Mam ted zklizenou Aronii a nevim zda je jedla...



host - 136.2 (?)
8.8.2016 0:03

Že chutná aronie neexistuje jsem si myslela do té doby, než jsem ochutnala tu, která byla pěstována o 20 km blíž k Vysočině. Úplně jiné ovoce... původně stomek vysázen u nás, v Brně, později odkloněn k Blansku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 95.128 (?), 7.8.2016 18:33, zobrazeno: 11446x

Zdravim... mala dcerka mi prvni urodu oskubala ted na zacatku Srpna. protoze si myslela, ze to je cerne jako treba cerny rybiz... a donesla na zpracovani,,,,, jenze se vsude docitam, ze aronie je vyzrala az ke konci devateho mesice... tak ted nevim zda mam to dat do kose nebo muzu pouzit v kuchyni... dekuji za odpoved

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.8.2016 18:35

Klidně to použijte, jedovatá není. Já už aronii ozobávám asi týden

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 133.58 (?), 7.8.2016 19:22

Taky by mně to zajímalo, zkušenosti dlouholetých pěstitelů.
Nějak se mi zdá, že aronie, a taky i trochu příbuzný jeřáb moravský, zrají čím dál dřív.
*
Moravský už nemám, ale co vidím, jak jsem ho kdysi nechaval projít mrazem, tak v posledních létech by to bylo nemyslitelné.
*
Aronie pokud zčerná je jedlá. Teda pokud vyhovuje chuťově. Nějaké jejích cílevědomé přezrávání většinou neskončí zvýšenou jedlostí, ale jen tím že je ve velmi krátké době odnesou ptáci. V lepším případě seschnou.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.123 (?), 7.8.2016 19:45

Moje aronie rovněž plodila poprvé. Než jsem se odhodlal ke sklizni, ptáci to odpracovali za mě. Takže zralá už zřejmě byla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 57.195 (?), 1.10.2017 16:52

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že zraje čím dál dřív. Před pár lety jsem sklízel až koncem října, letos už mám sklizeno v polovině září. S kvalitou sklizně jsem spokojen, takže to beru jako výhodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 7.8.2016 20:26

No, to je dotaz jak z pohádky O hloupé havířce. Jestli nevíte jestli je to jedlé tak to okoštujte, když to bude dobré, tak to bude jedlé.
 

I když... já jsem chutnou arónii ještě nikdy neviděl. Podle mne nejlepší co se dá s aronií udělat je vůbec ji nesadit a když už k tomu neštěstí, že ji někdo vysadil došlo, tak je nejlepší nechat to ptákům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.147 (?), 7.8.2016 21:14
..."když to bude dobré, tak to bude jedlé"...:-) Ferdo, toto je už asi na Nobelovku, alebo aspoň vytesať do kameňa :-) :-) :-) IH. P.S.: Inak z arónie sa v kombinácii s čiernymi ríbezľami dá spraviť perfektné ovocné víno.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.2 (?), 8.8.2016 0:03

Že chutná aronie neexistuje jsem si myslela do té doby, než jsem ochutnala tu, která byla pěstována o 20 km blíž k Vysočině. Úplně jiné ovoce... původně stomek vysázen u nás, v Brně, později odkloněn k Blansku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 95.128 (?), 8.8.2016 5:57

zda je jedla jsem se jen ptala, protoze vsude pisou zralost pozdeji,,, a take ji mam prvnim rokem... u cerneho bezu, co delam kazdym rokem musim ho nechat projit tepelnou upravou alespon 20 minut jinak by byly bobule jedovate a nedozrale ty vubec,,,,, a tak jsem chtela vedet jesti je to na stejnem zpracovani... zda jsou take za syrova aronie neco jako bezinky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 8.8.2016 9:07

Je jedlá v nezralém stavu i za syrova, s chutí je to horší. Hořkost a trpokost odchází se zráním. Když jí necháte ležet ve sklepě, trochu dojde. Ve sklepě bývá teď tepleji než v ledničcce, proto tam. Ale nedávejte jí do vyšší vrstvy, ráda chytá houbovky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika