Ostružiník - Dirksen a Navaho, stříhání



kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?) 
5.3.2019 15:47, zobrazeno: 7453x

Od loňského jara mám zasazené odrůdy Dirksen a Navaho.

Dirksen: přestože prodejce uváděl i na etiketě, že Dirksen je beztrnná odrůda, má to trnů úplně stejně jako ostružiník v lese, dokonce i listy a habitus mi přijdou identické. Narostlo tomu hodně prutů, většinou o délce cca 3m.

Navaho: ten naštěstí je opravdu beztrnný, listy i stonky úplně jiné jako dirksen, při ohýbání se dost lámou, také velmi bujně roste, přestože neměl růst tak bujně.

Jelikož se oba druhy válely po zemi a těch 10 bobulí, co se urodilo skončilo na podrážce (vedle jsou hojně navštěvované maliny), udělal jsem z bambusu dočasnou, spíš vertikální opěru (málo místa). Je možné s takto malou oporou pokračovat i letos, anebo se to neobjde bez něčeho většího (muselo by dojít k přesazení). 

Také bych rád věděl, jak přesně teď v předjaří mám tyto konkrétní ostružiníky zastřihnout.

Děkuji.

ostružiník Dirksen
ostružiník Dirksen
ostružiník Navaho
ostružiník Navaho
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.169 (?), 6.3.2019 22:15

Jsou ty Vaše ostružiníky trochu divočina.smiley. Nejvyšší čas na stříhání. Nevím, zda nemáte záměny.Navaho u nás roste vzpřímeně. Pouze ho lehce přitahujeme k tyčce. Staré pruty vystříhat u země, nechat pouze silné loňské, ty zastřihujeme asi na 120 cm. Boční z prutu na 2 očka, jinak vše pryč, vč. listí.  Ten druhý platí podobně, odplozené pryč, nové nechat nejsilnější, max. 3. Kdyby byly všechny pruty trnité, uvažovala bych o odstranění. Ty trnité všechny pryč.  Máme ostružiník na kari síti, natažená přes 2 tyče.  Musí to udržet váhu ostružin. Nahoru dáváme plodící, dolů na síť mladé na příští rok. Zjara se odplozené odstřihnou a nahoru se dávají loňské. Taktéž stříhám boční větvičky na 2 očka, bohatě to stačí. Dám obr. ostříhaného, poté jak zaroste při kvetení.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.169 (?), 6.3.2019 22:30

ještě kvetoucí


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?), 9.3.2019 9:24

Díky moc za rady a hlavně postřehy o mých rostlinách ;) 

Rostliny byly koupené jako malinkaté proutky online na nelenprozelen a do půdy šly podzim 2017. Takže zatím plodily jenom jednou a na každém keři bylo tak 10 kuliček a to vždy na jediném výhonu cca 20cm dlouhém ležícím na zemi (proto skončily spíš na podrážce než tam kde měly).

Alespoň částečné stříhání jsem už provedl podle obecných návodů pro ostružiny před pár dny, teď už to vypadá jako menší divočina (pouze mě tedy čeká zkrácení hlavních prutů na 120cm.

Navaho je bohužel úplně poléhavé a Dirksen je totálně zatrněný jako ostružiník v lese, možná i víc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 121.128 (?), 9.3.2019 10:12

Já bych řekla, že se asi někde stala chyba. To Vaše Navaho je hodně poléhavé s tenkými pruty a vypadá stejně jako náš Dirksen. Takže si myslím, že by to mohl být on, pokud jste kupoval rostlinu s tímto názvem. A ta ostružina s trny by mohla být odrůda Black Jewel, mám ji také. Někdy se prodává jako černá malina, ale vyrůstá z jednoho místa, jako ostružiny. Uvidíte v létě, jak začnou plodit. Jinak já je mám vysazeny od podzimu 2016, vloni měly poprvé více plodů na ochutnání a jsou moc dobré. 

ostružiník Black Jewel
ostružiník Black Jewel
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 131.34 (?), 9.3.2019 10:20

Pěkný popis. Kdy zhruba tento jarní střih provádíte? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.169 (?), 9.3.2019 21:04

Střih děláme, když pominou mrazy. Je to každý rok jiné, většinou po 24.2., jak se začínají nalévat špičky. Někdo dělá na podzim, ale myslím, když by byla velká zima, což nevíme, tak ty staré výhony trochu ochrání. Letos Po střihu muž stříkal Sulkou.   Jinak Navaho je výborná, sladká ostružina, brzy zrající a průběžně nakvétá, myslím, že ji pán kubias nemá.  Občas, když nové výhony velmi bují, tak nebát zakrátit a nenechávat   3 m šlahouny. Je pravda, že každý to pěstuje jinak.

foto Navaho


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 9.3.2019 21:51

Kde jste kupoval Navaho? Já ho před lety objednával, a to co přišlo, Navaho rozhodně nebylo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?), 10.3.2019 18:55

Jak už jsem zmiňoval, na nelenprozelen_cz. Jestli tedy ani jedna odrůda není to, co jsem koupil, to je opravdu tragédie. Kupoval jsem od nich cca 30 různých rostlin a vše až na ostružiny byli zaslány ty správné.

Oficiálně jsem kupoval dirksen a navaho, tak to mám i na faktuře:

Dokonce na fotce u navaho je i vidět na produktové foto, že tam jsou malé trny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.169 (?), 10.3.2019 20:27

U nás Navaho žádné trny nemá... ani trníkwink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika