Lesní jahůdky



Stránky: 1,  2,  3   
Miranda.Bailey.88 - (3) - 114.254 (?) 
14.5.2018 12:28, zobrazeno: 17141x

Zdravím zahrádkáře...

Můj dotaz zní - chtěla bych na zahradu lesní jahůdky

1) existuje nějaká odrůda klasických jahod, které chutnají a voní jako ty lesní? Když jsem byla malá, babička je měla na zahradě - byly o něco menší než ty normální, ale jinak byly mňamózní

2) pokud bych už uvažovala o těch malých lesních, dají se sehnat v zahradictví? Četla jsem, že je nejlepší jít do lesa, nasbírat jadůdky a pomocí semínek si na jaře vypěstovat rostlinky. Jsou bohužel ale jen jednoletky. Je to tak? Nebo by se teoreticky daly namnožit jako klasické jahody pomocí šlahounů?

Minulý rok na jaře jsem malé sazeničky koupila od paní, co je prodávala na facebooku, chovala jsem se k nim jako ke klasickým, byly každý den zelévány, před výsadbou jsem záhon pohnojila, ale stejně ty vedra nepřežily :(

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 35.93 (?), 14.5.2018 18:16

Vyhledejte si - jahodnik Rujana - prodavaji se semena a nekdy i rostliny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 244.6 (?), 27.4.2019 11:56

Doporučuji odrůdu měsíčních jahod Atila. Vytvoří souvislý "trávníček" a plodí od jara do podzima. Na celoroční zobání nejen pro děti úplně ideální..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Andrea H - (18) - 8.90 (?), 19.5.2018 12:56

Mám z lesa a také jsem letos vysela Rujánu. Z lesa jsem si je donesla tak, že jsem jahodník vyrýpla ze země a také jsem si odebrala rostlinky ze šlahounků - ty které měly kořínky ale zároveň ještě nebyly přichyceny v zemi. Nasadila do zahrady a krásně se tam samy množí. Jen mi je pálí mráz, takže jsem zatím neochutnala... Četla jsem, že jahůdky z lesa ze semene nemá smysl možit, protože neochotně klíčí. Ty lesní se právě množí perfektně pomocí šlahounů. Šlechtěná Rujana zase nedělá odnože a množí se semeny. Já zakoupila v zahradnictví semínka a vzešly snad všechy (cca 300 semen) takže je to teď u nás doma jahodová džungle... laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 9.143 (?), 19.5.2018 14:03

Úplně nejlepší džungle nastane, když se to pak nějak pokříží, jako se to stalo mně. Najednou byly na zahradě jahody, které odnožovaly jako lesní, ale plodily opakovaně jako Rujany. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Andrea H - (18) - 8.90 (?), 19.5.2018 14:39

Jé, to bych klidně brala, jahod není nikdy dost! laugh hlavně těch lesních yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 138.18 (?), 20.5.2018 7:30

Tak to je přesně to, co se stalo mně. Na pozemku máme takovou dlouhou sušší mez, na které jsou lesní jahody na které každý rok chodíváme. A jednou jsem si zkoušel napěstovat vlastní měsíční jahody Rujány ze semen a nakonec jich bylo tolik že už je nebylo kam dávat, tak někoho napadlo vysadit je do té meze.. udělali jsme po celé délce pás těchto měsíčních jahůdek, a dnes už po několika letech původní rostliny sice zmizely, ale celá mez je porostlá právě asi těma křížencema, takže se jahůdky dají nasbírat po celý rok :) Dokonce jsem si pár těchto zvláštních jahodníků vysadil i na záhon. Mají takovou ještě víc aromatickou chuť než ty klasické měsíční, plodí celý rok a právě se navíc dokáží množit šlahounkama. Ani bych se nedivil kdyby se někdy objevily v obchodech jako nová odrůda :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 231.14 (?), 21.5.2018 18:44

A ještě pro zajímavost, kříženec lesní a velkoplodé zahradní jahody je odrůda z Německa- 'Florika'. Ta má prý také  trochu aroma lesních jahod- je jejich potomek. Obohatit moderní hybridy jahodníků geny těchto dvou druhů přitom není právě snadné, protože "mezi měsíčními jahodami, které jsou formou jahodníku obecného (diploidní druh), jahodníkem truskavcem (hexaploidní) a moderními hybridy (oktoploidní) existují rozdíly v chromozomech"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 24.156 (?), 21.5.2018 21:50

Já jsem si taky před lety donesla lesní jahody z lesa. Nejlépe je je vyrýt i s kouskem hlíny a sadit za podmračeného nebo deštivého počasí. pokud nestíháte tak alespon zastínit dokud není jistota že se jim daří. Pokud mají vhodnou půdu rychle se mnoýží samy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 240.86 (?), 29.6.2018 7:54
U nás v přírodě můžete narazit na 3 druhy-jahodník trávnice, truskavec a obecný. A jinak se mi pro zarostení okolí pergoly a všech volných koutů v zahradě osvědčila odrůda stáleplodících=měsíčních jahod- 'Atila'. Tato odrůda silně odnožuje a v krátké době na husto zaroste jakýkoli volný kousek země, nepřetržitě kvete a plodí i na mladých odnožích, a je velice odolná proti suchu. Sehnat se ale dají zatím jen semena.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika