Kdy rizkovat rybiz?



host - 44.2 (?)
14.11.2016 10:19

Letos na jaře jsem zasadil stromkový angrešt Pax. Uvolnilo se mi místo na jeden keř, tak jsem si říkal jestli by se dala zakořenit větvička ze stromkového angreštu a udělat z něj keř, když nemá trny. Kdy a jak to nejlépe udělat?  Děkuji Zdenek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 6.16 (?), 2.9.2009 7:32

Pro Kreketuse: Uvažte si na klacek 3-4 provázky.

1) klacek postavte kolmo k zemi.
2) klacek postavte šikmo.

Ať nám to roste! Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.164 (?), 2.9.2009 20:26

Pracoval jsem v holandsku u firmy, která množí rybízy, meruzalky, maliny, angrešty,ostružiny a jiné. V Říjnu jsme řezali letorosty rybízů, všech kromě pozdních červených, dávali do svazků, na cirkulárce jsme je řezali na délku asi25cm, na poli jsme natáhli šnůru, podle ní jsme nadělali speciálními čtyřhrotovými vidlemi dírky- hrot o délce asi 20cm díry podle šnůry a do děr zapichovali ty větvičky tak, že asi 5cm zůstalo nad terénem. Tak jsme zasadili celé velké pole.Traktor to pak zaléval a přihnojoval, to asi až na jaře. Do jara prý to bude mít už kořínky.Dvouleté jsme vyorávali, třídili podle množství výhonů na kvalitativní třídy, svazkovali a odváželo se to do celé evropy.Kořeny rostou i v zimě. Myslím, že by šlo v létě množit i polodřevitými řízky.Pak jsme vyorávali, vybírali, třídili a svazkovali maliny.
Expedovali borůvky, ostružiny, těch dělali asi 18 odrůd, to já bych nedělal, myslím že stačí tak 5-6 odrůd. Rybíz se množí velmi jednoduše, pokud se na podzim zapíchne do země.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 2.9.2009 20:36

Dobrý den. Tady připojím jen malou poznámku. Jistě to všechno je možné, jen naše zimy jsou trošku jiné než v Holandsku. Tam skoro neznají mínusové teploty. Ale jistě to jde vyzkoušet, o nic nejde. Pokud bych ale vlastnil ovocnou školku tady a zabýval se množením rybízu, řízkoval bych až na jaře. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.34 (?), 2.9.2009 21:56

Je to sice mimo diskusi, ale-je to s angreštem obdobné??      V okolí mám padlí, napadá i údajně rezistentní odrůdy.Objevil jsem jeden rezistentní rezistent, chci se pokusit o množení, zatím keř.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 84.156 (?), 2.9.2009 23:59

Angrešt je možno rozmnožit přikopčením, potápěním a roubováním na řízky z černého rybízu /pak se zasadí jako řízek a ošetřuje se, roub sroste, rybíz pustí kořeny a pak i angrešt/. Nejspolehlivější je naroubovat na narašenou meruzalku v únoru kopulací, vysadit, když nehrozí mrazy. Je popsáno, že je možno množit zelenými vrcholovými řízky se zkrácenou listovou plochou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 3.9.2009 10:43

Zajímalo by mě, jestli někdo zkusil to množení roubováním na řízek černého rybízu, jak se píše v knihách. Po zakořenění angreštu pak údajně rybíz odumře. Já jsem to nezkoušel, ale množil jsem podobně červený rybíz Heinemannův pozdní, který mi jinak z řízku nešel, a to roubováním na řízek jiné červené odrůdy. Skutečně se to podařilo, keř má již přes 20 let, jenže každoročně z něj vyřezávám výhony toho skorého rybízu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.2 (?), 14.11.2016 10:19

Letos na jaře jsem zasadil stromkový angrešt Pax. Uvolnilo se mi místo na jeden keř, tak jsem si říkal jestli by se dala zakořenit větvička ze stromkového angreštu a udělat z něj keř, když nemá trny. Kdy a jak to nejlépe udělat?  Děkuji Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 20.4 (?), 29.1.2019 18:10

Pokud chci štěpovaný kmínkový angrešt zpravokořenit, zasadím ho naležato do mírné stružky tak, aby kořeny meruzalky byly v zemi a korunka ležící na zemi se proháže kyprou zemí tak, aby báze větviček byly zahrnuté zemí, ale konce normálně koukaly. Po zakořenění 1-2 sezony lze buď odstříhnout kousek pod ohrabanou zeminiu zakořenělé jednotlivé větve, a nebo se vyhrabe místo srůstu angeštu s meruzalkou a přeruší se v jizvě, meruzalka se zlikviduje a máme rovnou košatý keř angreštu s pravýmu kořeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.148 (?), 18.10.2019 13:14
Je dobre ked sa necha odrezok rast na mieste? Vyrasili mi s nadzemnej casti 2 asi 20 cm jednorocne vyhony, z podzemnej nepustilo nic, tak neviem, ci ho teraz presadit hlbsie, alebo nechat tak? Bude pustat vyhony s podzemnej casti?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 161.2 (?), 18.10.2019 14:40

Co jste zasadil, jak velkou část, jak hluboko, do jaké zeminy, kdy, má to kořeny?...cool SPCH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika