Kanadská borůvka - neprospívá



tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 167.132 (?)
21.8.2013 21:01

jak je i níže psáno je rozdíl mezi kanadskou a kamčatskou borůvkou, mě kamčatky rostou jak živý plot a kanadské málo a dávám kolem i větve z vánočního stromku, jehličí a chvojí po přikrytí růží, snad to trochu prokyselí... a kosi a drozdi si nevybírajícrying

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 34.44 (?), 8.7.2013 12:08

Dobrý den,

tak už jsou vidět výsledky přesazení!!! Lístky zelenají, jsou čím dál víc zelenější. A taky má pár nových větviček.

Dokoupila jsem jí i kamarádku, tak jsou vedle sebe, zřejmě to té staré svědčí :o)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.41 (?), 19.7.2013 13:37

Tak já už tomu vůbec nerozumím. Po několika neúspešných pokusech jsem své poslední kanadky, tentokrát už pro jistotu zakoupené raději rovnou jako 3-leté, opravdu zasadil nejsprávněji jak jen bylo možno, hnojím a denně k nim tahám konve vody... Přesto, anebo právě proto, mne šokovala návštěva známého, jemuž uprostřed vysušeného dvorku,  jen tak píchnutá do běžné zeminy, stojí také 3-letá, ale už metrová borůvka v plné plodnosti. obsypaná hrozny plodů. Že prý mu řekli, že to není kanadka, ale nějaká jiná borůvka, která nepotřebuje kyselou půdu. Takže žádná rašelina, žádné piliny, žádná zálivka, žádné hnojení, vůbec nijak se o ní nestará, nechává jí žít hned vedle zásadomilné třešně, hrušky atd... Koukám na visačku, a ona je to Réka, stejná odrůda jako mám i já, ale oproti mě určitě troj až čtyřnásobného vzrůstu, dvacetinásobné plodnosti a dvakrát většími plody!!!, přibližně velikosti třešní. Je od nás vzdálen 30 km. a je tak asi o 100 metrů nižší nadmořské výšky. Tak já už nevím...:-(

Jindra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.41 (?), 19.7.2013 14:33

Tak to jsou věci mezi nebem a zemí a snažit se to pochopit je marné. Mně poradil jeden opravdu straý zahradník, místo rašeliny použít profi substrát pro rododendrony a azalky místo rašeliny (ta nudrží živiny) a povídal chtělo by to houby z borůvčího - tak jsem zkusila přidat symbivit pro kyselomilné rostliny  - mám letos tříleté borůvky asi 1,2-1,8 výšky podle odrůdy, obrovské rozložité keře, obsypané borůvkami, které pečlivě kontroluji každý večer, jak modrají. Jinak hnojím na jaře rohovinou a pravidelně 1*týdně tekutým hnojivem floria pro azalky s okyselovačem půdy. Zalévám jen dešťovou vodou. A co jsem zapoměla dodat, pěstuji borůvky v květináčích o objemu 65L, přezimovala jsem je venku a ničím nezakrývala. Tak mnoho trpělivosti. B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.52 (?), 21.8.2013 20:02

Na místě kde se kdysi povápnilo, neb tam byla omítka nebo vápenec už nikdy kanadská borůvka neporoste. a často je těžké zjistit co se tam kdysi dělalo.Proto ty rady s rašelinou.   Kamčatská= ovocný zimolez vám poroste na jakémkoli místě, i povápněném.Ale já nikdy nevápním, jahoda a jiné též chtějí kyselejší půdu.  Vápním slabě jen substrát pro žampiony a dále peckoviny, ořešáky, nebo je sypu popelem ze dřeva.Kamčatská má mít dvě neb víc odrůd blízko sebe, ale to i většina odrůd kanadské.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 167.132 (?), 21.8.2013 21:01

jak je i níže psáno je rozdíl mezi kanadskou a kamčatskou borůvkou, mě kamčatky rostou jak živý plot a kanadské málo a dávám kolem i větve z vánočního stromku, jehličí a chvojí po přikrytí růží, snad to trochu prokyselí... a kosi a drozdi si nevybírajícrying

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pcnatko - (17) - 37.210 (?), 12.5.2015 23:08
Rovněž bych chtěl poprosit o radu a předem upozorním, že načteno mám hodně ale praktické zkušenosti s borúvkami žádné. Mám letos vysazené 3 borůvky (3 leté) které jsem cíleně vybral tak aby se kvetení potkalo v čase. Velmi raná patriot, středně raná Emblue a středně pozdní Bluegold. Jsou od sebe v rozestupu cca 150 cm a jsou sázené v rašelině s jehličím v jamách 50x50 odděleny mulčovací netkanou textilií od půdy. Při přesazení z kontejnerů jsem citlivě narušil kořen ový bal. Zasypané na povrchu mulčovací kůrou. Zalévám je téměř denně pouze dešťovou vodou když neprší a jednou týdně hnojené zálivkou hnojivem na borůvky. Přesto mi po opadaní květných lístku nevytváří žádné bobulky, kromě odrůdy Patriot, kde doufám že to co je na fotce je základ plodů. Co může být špatné? Děkuji
bluegold
bluegold
emblue
emblue
patriot
patriot
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.12 (?), 13.5.2015 0:02

Nevím proč hnojíte každý týden. Já dokonce praktikuji (či prosazuji), že borůvky se mají hnojit pouze jedenkrát ročně. Mějte na paměti, že to jsou rostliny vrchovištní, z oblastí s půdami mělkými a chudými na živiny. Z trojice NPK je P a K (fosfor a draslík) složkou víceletou a tak stačí jejich dodání jednou dávkou kdykoliv v roce. A protože potřeba dusíku je omezena na jarní a časně letní období, pak je logické dodat živiny v období od začátku rašení do začátku kvetení. S dusíkem je potřeba opatrně a vhodné jsou jen formy dlouhodobě působící = síran amonný a rohovina. Fosfor a draslík je možné dodat fosforečnanem draselným (nebo jako směs síranu draselného s fosforečnanem amonným) a především je jich dost i v rašelině. Jako doplněk neškodí přihnojení hořkou solí a zelenou skalicí, kterými částečně upravíme pH a částečně dopníme hořčík a železo.

K fotkám - rostliny jsou zdravé a to co zůstalo po opadu okvětních lístků teprve naroste na potřebnou velikost. U Patriotu to vidíte již nyní, protože je nejranější a má velké plody. Ty pozdější a drobnější prostě ještě mají čas a tak jsou menší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pcnatko - (17) - 37.210 (?), 13.5.2015 0:12
To jste mě moc uklidnil. Děkuji A k tomu hnojení, používám tekuté hnojivo na borůvky (přesný název si nepamatuji) s krátkodobým účinkem, nikoli dlouhodobě uvolňujíci granule. Ta frekvence je psaná v návodu. Později taky použijí nějaké granule ale teď je stejně často zalévám a chodím se k nim kochat, tak mi časté hnojení časově nevadí Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.12 (?), 13.5.2015 0:21

Já bych měl obavu z rychlého dusíku. Z hnojiv jako síran amonný a fosforečnan amonný se uvolňuje cca 2 měsíce. Je to možná marketingový trik, ale mimo sypké formy může být totéž ve formě vodného koncentrátu pro pohodlné dávkování do zálivky. Dusík z rohoviny se uvolňuje i několik let, záleží na jemnosti drcení, vlhkosti a aktivitě kořenů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.101 (?), 13.5.2015 6:13
Po opadaní okvětních lístků trvá poměrně dlouho, než se začne borůvka nalévat. Buďte trpělivý. Pokud hnojíte vodorozpustnym hnojivem v týdenních intervalech, tak děláte dobře. Jensi dejte pozor na přelití borůvek!! Jestli jednou týdně hnojíte zalivkou a denně zaléváte, tak bymohlo dojít k uhníváni kořenů. Boruvky mají rády vlhko, ale nesnáší prelití!!! Mám třicet odrůd borůvek. A 2 mi v mých pěstitelských začátcích odešly na přelití. Taky jsem jim chtel dát vše a zaleval a zaléval(desťovkou). Najednou se zastavil růst, ještě zelené bobulky se zcvrkly a rostlinky začaly usychat. Pritom substrat (rašelina s pískem) byl mokrý. Proto je i vhodné do rašeliny při sázení namíchat jemný ricni písek kvůli propustnosti. Rostlinky máte pěkné, tak ať něco sklidíte!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika