Neplodící Josta a černý rybíz



host - 149.42 (?)
1.5.2013 21:06

Dobrý den. Také mi josta roste trochu jinak než ostatní rybízovité. Rok, dva po vysazení moc neroste. Pak narostou nové výhony třeba víc jak 1,5m a na nich další rok zas i 1m. Trochu zakvete, ale plody vlastně žádné. Až čtyřleté výhony (počítám věk na „pařízku“) mi plodily hodně. Později už keř nedělá tak velké výhony a kvete i na slabších jednoletých výhonech, ale ty vlastně asi nerostou přímo z hloubky ze země, ale rostou asi ze spodní části pařízků po starých odstřižených výhonech. Starší josta mi roste slaběji než mladá. Jostu jsem v létě nestříhal. JG

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 219.3 (?), 24.4.2013 11:08, zobrazeno: 44771x

Několik let mám tyto keře a zatím skoro nerodily. Jsou na slunci, vyřezávám staré větve i přihnojuju. Sousedi se diví, prý je to skoro plevel, nijak zvláštˇ prý o ně nepečují. Mohlo by to být půdou? Zdá se že je kyselá, kolem je v trávě mech. Prosím, kdo víte, poradťe. Děkuji Vlasta

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 155.121 (?), 24.4.2013 11:55

Jostu jsem měl taky, taky neplodila, tak letěla...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 151.93 (?), 24.4.2013 13:04

Zkuste ji pohnojit - například bez fosforu Vám nic nevykvete, takže ani neodplodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 26.4.2013 9:09

Neplodí proto, že nekvetou (pomohlo by nejspíše přihnojení P, K, hnojivo se stopovými prvky) nebo proto, že květy opadají (poškození jarním mrazíkem zejména poslední dva roky, nebo chybí opylovač). Keře koupené nebo od někoho (jestli jsou od někoho a tomu plodí dobře, může to být problém výživy nebo zase opylení - pokud jste vzala řízky jen z jednoho keře. U cizosprašných odrůd nepomůže, když máte - koupíte - dva keře stejné odrůdy). Mech v trávě nemusí znamenat velké zakyselení, jen třeba nedostatek péče, málo dusíku pro rozvoj trávníku. Josta běhá po republice ve více klonech, některá plodí i jako samostatně pěstovaný keř, jiná mezi černými rybízy, další plodí jen málo, ať je kde chce. Ta je dobrá akorát na kmínek k černému rybízu. Jestli keře pěstujete v trávníku, udělejte jim kruh bez trávy, nastelte klidně i čerstvý slamnatý hnůj (půl kýblu na rostlinu a zalévejte). Granulované hnojivo nebo nějakou moučku či rohovinu zahrábněte pod povrch, ke kořenům.    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 219.3 (?), 27.4.2013 11:22

Díky za radu. Keřů mám několik, od dvou různých lidí a jednu koupenou. Ta před 3 roky ještě plodila. Nejspíš je problem v tom, že nekvetou, nebo jen malinko. Tak zkusím vaše rady. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 149.42 (?), 27.4.2013 14:19

Dobrý den. Píšete, že přihnojujete, vyřezáváte staré větve a neplodí. Otázka může být, jak staré větve vyřezáváte. Josta obyčejně na 1 a 2 letých výhonech neplodí vůbec, na 3 letých málo. Některý černý rybíz podobně. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 29.4.2013 9:18

Mám spíše obrácenou zkušenost. Plody na dvouletém až čtyřletém dřevě u černého rybízu (poté odstranění). U Josty jsme dělával v srpnu letní řez u nových výhonů (cca o 1/3), kvetly spolehlivě a bohatě už další rok. Zmlazení u Josty ve stejném rytmu jako u rybízu. Postupem času se růst Josty ustálil, už tolik nedivočí a kvete na jednoletých výhonech i bez řezu. Keře se snažím držet světlé, vystříhávám slabé výhony.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 149.42 (?), 1.5.2013 21:06

Dobrý den. Také mi josta roste trochu jinak než ostatní rybízovité. Rok, dva po vysazení moc neroste. Pak narostou nové výhony třeba víc jak 1,5m a na nich další rok zas i 1m. Trochu zakvete, ale plody vlastně žádné. Až čtyřleté výhony (počítám věk na „pařízku“) mi plodily hodně. Později už keř nedělá tak velké výhony a kvete i na slabších jednoletých výhonech, ale ty vlastně asi nerostou přímo z hloubky ze země, ale rostou asi ze spodní části pařízků po starých odstřižených výhonech. Starší josta mi roste slaběji než mladá. Jostu jsem v létě nestříhal. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 213.119 (?), 6.5.2013 21:56

Keřová Josta někdy plodí málo, zato stromková roubovaná na meruzalce plodí již drudým rokem a pravidelně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 129.154 (?), 2.5.2014 10:47

Poraďte prosím co se starými černými rybízi, které krásně rostou, ale stále neplodí. Na podzim jsem u nich prořezal starší výhony, nechal jen pár, pohnojil jsem je zkompostovaným králičím hnojem. Na jaře krásně obrazili, listy mají velké, mnohem větší, než okolní (plodící) rybízi, ale s naprostou absencí květů. Nevím si s nimi rady. Nerad bych se jich zbavoval, jen v krajním případě. 

Měl jsem na zahradě 4 takové keře černého rybízu, které neplodili. 1 jsem pro celkovou vyzáblost odstranil, 1 jsem přesadil (letos krásně nakvetl) a 2 jsou na původním místě, rostou, ale neplodí. Myslíte si, že by to přesazení mohlo mít vliv na kvetení?

Předem děkuji za případné rady,

M.

Původní neplodící rybíz
Původní neplodící rybíz
Přesazený kvetoucí rybíz
Přesazený kvetoucí rybíz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika