Kdy řezat maliny?



host - 50.14 (?)
30.3.2017 14:16
Mám jednouplodící = klasické maliny.(I přesto se mi občas stane, že nové výhony stihnou mírně zaplodit ještě na sklonku podzimu.) Brzy na jaře vystříhávám suché dřevo (jednoduché rozlišení), z keříku vyberu cca 5-6 silných nových prutů a ostatní slabé výhony vystříhám. Ty silné zkrátím na cca 140 cm. Krátce mám i dvakrát plodící= remontantní maliny. Zatím jsem jen odstraňovala suché odplozené dřevo, nechala několik silných výhonů, které jsem jen krátce zastřihla. Informaci o výnosném podzimním zaplození při celkovém zastřižení na 10cm vítám. Ze 6 ks maliníku zkusím 3 takto zastřihnout. Dotaz: Sousedka stříhá jednouplodící maliník na jaře do výšky cca 50 cm. Stěžuje si, že výnos je ubohý. Jeden rok nechala nové výhony nezastřižené, ale zlepšení plodnosti prý nedosáhla. Pěstuje je na východní straně zastíněné ořešákem. Je problémem poloha nebo krátké sestřihnutí nebo kombinace obou? Děkuji, Lenča.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
               
host - 167.137 (?), 27.11.2012 14:14

Nepochopil jsem příspěvek už z roku 2010, kde se píše, že když budu každoročně řezat maliny na 10 cm, bude mi dozrávat jen listí. Právě tak to dělám a každoročně sklízím od srpna do poloviny října množství krásných plodů.

Tak jaké to tedy mám maliny?děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 226.101 (?), 27.11.2012 22:04

Vy máte maliny remontantní, tzv. "stáleplodící", které plodí na "čerstvém dřevě", tedy na letorostech a plodí až do podzimu.

Klasické, jednouplodící a taky původní plané (lesní) maliny, plodí na výhonech vyrostlých v předchozím roce. U nich platí ono "dozrávat jen listí".

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 25.2 (?), 28.11.2012 17:44

winkTo je pravě rozdil mezi jednouplodicimi a remontujicimi(dvakrat plodicimi) malinami.I když i u jednouplodicich se většinou dosahne bohate urody pro rodinu.U malin ani tolik nejde o olistěni jako o nakveteni a uspěšne odkveteni.Z osobni mnohalete zkušenosti vim, že olistěni nema takovy vliv u maliniku na plodnost, spiše naopak.-Malinik je napadan podobně jako jine rostliny podobnymi chorobami a škudci -nejznamnějši je plisen šeda, metlovitost(didimella applanata),ze škudcu jsou to malinovnik šedy a malinovnik plstnaty, larvy chrousta, sviluška,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.10 (?), 2.10.2015 14:15

Zdravím, já mám v těch řezech akorát guláš a dělám to následovně- k zemi řežu to, co odplodilo a to, co je rozdvojené, nové šlahouny zkracuji, aby nebyly zbytečně dlouhé. Mám totiž žluté a červené maliny, stáleplodící i jednoleté smíchané tak, že by se v tom ani prase nevyznalo. Jelikož je mám teprve 3 rokem, tak úroda nebyla nijak obrovská, ale myslím, že slušná. Tak nevím, myslíte, že mám v tomto postupu pokračovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.101 (?), 2.10.2015 20:13

Mám na záhoně stejný guláš, jako vy  ;-)). Řeším to takhle :

Zaschlé odplozené výhony (jednouplodící + dvakrát plodící) odstraňuji hned po sklizni v srpnu, všechny zelené nechávám. Na podzim (v říjnu) odstřihuji odplozené horní části výhonů (dvakrát plodící). Jinak výhony nezkracuji. Jednouplodící plodí začátkem léta na nových výhonech + dvakrát plodící na bočních výhonech z ponechaných zastřižených, koncem léta dvakrát plodící na vršku nových výhonů.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 69.102 (?), 22.2.2016 9:46
Paní Adélo, je super, že vám ros te na maliníku hodně jahod:-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.14 (?), 30.3.2017 14:16
Mám jednouplodící = klasické maliny.(I přesto se mi občas stane, že nové výhony stihnou mírně zaplodit ještě na sklonku podzimu.) Brzy na jaře vystříhávám suché dřevo (jednoduché rozlišení), z keříku vyberu cca 5-6 silných nových prutů a ostatní slabé výhony vystříhám. Ty silné zkrátím na cca 140 cm. Krátce mám i dvakrát plodící= remontantní maliny. Zatím jsem jen odstraňovala suché odplozené dřevo, nechala několik silných výhonů, které jsem jen krátce zastřihla. Informaci o výnosném podzimním zaplození při celkovém zastřižení na 10cm vítám. Ze 6 ks maliníku zkusím 3 takto zastřihnout. Dotaz: Sousedka stříhá jednouplodící maliník na jaře do výšky cca 50 cm. Stěžuje si, že výnos je ubohý. Jeden rok nechala nové výhony nezastřižené, ale zlepšení plodnosti prý nedosáhla. Pěstuje je na východní straně zastíněné ořešákem. Je problémem poloha nebo krátké sestřihnutí nebo kombinace obou? Děkuji, Lenča.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 30.3.2017 19:12

Nevidím důvod ponechávat čípky. Maliny řežu u země.

Maliny potřebují dost vody, slunce a humózní půdu. Pod ořešákem oprtavdu není ideální stanoviště.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 30.3.2017 19:57

Remontantní maliny se na "letní" výhon běžně pěstují. I když mám zahradu v nepříznivé poloze, sklízel jsem remontantní loni až do zámrazu a někdy v listopadu z nich ještě dělal šťávu. Ale pěstuji je "dvouletým" způsobem. Sousedka si odstříhává plodné části výhonů, nemůže se divit, že nemá ovoce. Menší stín malinám nevadí, ale pod ořešákem to problém být může. Maliny potřebují dobrou výživu, tvoří hodně hmoty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.14 (?), 30.3.2017 22:21
Děkuji za reakce, informace předám dále. Lenča
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika