Množení borůvek - jak?



Stránky: 1,  2   
host 
25.6.2004 13:31, zobrazeno: 58638x
Chtěl bych se pozeptat na zkušenosti s množením borůvek řízky. Zkusil jsem to na podzim, potom těsně před zimou a potom ještě na jaře. Vždy několik řízků jak do kelímků, tak do stinného místa na zahrádce. Na jaře začaly řízky rašit, ale do června postupně všechny!!! zašly. Jak se to má správně dělat? Lze množit borůvku řízkováním? Prosím poraďte mi.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 175.1 (?), 27.5.2006 8:30

Množim boruvky tak, že ohnu prut k zemi zajistím kolíčkem a zasypu zeminou, když se utvoří nové výhony prut odstřihnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 83.110 (?), 4.6.2006 15:45
Smiem sa spýtať po akej dobe odstríhate?Ja mám takto ohlé už od vlaňajška, možem odstrihňúť?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 245.43 (?), 23.7.2006 11:16

Dobrý den,

mám na zahradě dva keříky kanadských borůvek a chtěl bych je namnožit. Ale nikde jsem nenašel odpověď, jak se borůvka množí. Můžete mě někdo poradit, nejlépe ihned ? :o))

Můžete i  na adresu macek72@seznam.cz

Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 204.1 (?), 13.3.2007 10:22
Vmiste ohybu nariznout ze spoda do polovyce sili vetvycky prihackovat zasypat raselinou meli by zakorenit do podzimu kdyz ne nechat jeste rok vetvycky by meli byt co nejmladsi aby dobre korenily .    i
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 51.242 (?), 15.3.2007 12:31
  Ohnu větvičku v srpnu  zajistím zahrnu zeminou druhý rok je už zakořeněná vždy se mi to povedlo i u ostatnich keříků
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 145.48 (?), 19.3.2007 16:38
borůvky mám již 10 let,když je chci rozmnožit,odkopnu ze spoda trs a daruji,nebo zasadím jinam,vždy se mi chytly,hnojím hnojivem na borůvky a každý rok na podzim přisypu kolem borůvek hrabanku z lesa.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 62.215 (?), 18.2.2008 12:41

Kde se dají sehnat  řízky zaručených  odrůd borůvek? Koupil jsem 2X borůvky, byly malé a hořké. Nechci toto znovu absolvovat. Proto si chci namnožit řízkováním zaručenou odrůdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 177.230 (?), 14.8.2012 13:50

Hmm... Male a horke...

Ten popis skor sedi na Kamcatskou boruvku, co je vlastne Zimolez kamcatsky (Lat. Lonicera Kamtchatica), ktora dozrieva na konci maja/kvetna alebo tesne po tomto termine.

Boruvky zahradne/kanadske/vysoke (eng. Highbush, Lat Vaccinium Corymbosum) su naozaj pribuzne nasim lesnym boruvkam. Vyzaduju vsak velmi kysly pestovatelsky substrat (napr. nevapnena vrchoviskova raselina...) a nesmu preschnut. Boruvky neulejete. Nesmu vsak stat vo vode. Zimolez je nenarocna rastlina ale plodi iba kratke obdobie zaciatkom sezony. Novsie odrody uz su dvakrat take velke ako v sucasnosti vo velkom predavane a urody dosahuju az 2-3 kg z krika. U kanadskych cucoriedok/boruvek su vsak plody omnoho vacsie a urody dosahuju od 3 az 4 kilo aj do 6 az 8 kilovych urod (v zavislosti od odrody, starostlivosti, veku, viac ci menej vydarenej sezony...).

Viac ako o odrezky by som sa snazil najst doveryhodneho a zodpovedneho predajcu a kupil uz hotove rastlinky. Ujatelnost solo odrezkov v amaterskych podmienkach je totiz fakt miziva a u hotovych rastlin usetrite rok - dva pestovania. Doveryhodnost by som staval na popredne miesto, nakolko z uz uvedenych dovodov je vyhodnejsie rastlinu kupit ako mnozit. Ak Vam niektora odroda zachuti, nemusi totiz opatovny nakup znamenat rovnaku odrodu. Napriek tomu, ze je rovnako oznacena. Odporucam kupovat iba rastliny mnozene metodou in-vitro s presnym nazvom odrody. Popis odrody "Boruvka Zahradni - dozrava 7 az 8" nepovazujem ani za dostatocny, ani za seriozny zo strany predajcu. Povazujem ho skor za zavadzajuci. Poznam predajcov, ktori maju skladom aj cez 25 odrod z cca 40 ponukanych. Cize odrod je dostatok a mozem potvrdit, ze je medzi nimirozdiel nielen v termine dozrievania, urodnosti, velkosti a cukornatosti plodov. Ale aj v chuti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 71.242 (?), 17.9.2016 21:12
Obávám se, že hrabanku z lesa je zakázáno brát. Tak timhle bych se radši nechlubil a nikomu to neradil.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika