Odrůdy kanadských borůvek



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 157.173 (?) 
20.9.2012 14:27, zobrazeno: 93759x

Dobrý den,

chystám se nakoupit kanadské borůvky, asi tak 4 keře. Nejlépe tak, aby postupně plodily - tj. od raných odrůd po ty pozdní. Děti budou mít radost z těch opravdu sladkých, mne s manželem potěší i nakyslejší chuť. Keře budou růst v 350 m n.v. Váhám mezi ranými odrůdami Duke, Northland a Spartan, z těch poloraných je mi sympatická Reka, ze středních Toro, z těch pozdnějších váhám mezi Chandlerem, Nelsonem, Brigittou a Elizabeth.

Máte, prosím, někdo zkušenost s těmito odrůdami? Nebo mi doporučíte jiné?

Děkuji moc za každou odpověď!

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 69.62 (?), 21.9.2012 8:49

Vybral jste dobře. Kupte všechny :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.173 (?), 24.9.2012 14:40

Děkuji, ale tolik jich na zahradu bohužel nevměstnám.

Je těžké se zorientovat v nabídce. Pak člověk zjistí, že dobrá skladovatelnost vlastně znamená tužší slupku (což je dobré, když potřebujete dovézt borůvky z chalupy vnoučatům, ale když rostou dětem u nosu, není to třeba).  A když už zjistíte trošku něco o plodech (a dokud člověk neochutná, tak stejně nebude vědět na čem je), tak třeba narazíte na to, že se špatně dohledává výška dospělého keře. Nových odrůd je hodně, informací málo.

Jestli se někomu hodí odrůda Nelson (plodí v srpnu), tak pěstitelé ve Velkých Přílepech vyprodávají čtyřleté sazenice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 57.138 (?), 29.11.2012 23:48

Mam na zahrade zatial desat krov - osem odrod. Tri kry mam Bluecrop. Mozem povedat, ze som s nou ako komercne najvysadzovanejsou odrodou spokojny co sa tyka rastu, plodnosti a aj chuti plodov. U mna dorasta do vysky cca 1.8 m a sirky odhadom od 1 do 1.5 m. Velmi je co do chuti chvalena pestovatelmi v nasich koncinach aj odroda Spartan. Mozem potvrdit, ze nie je fadne sladka ako napriklad Goldtraube a jemna kyselinka v chuti je vyhodou. Vyska je papierovo udavana niekde na 1.4 az 1.6 m, no u mna dorasta aj cez 1.9 m v druhom lete na stanovisti. Dobry je aj herbert. Pokial sa nechaju plody vyzriet z prezriet. Pokial sa oberaju hned ako zmodreju, su kysle ako citron. Myslim, ze u tychto odrod so supervelkymi plodmi to asi bude pravidlo, nakolko oto iste u mna robi aj chandler. Ten ma suverenne najvacsie plody, aj najdlhsie obdobie zberu. Plody dozrievaju velmi pozvolne a postupne aj dva mesiace. Na svoju celkovu vysku este nedorastol, ale urody uz ma pekne. A tie obrovvske plody! Aj cez 2.5 cm! Skuste si to odmerat na pravitku a predstavit si taku bobulu. Je to az neuveritelne. Mne chuti, ale manzelka uprednostnuje vylozene iba spartan.

Duke a northland budu asi z vami vyberanych najskorsie. Ktora bude skor, netusim, nepestujem ich. Obe su chvalene koli velkej urodnosti aj chuti plodov. Takze tam by som nevahal. Ak styri, volil by som asi obrovske plody u chandlera, s vynikajucou chutou a predlzenym obdobim zberu, spartan, s vynimocnou chutou, nevynechal by som standardny v strede sezony plodiaci Bluecrop a doplnil by som to niecim velmi skorym, asi by to bol velmo urodny Duke, alebo nizsi northland.

Chybu ale neurobite so ziadnou z menovanych odrod. Ani odrody s tuzsou supkou ju nemaju tak tuhu aby ste to pri jedeni citil ako problem. Z mojich osmich odrod kazda ma inu chut. Vyborny je bluecrop, ten by myslim nemal chybat. Tiez mi velmi chuti dobre vyzrety herbert. Ma taku zvlastnu nedefinovatelno cucoriedkovo-ovocnu chut. Dorasta u mna cca 1.6 - 1.7 m, ale rad sa rozklada dosiroka. Prve plody su tiez obrovske a splostene, no na chandlera sa nechytaju. Vyborna je aj vyrazne sladka Goldtraube (na trhu su tri varianty, dve z nich su oznacene cislom)

Nejako mi cucoriedky prisli na chut (aj nenarocnostou na pestovanie), tak sa strojim, ze si na buduci rok dosadim cca 12 - 16 dalsich rastlin. Kazdu ako inu odrodu. Uz teraz sa tesim na ich chut.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 2.191 (?), 1.12.2012 17:17

V jake nadmorske vysce boruvky pestujete? Bude mi odruda Chandler dozravat v cca 600 n.m.?  Do jakych rozmeru ker dorusta?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 57.138 (?), 26.12.2012 20:18

Nadmorska vyska je cosi nad 400 m. Z jednej strany je budova a plne slnko ma asi od 11-tej az 12-tej hodiny do vecera. Takze to nie su standardne podmienky.

Tiez si nechavam plody dozriet az prezriet, takze mam aj dlhsie obdobie zberu, pretoze plody zostavajuce na rastline, by v pripade obratia modrych plodov dozrievali rychlejsie.

Pokial bude mat vysadba vacsinu dna (najlepsie cely den) plne slnko, myslim, ze Vam na nom stihnu plody dozriet. Je vsak treba pamatat aj na to, ze pre vacsie plody je potrebne mat aj opelovaca. Zatial som ziadneho spolahliveho nenasiel. Ked vacsina odrod s kvitnutim konci, Chandler u mna este iba zacina. Ostatne su v tomto pripade uz davno odkvitnute. Skusil by som Spartana alebo Duke. Mali by papierovo kvitnut neskorsie a dozrievat rychlejsie. U mna ma Spartan o trosicku viac slnka, tak sa to kvitnutie asi z tohto dovodu moc neprekryvalo. Prekryvalo sa, ale len na zaciatku kvitnutia Chandlera.

Podla mna by ste skor mali ist do inych odrod, nakolko je to stale stavka do loterie. Nejake plody myslim oberiete, ale vo Vasich podmienkach to nemusia byt nutne vsetky. Zvazte, ze sa oficialne udava zberove obdobie 5 az 6 tyzdnov (u mna aj viac nez 8, ale ako som vravel nechavam si ich prezrievat).  Som velmi spokojny s urodnou a chutnou stalicou vysadieb Bluecrop a chutovo kvalitny je aj Spartan. Bohato urodna je Goldtraube (len neviem ci je to c. 23 alebo 71, bez cisla to isto neni, ma mat vzrast 1.2 m a moja ma cez 1.7 m). U mna na druhe leto rodila cez kilo, ale na tretie to vyzera na slusnu nasadu (odhad 4-6 kg) a isto budem v predjari ker preriedovat. V tomto roku som chutnal aj Draper v slusnej nadmorskej vyske (myslim ze podobnej, ak nie vyssej od tej Vasej). Bol vyborny a vynimocne sladky (uz ho mam aj doma a pojde do novej jarnej vysadby).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 65.144 (?), 21.9.2012 8:59

Ma nekdo zkusenost s odrudou RUBEL?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 57.138 (?), 26.12.2012 20:32

Myslim, ze velmi malo ludi. Ludia, vacsinou kupia to, co im je ponuknute a vo velkej miere iba s popisom "cucoriedka velkoploda - dozrieva jul-august". Nemaju ani tucha o tom, ze ich je u nas (CR/SR) k dostaniu celkom slusny pocet odrod (isto cez 40). Ti ktori tucha maju sa zameriavaju bud na velkost, urodnost, ci na chut. Malo ludi chce kry dorastajuce bez problemov 2m, plodiace drobnejsie plody. Malokto sa pozera na vyssi obsah biologicky aktivnych a zdraviu prospesnych latok, kde tato starsia odroda rozhodne v kategorii velkoplodych cucoriedok nema konkurenciu.

Chvalim snahu o pestovanie maximalne zdravych plodov. Ono ale aj tie menej zdrave velkoplode cucoriedky v porovnani s odrodou Rubel su stale dost zdrave.

Prajem vela uspechov v pestovani. Cucoriedok nie je nikdy dost. ;)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 65.144 (?), 5.1.2013 8:46

Mate zkusenosti s odrudou 'Berkeley'? Nekde se uvadi, ze je 'polorana' nekde, ze 'stredne pozdni'. Mam ji v kontejneru, nevim zda ji mam vysadit v 600 m.n.m., pozdni odrudy nechci, nebude to dozravat ani o to nebude od rodiny zajem (dle zkusenosti se 'staleplodicimi' jahodami a malinami). 

Dival jsem se na ´Draper´, bohuzel u prodejce 'nazazvorce' nyni vyprodano, snad do jara doplni zasoby. Jaky mate nazor na dalsi licencni odrudy ´Hortblue Poppins´ a ´Liberty´? J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 57.138 (?), 5.1.2013 17:33

Berkeley nepestujem, takze neviem. Akurat vraj ma trosku maksie plody a moc dlho v chladnicke teda nevydrzi, no osobne to vyskusane nemam. Tiez neviem ci napriek nadmorskej vyske 600 m nemate slabsie mrazy, pretoze vraj zvykne pri silnejsich mrazoch namrzat. S velkostou plodov asi nebudete mat problem, mali by byt velke. Donor velkosti plodov bude odroda Berkeley asi aj pre odrodu Nelson, kde figuruje Bluecrop vacsim percentom genov. Ale Bluecrop maju vo svojom rodostrome aj mnohe sucasne moderne odrody.

Odroda Draper by Vam mala dozrievat. Je to podla mna typicky technicka odroda s vysokou cukornatostou, kratsim obdobi zberu a dlhou vydrzou v chladiacom boxe. Moja rastlina este neplodila, ale chutnal som ju v roku 2012 v cca 600-700 m.n.m. vyske a bola vyborna. Od ostatnych odrod je podla mna velmi lahko rozoznatelna. Jej plod je totiz chruplavy ako bobulka hrozna. Ani jedna cucoriedka co ich pestujem taka nie je. Je pevna a pruzna. To je asi aj dovod velkej vydrze v chladiacich boxoch Ostatne odrody co pestujem, maju plody o dost maksie.

Hortblue Poppins Vyslachtili na Novom Zelande. Je to odroda severneho typu, cize vhodna aj do nasho klimatickeho pasma. Podla patentu je to odroda dozrievajuca priblizne v rovnakom case ako Bluecrop a pribliznej vysky vzrastu do 1.5 m. Habitus ma vzpriameny, co podla mna umoznuje vyssiu hustotu vysadby na produkcnych plantazach, pripadne aj mechanizovany zber. Co sa tyka skladovatelnosti, uvadzaju ju ako vysoku. Ostatne parametre uz take lichotive nie su. Napriklad vynos je stradny az nizky, velkost plodov je stradna az mala - Blueberry plant named `Hortblue Poppins`. Odhadom asi 15 - 16 mm.Mrazuvzdornost u nas tiez este nik vaznejsie netestoval. Mali ju sice vysadenu v nemecku, ale dalej som uz nepatral. Podla mna sa najde dost odrod, ktore su u nas overene, urodne aj chutne. Kto vie, aku vyhodnu vlastnost ma, ked presla odrodovymi skuskami a je aj patentovana. Co ak su tie parametre zamerne skreslene smerom nadol a ten kto ju nevysadi zavaha? Ved vyskusat sa moze.

Liberty mam a uz aj plodila. Sice len par bobuli, lebo ju mam kratko a minulu jar bojovala s rozsiahlym omrznutim, lebo na dlhu jesen 2011 sa rozhodla rasit a potom ju popalil mraz. Bobulky su povedal by som vacsie nez stredne az velke. Velkostne vyrovnane. Podla teraz nasadenych kvetnych pukov je velmi urodna. Rast ma tiez dost bujny. Budem ju musiet riadne prestrihat, lebo to bude moc prehustene. Nie sice az tak ako Blue Gold, ale aj tak dost prehustene. (myslim, ze metlovitost rastu je dosledkom omrznutia a tym aj neskoreho pucania) Chut ma u mna zo zaciatku podobnu odrode Chandler, ale pri prezrievani sa trosku zmenila. Povedal by som, ze k lepsiemu. Odroda, ktora u mna vydrzala niest plody az do mrazov bola Chandler. Liberty bola sice neskorsia ako Bluecrop, ale posledne plody som obral o dost skorsie ako tie z Chandlera. Ma kratsie obdobie zberu, co je vhodne pre zahradkarov, ktori nemaju na oberacky moc cas a chcu to obrat na jeden az dva krat. Uvidim, ako sa ukaze v tejto sezone. Nasadene ma poriadne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika