Kiwi kolomikta - kvalita (chut) plodů



host - 175.178 (?)
14.9.2013 22:56

Po několika letech mohu říct, že jsem ty kolomikty tenkrát nakonec nevyhodil a už dozrávají a jsou výborné. 

Ale ten první rok do zimy prostě vůbec nedozrály, nechápu to.

Ještě jsem se chtěl zeptat, jak hodnotíte srovnání chuti kolomikty a arguty (třeba Ananasnaya nebo další odrůdy). Vyrovná se arguta kolomiktě?

Děkuju za případné info.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 252.35 (?), 29.4.2012 18:52

Pane, jestli ten příspěvek píšete 5.10,tak už to kolomikta nemůže být, kolomikta raná mi začíná zrát už po 20 červenci první plody a koncem srpna už skončí i pozdní odrůda.Asi máte argutu.Ty jsou různé, rané, středněrané, pozdní, zrají v září až do mrazů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 79.176 (?), 5.10.2009 9:21

Pěstuji Kiwi argutu. Letos mě trochu překvapila. Ač byl teplý rok nezraje dříve  než v loňském roce. Plody ve stínu keře měkly, na výsluní byly tvrdé. Mám dvě, řekl bych variety - jsou ze semen ze stejného zdroje. Jedna má na plodech načervenalé líčko, druhá je zelená. Před týdnem jsem sklízel předčasně ještě tvrdé plody těch s líčkem, které začínají nyní měknout a jsou výborné. Oproti těm zeleným mají lepší chuť. Ty zelené budu sklízet asi za dva týdny, protože se mi zdály nevyzrálé.  Na zahradu se dříve pro nedostatek času nedostanu. Chuť plodů a zrání jistě ovliňuje i zahuštěnost keřů. Můj příspěvek není o A. kolomiktě, ale myslím, že tu jsou určité souvislosti jejichž vnímání by mohlo být pro jiné pěstitele prospěšné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vrana1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (171) - 18.164 (?), 5.10.2009 21:58

Kolomikta má tu vlastnost, že plody rychle vyrostou a potom dlouho visí tvrdé na keři, a nedají se jíst. Potom po uzrání prvních zase upadnou na zem.V té době, když už první spadly, tak je možné otrhat je tvrdé a nechat v teple, ony během tří dnů uzrajou a změknou, pak jsou dobré.Chce to trpělivost.Já zasadil proutek fíku nikdy jsem ho nezkoušel, on nejen zakořenil, ale hned na novém výhonu vyrostly plody, tak jsem myslel, že ještě letos uzrajou, když tak rychle vyrostly, ale ony prý uzrajou až příští rok, pokud nenamrznou.To si teda počkám pak ale už by to mělo plodit, protože to plodí dvakrát ročně. Pak už ho vysadím ven a tak úroda bude jen jednou ročně.zimní plody upadnou.Já nejraději jím ovoce přímo ze stromu. nejdřív zrajou ovocné zimolezy, ty jsou celý červen, když mám víc odrůd, pak už jsou rané třešně, ty nečerviví, jahody atd.Kolomikty mám různé odrůdy, takže jsou celý srpen i září.Pak už začínají arguty, když kolomikty končí.Je to úžasná lahůdka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.100 (?), 22.10.2009 8:12

Tak jsem zkusil tvrde plody otrhat a doma dosly po nekolika malo dnech a chut je celkem dobra.

Ale letni ovoce to holt neni, nicmene lepsi tahle nez vubec :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
onry - (14) - 136.70 (?), 26.10.2009 14:55

Moje kolomikty letos plodily poprvé.První plod upadl v polovině července a pak dlouho nic až v druhé pol. srpna dozráli ostatní. Protože jsem byl netrpělivý zkoušel jsem průběžně trhat z keře, ale to se opravdu nedalo jíst.Po opadu to bylo už něco jiného!!Bohužel jak plod padl na zem už ho žrali slimáci. Arguta je v tomto lepší - dá se protrhávat na keři. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.35 (?), 29.4.2012 19:03

Ano zrají postupně už od konce července.U odrů§dy Vitakola jsou první plody zralé kocem července a zrání se protahuje do půli srpna, u jiných až do konce srpna.To může někdo, kdo toho chce mít hodně považovat za nepraktické.Ale počítejme.Výživáři doporučují jíst vitamínu C denně asi 100mg.To se dosáhne u této odrůdy snědením dvou bobulek, protože obsah vitamínu C v nich je 1520mg/100gr.
Bobulka váží 4,7 gramu.Je to ohromně chutné, každý toho sní moc, ale přebytečný C odchází močí, nevadí.Kdyby to uzrálo naráz, tak se to sní a není nic.Takhle při postupném zrání je šance konzumovat vitamín C denně neb co 2 dny a vydrží to na delší dobu, tak to má být.Tvrdé jsou nejedlé.
A když to někdo chce zpracovat vše naráz, tak po uzrání prvních otrhá tvrdé a nechá je 2-3 dny ležet a ony dozrají najednou.Zralé se musí ihned konzumovat neb přes noc dát do chladničky, rychle se kazí, a mohou se sbírat jen do mal¨ých kelímků, protože po uzrání by se pomačkaly ve větších.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vrana10 - (4) - 252.52 (?), 17.10.2012 17:05

Přece nemůžeme brát svědectví o chuti plodů od někoho, kdo jen poprvé kousl do plodu a ještě do nezralého.Správně se měl opravdu zeptat a nevynášet soudy.Kolomikt je mnoho odrůd s různými aromaty.
Rusové uvádějí: ananasové, jahodové, aktinidiové, marmeládové,jablečné a jiné.Pokoušíme se je sehnat a ochutnat to sami, už některé máme, další čekáme.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.52 (?), 10.2.2013 17:49

Fascinuje mne stále už asi 45 let vynikající chuť plodů aktinidie kolomikta, arguta a j.  je to úžasné, když člověk chodí po zahradě a všude může ochutnávat různé odrůdy, je to jakoby sbíral nejlepší bonbony ze špičkové bonboniery.Ráj, ano ráj je to.A nejlepší je sázet takové věci, aktinidie, ovocné zimolezy, rakytníky, vše v různých špičkových odrůdách.V místech kde se krade, ukradnou všechno větší ovoce, drobné nestačí pobrat, zbyde i na majitele.Kde se nekrade, lze sázet i merunky, broskve, jabloně, hrušně a j.  někde dokonce i asiminu či cicimek, fík, ty jen kde je tepleji.Chuť asiminy je velmi exotická, prý ale pecky jsou jedovaté, tak to nelze všude dát, to musím ověřit.Zizymek rostl někde v Pražském dvorku a výborně plodil, před asi 30 roky o tom byl článek v" Živa".U nás plodí v Lednici Všz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.178 (?), 14.9.2013 22:56

Po několika letech mohu říct, že jsem ty kolomikty tenkrát nakonec nevyhodil a už dozrávají a jsou výborné. 

Ale ten první rok do zimy prostě vůbec nedozrály, nechápu to.

Ještě jsem se chtěl zeptat, jak hodnotíte srovnání chuti kolomikty a arguty (třeba Ananasnaya nebo další odrůdy). Vyrovná se arguta kolomiktě?

Děkuju za případné info.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.52 (?), 30.11.2013 21:13

kolomkty odrůdy teprve sbíráme na ty více aromatické jsme neměli štěstí.Argut je v česku už asi 100 odrůd, některé mají velmi výrazné aroma, dokonce až tak, že se to někomu nelíbí, to má odrůda Rogow z arboreta Rogow. Teprve se chystám je třídit podle síly aroéma.Ruská balsamnaja asi je taková.Já se věnuji spíše kolomiktám, vašek argutám.Uvádím přehled vlastností odrůd kolomikt:
mrazvzdornost
,mrazvzdornost
высокая: Виноградная, ВИР-1, ВИР-39, Изобильная, Крупноплодная, Надежда, Ранняя заря, Университетская
средняя: Вафельная, Командир, Королева сада, Мармеладка, Монетка, Народная, Незнакомка, Праздничная, Прелестная, Приусадебная, Сластена, Сорока, Фантазия садов
Размеры и форма роста:
среднерослые сорта: Вафельная, Виноградная, ВИР-39, Изобильная, Командир, Королева сада, Лакомка, Мармеладка, Монетка, Народная, Незнакомка, Праздничная, Прелестная, Приусадебная, Ранняя заря, Сластена, Сорока, Университетская, Фантазия садов
слаборослые сорта: Надежда, Робинзон
Устойчивость к основным болезням:
Ананасная Мичурина, Ароматная, Вафельная, Виноградная, ВИР-1, ВИР-39, Земляничная, Золотое кольцо, Изобильная, Изящная, Клара Цеткин, Командир, Королева сада, Крупноплодная, Лакомка, Ленинградская крупноплодная, Ленинградская поздняя, Марица, Мармеладка, Матовая, Мома, Монетка, Надежда, Народная, Находка, Незнакомка, Нимфа садов, Павловская, Парковая, Плоская, Праздничная, Прелестная, Приусадебная, Ранняя заря, Робинзон, Российская, Сахалинская-6, Сентябрьская, Сластена, Сорока, Университетская, Фантазия садов
Самоплодность:
самобесплодные сорта:

    Ананасная Мичурина, Ароматная, Вафельная, Виноградная, ВИР-1, ВИР-39, Земляничная, Золотое кольцо, Изобильная, Изящная, Клара Цеткин, Королева сада, Крупноплодная, Лакомка, Ленинградская крупноплодная, Ленинградская поздняя, Марица, Мармеладка, Матовая, Мома, Монетка, Надежда, Народная, Находка, Незнакомка, Нимфа садов, Павловская, Парковая, Плоская, Праздничная, Прелестная, Приусадебная, Ранняя заря, Робинзон, Российская, Сахалинская-6, Сентябрьская, Сластена, Сорока, Университетская, Фантазия садов;
    актинидия коломикта - двудомное растение, для успешного завязывания ягод минимальное необходимое количество женских растений - 5, мужских - 2;
    сорт Командир - только мужские растения, используется как опылитель

Урожайность в средней полосе России:
высокая: Ананасная Мичурина, Вафельная, ВИР-39, Надежда, Павловская
средняя: Ароматная, Виноградная, ВИР-1, Изобильная, Королева сада, Крупноплодная, Ленинградская поздняя, Матовая, Находка, Раняя заря, Сентябрьская, Урожайная
низкая: Монетка, Прелестная, Приусадебная, Сорока, Университетская, Юбилейная
Сроки созревания:
ранние: Ароматная, Золотое кольцо, Королева сада, Матовая, Надежда, Незнакомка, Нимфа садов, Прелестная, Парковая, Плоская, Ранняя заря, Сорока, Фантазия садов
средние: Вафельная, Виноградная, ВИР-1, Земляничная, Изобильная, Изящная, Крупноплодная, Лакомка, Марица, Мармеладка, Монетка, Народная, Находка, Павловская, Праздничная, Приусадебная, Робинзон, Российская, Сахалинская-6, Сластена, Университетская, Урожайная, Юбилейная
поздние: Абрикосовая, Ананасная Мичурина, Дальневосточная, Клара Цеткин, Ленингардская поздняя, Мома, Сахалинская 32, Сентябрьская, Скороплодная, Титляновская, Фестивальная
Скороплодность:
высокая: Скороплодная
средняя: Ананасная Мичурина, Ароматная, Вафельная, Виноградная, ВИР-1, ВИР-39, Земляничная, Золотое кольцо, Изобильная, Изящная, Клара Цеткин, Королева сада, Крупноплодная, Лакомка, Ленинградская крупноплодная, Ленинградская поздняя, Марица, Мармеладка, Матовая, Мома, Монетка, Надежда, Народная, Находка, Незнакомка, Нимфа садов, Павловская, Парковая, Плоская, Праздничная, Прелестная, Приусадебная, Ранняя заря, Робинзон, Российская, Сахалинская-6, Сентябрьская, Сластена, Сорока, Университетская, Фантазия садов
Крупноплодность:
крупноплодные сорта: Ароматная, Вафельная, ВИР-1, Дальневосточная, Изобильная, Клара Цеткин, Королева сада, Крупноплодная, Лакомка, Ленинградская крупноплодная, Народная, Павловская, Парковая, Приусадебная, Ранняя заря, Сентябрьская, Скороплодная, Титляновская, Университетская
сорта с плодами средней величины: Ананасная Мичурина, Виноградная, ВИР-39, Золотое веретено, Изобильная, Изящная, Ленинградская поздняя, Марица, Мармеладка, Матовая, Мома, Монетка, Находка, Нимфа садов, Парковая, Плоская, Праздничная, Прелестная, Робинзон, Российская, Сорока, Сахалинская-6, Сахалинская 32, Урожайная, Фантазия садов, Фестивальная, Юбилейная
мелкоплодные сорта: Земляничная, Незнакомка, Сластена
Вкусовые качества плодов:
кисло-сладкие: ВИР-1, ВИР-39, Дальневосточная, Изобильная, Клара Цеткин, Королева сада, Крупноплодная, Матовая, Монетка, Надежда, Народная, Находка, Незнакомка, Парковая, Плоская, Приусадебная, Ранняя заря, Сахалинская 32, Скороплодная, Титляновская, Университетская, Урожайная, Фантазия садов, Фестивальная
сладкие: Ананасная Мичурина, Ароматная, Вафельная, Виноградная, Лакомка, Ленинградская крупноплодная, Ленинградская поздняя, Мармеладка, Павловская, Праздничная, Прелестная, Сентябрьская, Сластена, Сорока
Использование плодов:
столовые сорта: Виноградная, Королева сада, Монетка
универсальные сорта: Вафельная, ВИР-1, ВИР-39, Изобильная, Крупноплодная, Лакомка, Мармеладка, Надежда, Народная, Незнакомка, Праздничная, Прелестная, Приусадебная, Ранняя заря, Сластена, Сорока, Университетская, Фантазия садов

Актинидия коломикта - это лиана высотой 7-8 м, диаметр ствола 3-4 см, иногда до 10 см. Растения хотя и светолюбивые, но лучше растут и плодоносят в легкой тени. Ее сочные ягоды содержат высокое количество витамина С, аскорбиновой кислоты, имеют сильный аромат ананаса или яблока. Созревание плодов растянуто, в условиях Подмосковья созревание начинается в начале августа или позднее, в зависимости от сорта. При созревании плоды осыпаются, но собранные недозрелые плоды, вместе с созревшими, дозревают в течение 2-3 дней, без потери вкусовых качеств.
скрыть полное описание     
  
Актинидия коломикта

Актинидия коломикта - самый зимостойкий и распространенный у нас вид актинидии. По опорам коломикта добирается на высоту 7-8 м. Цветение, в зависимости от погоды, наступает в начале – середине июня. Мужские растения обычно образуют соцветия, состоящие из 2-3 цветков, а женские – одиночные цветки. Плодоношение начинается в августе. Плоды некрупные, массой до 4 г, но именно они содержат наибольшее количество аскорбиновой кислоты.

Внешне от других видов актинидия коломикта отличается красновато-коричневым или коричневым цветом побегов, шероховатых на ощупь из-за усеивающих их мелких округлых светлых чечевичек. Внутри стебля – мягкая перегородчатая сердцевина коричневого цвета. Но главное отличие – пестролистность. За 2 недели до цветения часть листочков, начиная с кончиков, белеет. Затем появляются розовая и ярко-малиновая окраска.

Сорта актинидии коломикта отличаются по срокам созревания, урожайности и содержанию сахара в плодах.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika