Ostružiník - řez



Leník84 - (10) - 41.48 (?) 
19.8.2019 16:19, zobrazeno: 4012x

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na řez ostružiníku. Loni na podzim jsme si nechali zasadit 2 ostružiníky + ostružino-malinu. Letos se dost rozrůstají. Zatím dělám to, že všechny výhony (silné i slabé postranní) navazuji na treláž. (viz foto)  

První dotaz zní: Dělám to správně? Mám nechávat všechny šlahouny nebo ty postranní slabé stříhat? 

Druhý dotaz zní: Jak to mám seřezat na jaře? Zatím plodí jen to málo, co bylo už loni. Všechno to, co narostlo letos (90% keře) neplodí. Bude to plodit příští rok? Můžu to ostříhat?

Děkuji za rady.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.54 (?), 19.8.2019 22:03

Loňské výhony teď plodí na postranních výhoncích. Tyto výhony po sklizni celé zaschnou a vy je odstřihnete až u země. Příští rok vám budou plodit výhony, které teď nově narůstají (zas na bočních výhoncích, které zjara narostou).          

Takže - postranní nestříhat, na těch plodí. Staré po odplození pryč, nové pruty vyvázat - úroda další rok.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.54 (?), 19.8.2019 22:08

ps - je praktické vyvazovat loňské výhony na jednu a nové na druhou stranu opory, právě s ohledem na řez.              L.           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 41.48 (?), 19.8.2019 22:35

Děkuji za odpověď. Takže ty tenké postranní, co raší teď a hrozně to zahušťují, můžu teď odstříhnout? Chápu to správně, že na jaře budou teprve rašit ty výhony, které budou plodit? Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.54 (?), 19.8.2019 22:51

Nové letošní výhony nechte růst tak, jak rostou, nic z nich nestříhejte. U mne narůstají postranní výhonky až zjara, ale mám Thoornfree, což je už dost stará odrůda - třeba u novějších narůstají dřív, tak abyste se náhodou nepřipravila o úrodu.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 41.48 (?), 20.8.2019 9:06

Děkuji za odpověď. Zatím to nechávám. Přikládám ještě jednu fotku, těch nových výhonů je hodně a každých pár dní to namotám na drát. Bojím se ale, že to budu mít moc husté. Před 2 měsíci nebylo na těch drátech nic. Také mám Thornfree.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.54 (?), 20.8.2019 9:50

Já ho nenamotávám (špatně by se po odplození příští rok odstraňoval), šlahouny mám jen přehozené přes konstrukci z elektrikářských lišt a sem tam k ní volně přichycené drátem, aby nespadly.- viz stará fotka (trošku to je na ní vidět).           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.48 (?), 20.8.2019 11:19

A jak máte ty šlahouny dlouhé? Ty moje se už roztáhly přes celou délku zleva doprava, což jsou tak 2m (viz původní foto) a začala jsem je vracet zpět. Takže už mají tak 5m (od země nahoru, pak se táhnou na druhou stranu a pak jsem je táhla dolů a zpátky).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.54 (?), 20.8.2019 17:12

Také tak, mívají kolem 4-4,5m, některé jsou delší. Opora má horní laťku cca ve dvou metrech, přes ni jsou přehozené a na druhé straně většinou všelijak lezou po malinách, co tam mám, po provázku dolezly až k vínu, které má konstrukci v rohu zahrady, nebo také špička šlahounu zakoření v zemi a vytvoří novou rostlinu (tu jsem zatím vždy někomu dala).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika