Muchovnik



host - 56.166 (?)
30.5.2017 23:49
Ked tak pozeram na Vase nadherne plodiace muchovniky, neda mi nezamysliet sa nad mojim... uz druhy rok zakvitol, a ani jedna bobulka. Je muchovnik cudzoopelivy? Na internete som nasla aj samo aj cudzoopelivy. Ako to teda je? Nechyba tomu mojmu muchovi partak/cka? Dakujem, Alena
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.10 (?), 6.5.2017 11:45
Teta Jana: To je OK, tak som to aj chápal 😃. Reagoval som na ten iný príspevok. A s tým tykaním to tiež netreba preháňať, len aby motyka zasa nezhrdzavela 😉. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.91 (?), 6.5.2017 13:33
Pane Ivane, teto Jano, jakou to máte odrůdu muchovníku? Mimochodem, oba je máte krásné :-) Děkuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.142 (?), 6.5.2017 15:04
78.91: Bohužiaľ odrodu Vám neviem povedať, tak ako som precízny pri jabloniach a hruškách (tam si evidujem kde som stromček získal, kedy som ho zasadil, podpník), tak pri drobnom ovocí som v tomto lajdák. Ale mám pocit že tam nebolo napísané nič viac než "muchovník". Takže naozaj neviem. IH
Muchovník
Muchovník "Bezimennyj" dnes.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 240.162 (?), 6.5.2017 17:47

Já mám obyčejný Muchovník olšolistý. U nás to nikomu nijak zvlášť nechutná. Jenom já a samozřejmě opeřenci jsme nadšeni. Suším si různé plody na zimu na čaj a muchovník a aronie v něm nesmí chybět,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.88 (?), 30.5.2017 22:54

V poslední době se v zahraničních permakulturních kruzích rozmáhá koncept tzv. živého mulče (možno zagooglit "living mulch") a to i při pěstování zeleniny. Hlavní zásadou je ponechat půdu pořád zakrytou, kořeny rostlin kypří půdu, zůrodňují ji přidáváním organické hmoty do půdy (koloběh tvorby a odumírání kořenů těchto rostlin). Dokonce farmáři v USA pěstující kukuřici přechází na tento systém, který kromě zůrodňování, a lepšího zadržování vlhkosti brání i erozi půdy (koneckonců i u nás jsem slyšel o pokusech s kukuřicí a svazenkou jako živým mulčem).

Přiznám se, že jsem ze začátku záhonky pečlivě okopával (ikdyž se mi nikdy nepodařilo mít je v takovém pucu jako pan Hlavatý ;-) ale postupem času jsem i z důvodu usnadnění práce stále více zkoušel mulčovat vším možným, až jsem po úvahách, kde má člověk pořád brát tolik mulčovacího materiálu (typicky slámy, ze sena totiž na záhoncích další rok vyklíčí louka) skončil u živého mulče. U stromů a keřů sestává z vytrvalých půdopokryvných bylin a u zeleninových záhonků používám nízké půdopokryvné rostliny mělko kořenící, aby nekonkurovaly zelenině a daly se případně lehce širokou motykou shrábnout či vytrhnout (šrucha zelná, všemi opovrhovaný ptačinec žabinec, popenec, polníček, pod vyššími rostlinami i jetel...). Vyšší plevele průběžně vytrhávám a nechám na záhonku jako mulč.

Pokud mohu porovnat, tak bych se k okopávání a "sterilním" záhonkům již nevrátil, protože mám vypozorováno, že půda je teď v lepším stavu, humóznější, při deštích zadrží více vody i brání odparu, v současných vedrech jsem nemusel zalévat tolik jako sousedé. Hlavně v létě nevzniká ten tvrdý škraloup na povrchu, který prorazíte jen motykou a který při letních deštích brání vsakování. Nevidím, že by mi zelenina plodila nějak hůře, spíše naopak. Je to pro spoustu lidí spíše psychologický problém - co by na ty nevypleté záhonky řekli sousedi...? :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 216.226 (?), 16.5.2017 15:19

Holá zem rychle vysychá kdežto namulčová drží vlhkost. Pak se vrstva mulče postupně rozkládá a vytváří novou vrtvu humusu. A právě půdní mikroflóře a žížalám se daří nejvíc pod mulčem a pomáhají kypřit půdu. Proto já mulčuju slámou nebo trávou okolo keřů. Plevel pod tím taky neroste, protože nemá světlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.79 (?), 30.5.2017 21:02
Muchovník je skromný, ale spoľahlivý člen záhradného spoločenstva. Nežiada mimoriadnu starostlivosť, ale nesklame úrodou ani v zlých rokoch, kedy nás mráz potrápi pre istotu dvojfázovo... Cením si ho čím ďalej tým viac. Úroda bude dobrá. Teším sa ja aj drozdy. 😃. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 56.166 (?), 30.5.2017 23:49
Ked tak pozeram na Vase nadherne plodiace muchovniky, neda mi nezamysliet sa nad mojim... uz druhy rok zakvitol, a ani jedna bobulka. Je muchovnik cudzoopelivy? Na internete som nasla aj samo aj cudzoopelivy. Ako to teda je? Nechyba tomu mojmu muchovi partak/cka? Dakujem, Alena
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.18 (?), 31.5.2017 5:42
Alena: Myslím že muchovník je samoopelivý. Ja mám v záhrade len tento jeden a plodí bez problémov. Ten Váš možno len potrebuje čas, muchovník začne rodiť väčšinou 3-4 roky po vysadení. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 56.166 (?), 31.5.2017 6:48
Dakujem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika