Ovocné druhy pěstovatelné totálně bez postřiku



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 248.194 (?) 
21.7.2017 14:20, zobrazeno: 25527x

Dobrý den,

zakládám novou zahradu, a ráda bych poprosila o Vaše zkušenosti, jakým ovocným druhům se u vás daří pěstovat bez chemických postřiků - a tím myslím opravdu úplně totálně bez.

Je mi jasné že v různých podmínkách se různé druhy můžou chovat rozdílně, ale stejně budu ráda za veškeré postřehy a tipy.

Jde mi jak o drobé ovoce (rybízy, angrešty, maliny, ostružiny, jahody...), tak o ovocné stromy (jablka, broskve...).

Prosím jen napště také v jakých zhruba podmínkách je máte - např. cráněné stanoviště atd...

Zatím jsem vytipovala na pěstování 100% bez chemie pouze jostu :-)

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 9.135 (?), 21.7.2017 14:25

Totálně bez postřiku mám červené rybízy, maliny, jahody, ostružiny. V podstatě i jabloně na vysokokmenech, protože tam postřikovačem nedosáhnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 21.7.2017 14:31

To je špatně položená otázka. Většinu ovoce lze pěstovat bez postřiku, ale bude se mu dařit různě. Otázkou je, co od toho očekáváte. Já třeba jabloně vůbec nestříkám, a samozřejmě polovina jablek je červivých, nicméně mi to nevadí, protože druhá polovina nám bohatě na zimu vystačí (když náhodou na jaře nemrzne frown). Stejně tak slivoně a třešňě - nestříkám, ale počítám s tím, že polovina z nich bude mít v sobě červa. Meruňky (monilie) a broskvoně (kadeřavost) bez postřiku nemají smysl, budou živořit a velmi brzy odejdou. Rybíz - mám na něm někdy a někde mšice či padlí, ale něco se urodí, a to stačí. Tož rozmyslete si svoji otázku lépe. wink

Bez postřiku 100% bezproblémově snad jen ořech, líska, maliny, jahody? BTW mšice vám vleze skoro na vše, ale ta se dá řešit postřikem mýdlem, pokud jej nepokládáte za chemii...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 121.70 (?), 21.7.2017 14:52
Asimina triloba - mam 5 rokov, este som ju nikdy nestriekal. Tento rok zmzlo na jar vsetko (marhule, ceresne, visne, slivky, jablka). Zmrzli aj kvety asiminy, ale na rozdiel of ostatnych po 2 tyzdnoch asimina vytlacila nove kvety a aj ked s oneskorenim ma vyse 20 plodov. Klobuk dole pred tymto ovocim.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 104.15 (?), 21.7.2017 15:33

Uplne bez postreku sa u mna bez vyznamnych nasledkov na urode da pestovat  - maliny, cierne ribezle, egrese, jahody, orech, mandle, lieskovce, morusa. Na cervene ribezle, hrusky, slivky zjari zautocia vosky (s pomocou mravcov) - da sa to riesit lepovymi pasmi na kmen. Pri broskyniach treba 1 postrek Kuprikolom proti kuceravitosti + lep. pas proti voskam + chelatove zelezo proti chloroze. Marhule - treba osetrit pocas kvetu proti monil. spale + lep. pas proti voskam. Jablone - vyzaduju seriozne najviac postrekov, minimalne voci obalovacovi, okrem toho proti piliarke, voskam a sira voci chrastavitosti a mucnatke. Odolnejsie odrody vinica vyzaduju zhruba 3-4 postreky sirou.

Trnavsko 145 mnm.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 104.15 (?), 21.7.2017 16:54

A bez postreku este aj ceresne - skore odrody. Pokial nevadi cervivost tak aj neskore.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.210 (?), 21.7.2017 15:23

Jste na omylu. Ani ty ořešáky, vám nedají bez postřiku. Možná ořešáky japonské, které údajně netrpí chorobami a jsou prý odolné teplotám do mínus 40°C. Jedině snad ty lísky, ale i ty mají ořechy červivé!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 159.118 (?), 21.7.2017 16:32

Už zmíněné maliny, ostružiny, rybíz, jahody, navíc jeřáb (Moravský sladkoplodý), muchovník (i když má padlí). Zcela bez problémů je arónie.

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 115.144 (?), 21.7.2017 16:22

Odpověď bude silně ovlivněna podmínkami vaší lokality. Např. u nás se na peckovinách neprojevuje napadení moniliovou spálou, takže já mohu pěstovat zcela bez postřiků višně a sousedé meruňky. Nejlepší by bylo poptat se přímo místních.

Také platí, že rámci jednoho ovoce můžete narazit na různě odolné odrůdy. Existují třeba nové odrůdy angreštu, které jsou odolné proti americkému padlí a tedy se nemusí proti této chorobě stříkat.

U mě konkrétně nestříkám višeň Erdi Botermo, slivoň Stanley, maliny, jahody, angrešt Rolonda. Naopak stříkám všechny hrušně, švestku Domácí, a občas i rybíz..  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.205 (?), 21.7.2017 16:58
Podla mna jablone vyzaduju najmenej starostlivosti. Mame cca 30 rocne vysokokmene a odkedy ich pravidelne prerezavam, tak cervivost alebo chrastavitost uplne vymizla. Odrody ako priesvitne letne, jonathan, ontario. Najst cervivy plod je rarita.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika