Ochrana stromků před mrazem



Stránky: 1,  2   
host - 177.147 (?) 
16.9.2019 16:02, zobrazeno: 5101x

Mám nově založenou ovocnou zahradu.Napadlo mne, že bych mohl kmínky ovocných stromků přes zimu zabalit do pěnových izolačních šedivých trubek, co se používá při vodoinstalaci.Máte s tím někdo zkušenost?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 132.55 (?), 16.9.2019 16:41

Co vás k tomu vede? Mráz v zimě stromkům nijak nevadí, pokud teda nemáte nějaké extrémní klima a choulostivé druhy ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 16.9.2019 16:42

mám záhradu v 800 mnm v oblasti, ktorú aj v predpovedi počasia vždy "vypichnú", lebo je tu väčší mráz, viac snehu, všetko je viac zákerné ako zvyšok sveta a nikdy sa mi nestalo, aby novovysadené stromy zamrzli a to už boli aj suché zimy bez snehu a nízke teploty. čo mi odmrzlo, tak na jar keď som skoro orezal mladé stromčeky (novovysadené), tak tie vetvičky cca 5-10 cm zamrzli pri jarných mrazoch, ale strom nikdy, teda za seba by som žiadnu ohranu kmeňa proti zime nedával, skôr pletivo proti zajacom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 177.147 (?), 16.9.2019 16:59

Díky za reakce, v zahradnictví mi tvrdili že první jednu dvě zimy je dobré stromky chránit, jsou ale na pozemku kde to dost fouká, tak mám obavu aby vydržely (merunka, bluma, třešen)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.41 (?), 16.9.2019 21:08

Jediné, co jsem udělala (a jen u meruňky) první zimu po podzimním sázení bylo, že jsem přihrnula zeminu přes místo očkování.

Pokud chcete kmínky chránit, tak jedině obalit prodyšnou jutou (to je ne proti mrazu, ale proti vysychání, na větrném stanovišti by to možná bylo dobré). A pokud máte v okolí zajíce, tak dát pletivo, mladá kůra jim moooc chutná.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 118.235 (?), 17.9.2019 12:58

ale jutou, rákosem, dlouhou slámou, ne neprodyšnou izolací vyrobenou z PE za kterou se budou množit breberky a hlavně plísně a možná i houby

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.9.2019 16:34

Napadlo mne, že bych mohl kmínky ovocných stromků přes zimu zabalit do pěnových izolačních šedivých trubek, co se používá při vodoinstalaci...

Ty trubky nemusejí být až tak špatný nápad.  Dobře se nasazují, drží i bez uvázání, chrání proti okusu i před jarním sluncem. Problém je, že trubky nejsou rozvětvené a když vám umrzne korunka nad trubkou, samotný kmínek asi k ničemu nebude. Je třeba si taky uvědomit, že jakékoli ochrana proti mrazu chrání jen proti krátkodobým výkyvům teplot. Stromek si - na rozdíl od lidí a teplokrevných zvířat sám teplo nevytváří, takže i když bude v "kožichu", déle trvající mráz projde skrz. Naštěstí - jak píší Petr z H i bunny, mráz v zimě zasazeným stromkům obvykle neublíží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 17.9.2019 18:59

Ta ochrana proti výkyvům teplot je jasná věc. Ale myslel jsem si, že stromek i studenokrevná zvířata určité teplo produkují. Rostliny dýchají nejen za krátkých letních nocí, ale i ve dne a dokonce i v zimě. Každá reakce nebo cyklus, při kterých postupně vzniká ze sacharidu a kyslíku CO2 musí produkovat aspoň maličké množství tepla. V izolované soustavě by se to mohlo nepatrně projevit. Bez izolace určitě ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 230.70 (?), 17.9.2019 19:07
Doktore, jste na omylu. Stromy nepoškozuje mráz, ale sluníčko!!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 17.9.2019 19:35

Stromy nepoškozuje mráz, ale sluníčko!!

ale to tam přece bylo taky: 

...chrání proti okusu i před jarním sluncem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika