Kde plodí rybízy?



Stránky: 1,  2   
Roman007 - (35) - 119.228 (?) 
18.3.2016 12:01, zobrazeno: 13183x

Dobrý den,

píšu sem, protože mě teď zmátlo jedno video. Měl jsem za to, že rybízy plodí na jednoletém dřevě. Tedy na loni vyrostlém dřevě budou letos plodit. Myslel jsem, že je to u všech rybízů i angreštů.

Ted jsem viděl video s nějakým slovákem a ten tam říká, že na jednoletém plodí jen černý rybíz a červený a bílý plodí na dvouletém dřevě.

Jak to tedy je?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.181 (?), 18.3.2016 12:16

Černý rybíz na jednoletém, bílý a červený rybíz + angrešt na dvouletém až tříletém.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Roman007 - (35) - 119.228 (?), 18.3.2016 12:20

Děkuji

To platí pro keře i stromky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Roman007 - (35) - 119.228 (?), 18.3.2016 12:27

Já jsem z toho fakt hujer, protože třeba na tomto videu janě říká, že nejvíce plodí na jednoletých. Říká to v čase 3:26.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 58.231 (?), 18.3.2016 14:34

Otázka je, jak kdo dřevu říká. My jsme se učili, že jednoleté dřevo je to, co vyroste letos, loňské je dvouleté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 199.251 (?), 18.3.2016 16:23

Přesně tak. Jednoleté dřevo je to co vyroste a ještě u rybízu neplodí. Plodí druhýn rokem a má opravdu největší střapce a počet bobulí ve třapině. Problém umdlévání plodivosti co do velikosti je rychlejší u černého rybízu než u červeného. Černý by měl mít větve stáří 3 roky a dost (častější vystřihování) a červený se dá udržet do 5-ti let. Samozžejmě v domácích zahrádkách to vidíme zanedbané ale pro solídní úrodu je potřeba řezat a řezat. Pak také hodně kypřit a hnojit. Nějakého rybízu jsem už dopěstoval tedy dříve dnes už ne.

Rony

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 18.3.2016 16:39

Myslím, že ne. Jednoleté dřevo je to, co vyrostlo za poslední rok, tedy loni. Ale ač to zní blbě, pravdu mají oba. Každý plodonoš - nejen u rybízu - je v podstatě jednoletý (někdy je přírůstek jen mikroskopický). Na jednoletých prutech (červeného a bílého) rybízu, vyrostlých ze země nebo ze starého dřeva květy obvykle nejsou. Na jednoletém dřevě vyrostlém ze dřeva o rok staršího, ale květy jsou. Je to stejné jako u jabloní. Na samotných letorostech a jednoletých vlcích jabloně obvykle - kromě některých odrůd - nekvetou.  Ale řada kraších jednoletých výhonů vyrůstajících z 2letého dřeva je zakončena květním pupenem. Typické je to třeba u Rubínu. Opačná situace je u broskvoní. Ty kvetou výhradně na jednoletém dřevě, aťuž vyrostlo odkudkoli. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.181 (?), 18.3.2016 19:41

Rony, souhlasím s vámi. Loni vyrostlé dřevo je letos dvouleté, jednoleté vyroste letos (nové jednoleté výhony se používají třeba koncem léta k řízkování).   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.224 (?), 18.3.2016 20:07

Z pohledu vinařské terminologie se má za to, že réva rodí na jednoletém dřevu, které vyrůstá z dřeva dvouletého, Jednoleté dřevo letos tedy teprve naroste.  j, c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 18.3.2016 21:19

   U révy je to jinak. Ta kvete kvete později, až když už je hodně nového "dřeva" narostlého - a na něm se teprve tvoří květy. Proto, když se u révy mluví o kvetení na jednoletém dřevě, tak se myslí to letošní.
    V době květu ovocných stromů, rybízů, angreštů ale ještě žádné letošní dřevo narostlé není. Tedy kvetení na jednoletém dřevě by byl mluvnický nesmysl.  Nejmladší dřevo v době květu (jednoleté) narostlo loni. Poslechněte si ještě jednou toho stříhače rybízu z videa, jak mluví o jednoletém dřevě, na němž budou nejkvalitnější plody.
   To, co nazává Rony a Lída jednoletým dřevem, je letorost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika