Kiwi ze semene



roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.107 (?) 
22.11.2019 21:22, zobrazeno: 1126x

Kiwi zo semena.

Nie vobec neodporucam pestovanie kiwi zo semena. Je to extremne pracne a uboha uspesnost. Ale ked sa postasti, tak je mozne ziskat velmi kvalitnu odrodu.
Problem je, ze kiwi zo semena su s vysokou prevahou samce  (neplodny) a zistit ci sa jedna o samicu ci samca sa da az z kvetov (to je velmi dlhe cakanie 6 a viac rokov). Ked k tomu nema vhodnu polohu, moze na jar pravidelne zmrznut - cim stratite kvety a musite cakat o rok naviac - mozno opakovane.
Kiwi zo semena ma vsak aj velku vyhodu - velmi silny rast - vyrazne silnejsi ako zakupene kiwi sadenice.
Kto teda potrebuje rychlo napr. zatienit pergolu - je to idealna rastlina. Prekrasne listy, velke silne zelene s nadychom do cervena uzasne zatienia.
Nema ziadne choroby a skodcov - podobne ako pavinic ci ine popinave rastliny.
Mnoho 5m a dlhsich vyhonov je celkom bezne. 
A vzdy mate moznost kiwi aj zastepit a mat aj plody.


Moji znami zacali pestovat kiwi zo semena este v case hlbokeho socializmu cca v r. 1984, ked kiwi bolo mozne zohnat v obchode len 1-2 krat do roka.
Velmi vela sadenic vysadili... nakoniec vyslachtili jednu velmi kvalitnu odrodu.
Je asi potomok odrody Hayward, je o kusok mensia, ploskejsia - ale dozrieva skor a ma vynikajucu chut - vyrazne sladku - chuti nam viac ako original Hayward.
Dalsia ich vlastna odroda je uz vyrazne mensia ako Hayward, ale takisto si ju cenime pre skorsie dozrievanie a vynikajucu sladsiu chut.

Na druhej stane vyzera, ze i skladovatelnost je kratsia ako u Hayward - ale v chlade vydrzi asi do marca(?)... tazko povedat, lebo sa konzumuje ako prva.
Podarili sa im odrody blizko domu, tie hlbsie v zahrade pravidelne na jar omrzli.
Preto radim kazdemu skusit najskor vysadit si kiw blizko domu alebo ineho tepelneho zdroja, ktory ochrani pred jarnym mrazikmi.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika