Kdy řízkovat meruzalku



host - 82.10 (?) 
8.1.2018 20:42, zobrazeno: 6172x

Dobrý den,

poradíte mi, kdy řízkovat meruzalku a kdy si zajistit řízky?

děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 225.115 (?), 8.1.2018 21:59

Nejlepší výsledky jsem měl při zastrčení řízku do volné půdy začátkem podzimu, Přes zimu začne kořenit, zjara vyraší a další podzim je můžete přesazovat na trvalé stanoviště. Lze to provést i zjara, ale řízky nesmí být narašené (vloni mi známý poslal řízky spolu s rouby jabloní v polovině března a to už bylo moc pozdě - všechny byly narašené a neujal se ani jeden).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 181.119 (?), 9.1.2018 9:28

Chci si vypěstovat podnož meruzalky pro budoucí roubování angreštů.

Nevím, jak pruty podnože vypěstovat? Zda-li z řízků či jinak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 9.1.2018 9:36 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 230.248 (?), 18.1.2018 17:07

Ja to robím vždy na jar. Termín treba voliť na zá klade Vašej polohy/klímy vo Vašej lokalite, taktiež prispôsobiť počasiu v danom roku. Ako je uvedené vyššie, narašené odrezky sa ujímaju veľmi zle, taže sa pokúste vystihnúť termín, keď ešte rastlina na oko vyzerá "spiaco", alebo pupene sú len slabo naliate. Avšak pôda by už nemala byť príliš chladná(veľmi krátko po rozmrznutí), no naopak príliš vysoké denné teploty sú skôr na škodu. Samozrejme počasie si nevyberáme, ale každopádne meruzalky sa z mojích skúsenosti ujímajú veľmi ľahko a odpustia aj nejakú tu chybičku v "technike" alebo rozmary počasia.

Hlavne nenechať pôdu preschnúť, ideálne to napichať niekde do polotieňa.

Pri narašených odrezkoch by teoreticky mohlo pomôcť prykryť polkov petfľaše, do ktorej sa klincom urobia dierky. Meruzalky ani rýbezle som nikdy neprikrýval a ujateľnosť sa vždy blíži k 100%

Ja som z teplejšej oblasti a odrezky sadím cca v polke marca, ale napr. 3 alebo 4 roky dozadu bol február veľmi teplý a celkovo jar prišla veľmi skoro a bola aj veľmi teplá, takže rastliny už začiatkom marca mali silno naliate puky, takmer pred rozvinutím. Nejako mi v ten rok ušiel vhodný termín a mnoho meruzaliek a rýbezlí(červených) sa mi neujalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 15.5.2018 19:30

Já jsem nechal řízky přes zimu v chladnější místnosti a chytilo se mi skoro všechno. Občas zapíchnu do půdy i odstřižený výhon a některé se chytnou. Roubovat je však budu asi až v zimě.

Meruzalka zakořeněná
Meruzalka zakořeněná
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika