Mam ted zklizenou Aronii a nevim zda je jedla...



host - 95.128 (?)
8.8.2016 5:57

zda je jedla jsem se jen ptala, protoze vsude pisou zralost pozdeji,,, a take ji mam prvnim rokem... u cerneho bezu, co delam kazdym rokem musim ho nechat projit tepelnou upravou alespon 20 minut jinak by byly bobule jedovate a nedozrale ty vubec,,,,, a tak jsem chtela vedet jesti je to na stejnem zpracovani... zda jsou take za syrova aronie neco jako bezinky

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 95.128 (?), 7.8.2016 18:33, zobrazeno: 11383x

Zdravim... mala dcerka mi prvni urodu oskubala ted na zacatku Srpna. protoze si myslela, ze to je cerne jako treba cerny rybiz... a donesla na zpracovani,,,,, jenze se vsude docitam, ze aronie je vyzrala az ke konci devateho mesice... tak ted nevim zda mam to dat do kose nebo muzu pouzit v kuchyni... dekuji za odpoved

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.8.2016 18:35

Klidně to použijte, jedovatá není. Já už aronii ozobávám asi týden

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 133.58 (?), 7.8.2016 19:22

Taky by mně to zajímalo, zkušenosti dlouholetých pěstitelů.
Nějak se mi zdá, že aronie, a taky i trochu příbuzný jeřáb moravský, zrají čím dál dřív.
*
Moravský už nemám, ale co vidím, jak jsem ho kdysi nechaval projít mrazem, tak v posledních létech by to bylo nemyslitelné.
*
Aronie pokud zčerná je jedlá. Teda pokud vyhovuje chuťově. Nějaké jejích cílevědomé přezrávání většinou neskončí zvýšenou jedlostí, ale jen tím že je ve velmi krátké době odnesou ptáci. V lepším případě seschnou.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.123 (?), 7.8.2016 19:45

Moje aronie rovněž plodila poprvé. Než jsem se odhodlal ke sklizni, ptáci to odpracovali za mě. Takže zralá už zřejmě byla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 57.195 (?), 1.10.2017 16:52

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že zraje čím dál dřív. Před pár lety jsem sklízel až koncem října, letos už mám sklizeno v polovině září. S kvalitou sklizně jsem spokojen, takže to beru jako výhodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 7.8.2016 20:26

No, to je dotaz jak z pohádky O hloupé havířce. Jestli nevíte jestli je to jedlé tak to okoštujte, když to bude dobré, tak to bude jedlé.
 

I když... já jsem chutnou arónii ještě nikdy neviděl. Podle mne nejlepší co se dá s aronií udělat je vůbec ji nesadit a když už k tomu neštěstí, že ji někdo vysadil došlo, tak je nejlepší nechat to ptákům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.147 (?), 7.8.2016 21:14
..."když to bude dobré, tak to bude jedlé"...:-) Ferdo, toto je už asi na Nobelovku, alebo aspoň vytesať do kameňa :-) :-) :-) IH. P.S.: Inak z arónie sa v kombinácii s čiernymi ríbezľami dá spraviť perfektné ovocné víno.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.2 (?), 8.8.2016 0:03

Že chutná aronie neexistuje jsem si myslela do té doby, než jsem ochutnala tu, která byla pěstována o 20 km blíž k Vysočině. Úplně jiné ovoce... původně stomek vysázen u nás, v Brně, později odkloněn k Blansku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 95.128 (?), 8.8.2016 5:57

zda je jedla jsem se jen ptala, protoze vsude pisou zralost pozdeji,,, a take ji mam prvnim rokem... u cerneho bezu, co delam kazdym rokem musim ho nechat projit tepelnou upravou alespon 20 minut jinak by byly bobule jedovate a nedozrale ty vubec,,,,, a tak jsem chtela vedet jesti je to na stejnem zpracovani... zda jsou take za syrova aronie neco jako bezinky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 8.8.2016 9:07

Je jedlá v nezralém stavu i za syrova, s chutí je to horší. Hořkost a trpokost odchází se zráním. Když jí necháte ležet ve sklepě, trochu dojde. Ve sklepě bývá teď tepleji než v ledničcce, proto tam. Ale nedávejte jí do vyšší vrstvy, ráda chytá houbovky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika