Kiwi kolomikta - kvalita (chut) plodů



Stránky: 1,  2,  3   
host - 204.95 (?) 
29.8.2009 8:15, zobrazeno: 33644x

Zdravím,

chtěl jsem se zeptat, jestli má někdo zkušenost s kvalitou respektive chutí plodů kiwi kolomikta?

To co se mi podařilo vypěstovat (letos i loni) neni dobrý, spíše kyselo-hořký malý plody.

Dělám něco špatně nebo se lepší výsledek nedá očekávat?

Martin.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 18.164 (?), 29.8.2009 8:54

kyselé jsou nezralé!!! ony rychle vyrostou a pak moc dlouho visí na keři a člověk marně čeká až uzrajou a nemá trpělivost vyčkat až jsou úplně zralé.Zralé trochu ztmavnou =tmavěji zelená barva neb první opadnou, to je znamení, že už začínají zrát.Po uzrání jsou velmi sladké a lahodné. Je to však soft fruit=měkké ovoce, tak se s nimi musí zacházet jako s malinami. Nejlepší je jíst přímo z keře neb opadlé, dát pod keř něco, známý dává záclony. druhý známý zas po opadnutí prvních vše otrhá a nechává změknout doma na talíři.Pěstuji to 40 let a velmi mi to chutná.
Tvrdé=nezralé jsou prostě nejedlé! Byli tady i z ministerstva a pán snědl celou skleničku kompotu, až se omlouval, že to celé snědl, moc mu to chutnalo.Mičurin z toho udělal i víno a píše, že to byl nápoj bohů.
 Pro pěstování kolomikty bude třeba vybrat jen nejlepší odrůdy a to bude ještě chvíli trvat. Nejpřístupnější je odrůda Vitakola a j pár jiných Kola54, Tyler= korejská ta méně roste. dokud nezjistíme s jistotou které odrůdy jsou samosprašné, je třeba sázet i samce.Ten je ozdobnější,. Odrůdy Gejša a september sun mají však listy skoro tak pestrobarevné jako samec. Tady v frýdku naproti nádraží mají v zahradnictví za 150.- jen samce jako ozdobné liany.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 166.20 (?), 29.8.2009 23:49

I Kolomikty mají hodně odrud, je u nás hodně i takových bezejmených. Zatím jsem jedl asi z pěti odrud a všechny byly velice chutné. Samozřejmě se kiwi musí jíst až když už je uplně zralé, jinak je chuť špatná. Kolomikty mají nevýhodu v opadávání plodů po dozrání, ale ty už jsou právě chuťově nejlepší. Neházejte flintu do žita, kiwi je výborné a zdravé ovoce. Pokud má někdo chuť se otom přesvědčit, stačí mě navštívit. Zná mě už dost lidí a ví, že se snažím o větší rozšíření tohoto méně známého ovoce. VašekB.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 18.164 (?), 30.8.2009 16:21

Kiwi se říká mnoha druhům aktinidií.Nejvíc se pěstuje a. arguta a jí podobné druhy. Tržně se pěstuje A.Deliciosa a a. Chinensis.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 18.164 (?), 2.9.2009 20:08

Tady v tabulkách o vlastnostech odrůd actinidia kolomikta jsou uváděny i chuti odrůd, některé jsou sladší.Příliš kyselou jsem ještě neviděl a ani oni to neuvádí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 153.100 (?), 25.9.2009 8:18

Nevim, možná to neni zralý, ale je už skoro konec září a chut (hořko-kyselá) stále trvá.  Přitom to mám na relativně slunečném místě a myslel jsem, že to dozraje v srpnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 88.7 (?), 25.9.2009 18:07

Ja som doma dopestoval tento rok prvý krát a chuťovo nad očakávanie, sadenice mám od Honzu Kolu! Treba zistiť prečo to tak je, škoda je vzdať sa takého dobrého ovocia.paloo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.95 (?), 4.10.2009 18:50

No příští víkend to jde pryč. Je začátek října a plody jsou stalé tvrdé a kyselé.  Taky mne to mrzí, ale nevidim šanci na to, aby to bylo jinak...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.20 (?), 4.10.2009 23:46

A co zimní jablka také jabloně vykopáte když dnes nejdou jíst? Co takhle plody uložit a jíst je až do vánoc. Dnes je venku spousta ovoce a tak si na kiwi počkejte. VašekB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.100 (?), 5.10.2009 8:08

Ano, kdyby jablko, které má dozrávat v červenci až srpnu bylo ještě v říjnu zcela kyselé, tak ho vykopu. Navíc tady hraje roli velikost plodů, na letní osvěžení by to bylo zajímavý, ale na skladování..  to už si radši koupím klasické kiwi.

Nicméně věřim, že chyba bude někde u mne, ale nevím kde. Je to určitě Kolomikta (samčí listy) a jíst se to opravdu stále nedá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika