Okrasná moruše?



Stránky: 1,  2   
Moka - (19) - 39.46 (?) 
20.5.2018 19:44, zobrazeno: 9066x

Dobrý den,

máme moruši pár let. Nejdříve ji měli na zahradě manželovi rodiče, ale protože neplodila, chtěli ji podřezat. Vždy odkvetla a pak nic. My jsme ji chtěli zachránit a proto jsme ji, ač už větší stromek, přesadili na naši zahradu. Stalo se totéž, odkvetla, ale potom se ten plůdek začal měnit. Jakoby se ty kuličky, z kterých je složený plod, začaly protahovat, tmavnout, sesychat. Vypadá to jako moruše, květy voní jako moruše ale asi to nebude. Vše opadalo, proto by mě zajímalo, kde je chyba nebo naletěli při nákupu? 

Děkuji 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.220 (?), 20.5.2018 21:20
Máte samčiu rastlinu, plodiť Vám nebude. Samčie kvety sú na fotkách. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 167.218 (?), 21.5.2018 7:06

pan Hlavaty, odporovat Vam si netrufam, ale niekde som cital ze u moruse neni samec/samica ale ze skor neplodi morusa ktora je semenac, resp ma male plody pripadne plody ktrore neudrzi do plnej zrelosti..takze nedozreju ani semena a generativne rozmnozenie je nemozne..takuto info mi poskytol aj pan Stroska z Pukanca (mam od neho bielu-uz ma plody a trnavsku-odumrela, zije len podnoz-uvidim ci a co zaplodi)

pani Monika, eshopov je vela, sice je morusa drahsi stromcek (15-30euro), ale taka maskrta sa kupit oplati. Velmi chutny kultivar mnozia v plantexe (vysadena na jesen 2016 a v 2017 uz bolo 5 plodov na ochutnanie, tento rok bude uz za misku - dufam :)). 

Tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 21.5.2018 7:15

Tom Tom: Odporovať kľudne môžete, dokonca by to malo byť v diskusii samozrejmosťou.

K veci: Pri stromoch moruše sú 3 možnosti: môžu byť jednopohlavné - teda stromy s len samčími alebo len samičími kvetmi, alebo obojpohlavné - na jednom strome sú oba druhy kvetov.   IH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 21.5.2018 12:04

Sám jsem takový jednopohlavný samčí strom zakoupil - možná jsou cíleně produkovány jako okrasná městská zeleň, protože z nich nepadá na chodníky žádné lepivé ovoce. V literatuře se, tuším, připisuje jednopohlavnost Morus rubra, ale čert vídevil, jak to je...

Přerouboval jsem ji postupně, takže dole z ní visí větvě penduly s tmavými plody a nahoře je klasická alba.

Zkuste také sehnat rouby na přeroubování, úspěšný jsem byl pouze s klasickým pozdně jarním roubováním za kůru s nenarašenými rouby ze sklepa, jinak všechna očkování i ostatní druhy roubování končila neujmutím. Ještě docela funguje zakořeňování letních řízků do perlitu.

BTW letos už jsme utrhli prvních pár plodů, tedy skoro o měsíc dříve, než obvykle. To teplé jaro dělá divy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 21.5.2018 16:23

Teoreticky tomu moc nerozumím. Denně však vídám v Bulharsku stovky semenáčů obsypaných jedlými plody různé velikosti, tvaru, doby zrání a barvy. Před domem mám 15 starých moruší (možná stoletých). Deset z nich má plody a pět z nich nemá plody, ale přinejmenším některé z neplodících měly samčí květy. Takže bych dal panu Hlavatému za pravdu. Stromy, totálně ořezané v loňském roce, letos neplodí. Na své zahradě jsem si nechal jen jeden veliký plodící strom snížený z 10 m na 1,7 m. Deset stromů jsem pokácel a čtyři malé přerouboval. Semenáčky, kterých je tu stejně mnoho jako pajasanů, akátů nebo slivoní, musím vyhazovat s plevelem. Ptáci trousí semínka ve velkém. Štěpoval jsem venku kopulací a Forkertovým očkováním koncem března a začátkem dubna 2017.

Moruše před domem
Moruše před domem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 21.5.2018 21:47

Nj, co někde plevel jest, jinde vzácné kvítílaugh. Takový pěkný semenáč mi někdy na jaře zabalte, zaplatím poštovné. Nebo na oplátku pošlu pro Bulharsko nějakou vzácnou bylinu, napadá mě salátová bršlice kozí nohalaugh

Forketem jsem zkoušel očkovat moruši několikrát (pokud oba myslíme letní očko s kouskem dřevité hmoty), tvářilo se to vždy asi 3 týdne živě a pak to při červencových či srpnových úpalech uschlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 39.46 (?), 23.5.2018 18:37
Děkuji vám všem za reakce, byli jsme se podívat zahradnictví a asi vyhraje nový stromek. Já jsem se jako dítě moruší najedla dost, ta chuť je výborná. Manžel je nikdy nejedl, spousta lidí to vůbec nezná a v okolí jediná moruše byla pokácena snad před 15 lety. Takže přeroubování nejde. Ještě jednou děkuji, Monika
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 23.5.2018 19:42

Samozřejmě, že přeroubování, ale i roubování na letorost nebo očkování jde. Klidně si kupte i novou, ale tu starou vyhazovat nemusíte. Nechal bych na ní aspoň jednu větev jako tutový opylovač a na další větve bych dal jiné odrůdy. Směs plodů různých odrůd má něco do sebe.

Směs morušových plodů
Směs morušových plodů
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.46 (?), 23.5.2018 20:05
Já vám rozumím, že přeroubování jde, to samozřejmě ano. Jenže tady moruše vymizely a nemáme roub. Ale máte dobrý nápad na více odrůd, takže asi zůstane a budeme hledat rouby. Nový stromek půjde kousek vedle, škoda, že zahrada není nafukovací. Děkuji Monika
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika