Padlí



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 99.192 (?) 
4.1.2015 9:38, zobrazeno: 32058x

Dobrý den,

loni jsem založila záhon s rybízem, jostou, angreštem,  mochyní akustovnicí čínskou a o kousek dál mám kamčatské a kanadské boruvky a vše to má padlí a opravdu nevím kdy to mám stříkat, aby to byo efetivní.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 4.1.2015 11:48

Šířitelem(vektorem) Vašeho problému s padlím je zřejmě nejcitlivější ov.druh na padlí ze všech, které jste jmenovala-angrešt.Pokud ovšem nevlastíte nějaký novější kultivar angreštu vyšlechtěný s odolností na padlí, zřejmě máte nějakou starší odrůdu, třeba Zlatý fík.V dnešní době odsířených konglomerátů většina starých odrůd bez speciální péče neobejde.Z angreštu se konídie šíří větrem i na rybíz, jostu,borůvky, kustovnici,mochyni, brusnice.

Americkému padlí, moučnatke je třeba věnovat zvýšenou preventívní péči z kraje sezony hlavně ve výsadbách, které jsou každoročně a pravidelně postihovány.Pokud jsou rostliny už napadeny, pomoc přichází většinou už pozdě.Ovoce v sezoně nezacháníte.Padlí vyhovuje vzdušná vlhkost, při středních teplotách okolo 20°C.

    Pokud se na vaší zahradě padlí pravidelně vyskytuje, ošetřete angrešt již před kvetením.Základní ošetření se provádí po odkvětu, dvakrát až třikrát v pravidelných intervalech po 5 až 10 dnech.

Chemické přípravky: Karathane LC, Beaton, Discus, Rubigan 12 EC (nepoužívá se po odkvětu).

Biologické přípravky:  Padlí potlačuje i Bioan, Biool a Bioton, zdravotně nezávadné přípravky na bázi řepkového oleje a lecithinu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 99.192 (?), 4.1.2015 11:54

Keře jsou pořízený loni, bohužel jsem se neinformovala na jejich odolnost - podruhé tuto chybu neudělám, všechny angršety i rybízy mám na ve stromokvé formě. Termínově to vychází (když se už loni padli obějvilo) cca na jaký termín?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 99.192 (?), 4.1.2015 12:01

A ještě jedna otázka, mohu stříkat všechny keře(ryíz angreššt, mochyni, kustomnici i oboje boruvky ve stejném termínu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 4.1.2015 13:54

Ano, zkraje sezony na jaře, v létě můžete ošetřit všechny rostliny jedním přípravkem několikrát v časovém odstupu, nejlépe podle návodu přibalového letáku.Nebo přípravky vhodně kombinujte-vystřídejte.Později, před sklizní plodů je třeba přihlédnout k ochranné lhůtě vyznačené temtéž.U přípravku "BIO"nebo na bázi rostlinných olejů, nebo přípravku z pomerančové kůry bude pravděpodobně OL kratší, nebo žádná.

Můžete použít i prostředky na bázi síry(Kumulus, Sulka).Učinkují preventívně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 65.144 (?), 4.1.2015 12:11

Doufam, ze se pan mA na mne nebude zlobit, ale vkladat sem okopirovane udaje z roku 2009 nema podle mne vubec zadnou cenu. Proti padli pouzivam pripravek Topas, v sezone 2015 vzhledem k rozsireni registrace bych povazoval za vhodne ho stridat s pripravkem Zato. Angrest se typicky strika pred a po odkvetu, popr.potreti i na zelene plody. S vyskytem padli na ostatnich uvedenych plodinach nemam zkusenosti (resp. dosud jsem postrik neprovadel). J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 4.1.2015 12:42

...ale vkladat sem okopirovane udaje z roku 2009 nema podle mne vubec zadnou cenu.

Údaje jsou moje know-how, z části doplněné úhlednými frázemi z článku... takže se zlobím.Některé přípravky můžou časem stratit registraci, takže nebudou volně k sehnání, ale pokud vím, většina jsou státe v prodeji, nebo někdo může mít staré zásoby.Jejich účinnost pokud výrazně nepřekročily záruční dobu vhodně skladované, kalendářem nic netratí.Postupy ošetření,termíny  rovněž nedoznaly výraznějších změn,jsou stejné jako před léty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 65.144 (?), 4.1.2015 13:11

Údaje jsou moje know-how, z části doplněné ... okopirovane udaje z roku 2009 tvori cca 50% Vaseho prispevku.... ale pokud vím, většina jsou státe v prodeji ... vetsina uvedenych chemickych pripravku podle mne uz v prodeji neni. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 4.1.2015 13:24

No a ještě stále je tu možnost, zbavit se odrůdy angreštu, která neodolá padlí a nahradit jí odrůdou, která infekci padlí odolá. Takových odrůd je v současnosti dost. Pak nebudete muset ani uvažovat o tom, jakou chemii proti padlí užít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 99.192 (?), 4.1.2015 13:44

Angrešt byl zasažen minimálně, ale ostatní nevypadli dobře uvidím až dobře všechno zakoření. Loni jsem ještě udělala tu špatnou věc, že jsem pod stromky zasáezla cukety a k plotu fazole, tím tam byla zvášená vlhkost a celkově to tam byla příliž zahuštěné. Letos uvidím jak budou stromky na postřik reagovat a zda to nebylo jen přesazením a špatnými podmínkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika