na to, co jsem mel delat, ale jake je doporuceni ted v dane situaci. Pouzivat postrik od ted porad, nebo dat jinou odrudu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika