Kanadská borůvka - místo pěstování



host - 166.20 (?)
31.12.2006 19:21
Já bych se tomu sluníčku moc nebránil. V Hronově je má soused na přímém sluníčku a každý rok sklízí velké množství plodů. Prostě mu to tam jde krásně. Má 5 odrud a to je nejlepší. Mají různou chuť i zrání.   VašekB
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 50.225 (?), 11.6.2006 13:02, zobrazeno: 21578x
Jaké je vhodné místo pro pěstování kanadských borůvek? na přímém slunci či ve stínu?
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 15.62 (?), 11.6.2006 20:32
Rastliny sú náročné na svetlo tak pestovať na slnku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 70.254 (?), 18.12.2006 0:21
Na slunci sice ano, ale ne na jižní straně, kde "pere" celý den slunce a mohlo by poškodit keře, lépe je když jsou borůvky alespoň část dne ve stínu, zejména přes poledne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 23.12.2006 17:42
U borůvek je důležitější než oslunění kyselost půdy. Nedají se pěstovat v blízkosti jiných dřevin, které je potřeba občas povápnit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.22 (?), 31.12.2006 9:53
no na slunku je to špatny,lepší je polostín(stín stromu atp.)hlavně kyselou půdu!!!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.20 (?), 31.12.2006 19:21
Já bych se tomu sluníčku moc nebránil. V Hronově je má soused na přímém sluníčku a každý rok sklízí velké množství plodů. Prostě mu to tam jde krásně. Má 5 odrud a to je nejlepší. Mají různou chuť i zrání.   VašekB
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 70.254 (?), 31.12.2006 23:36
Jistě máte pravdu, polostín neznamená, aby byly borůvky většinu dne ve stínu, lépe je když jsou chráněny alespoň přes poledne, kdy je sluníčko nejostřejší. Slunce je smaozřejmě důležité pro vybarvení a chuť plodů! O pH půdy netřeba mluvit. Borůvky jsou kyselomilné a je možné ji sázet vedle "ostatních" keřů, ale takových, které mají rády stejnou půdní reakci, tzv. vřesovištních. Borůvka sama o sobě není jen ovocný keř, ale může být využita i jako dekorativní rostlina. Našim borůvkám se každý podzim nádherně zbarví listy do červena, vypadá to moc hezky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.54 (?), 30.5.2007 23:20

Probíralo se to zde mnohokrát - zadejte do vyhledavače na těchto stránkách heslo

Borůvky kanadské a naleznete rozsáhlou diskusi- ve zkratce, vezměte nekolik desítek, či stovek litrů rašeliny , vykopejte jámu na dno můžete dát igelit, nasypte rašelinu (je to lepší něž hrabanka, či substrát)Vložte podle počtu keříků  drenážní stavební trubky  (Vše najdete ve zmíněné diskusi) a zálevejte (HODNĚ!!!!!!) a Hnojte speciálními hnojivy na rododendrony či borůvky (klidně i několikrát víc, než je v návodu) a zalévejte, zalévejte, zalévejte, zalévejte. Pak je jedno, kde je máte - mám čtyři keře borůvek (stáří 3-5let) průměr keřů je asi 1,6m  (každého) jsou vysazené u cihlového plotu , obráceného na jih, nádherně jim to svědčí, rostou jako šílené, každé jaro je musím mohutně stříhat. Z devadesáti procent borůvka neprosperuje protože

A. naivní pěstitel vysadí borůvku do nevhodné půdy (tj, to platí na drtivou většinu zahrádek) a pod borůvku dají symbolicky lopatku rašeliny

takže RAŠELINOU NEŠETŘIT!!

B. Usnadněte si závlahu - při sadbě zabudujte drenážku ze stavebnin

C. Mohutně  hnojte a mohutně zalévejte - borůvku prostě neulijete!

Diskuse o vhodnosti teritoria jsou co se týče oslunění nesmyslné. Pokud zanedbáte základní péči, budou vám samozřejmě ve stínu lépe přežívat, ale budou to stejně "chcípáčci" a naopak, jižní osluněné místo u plotu Vás bude nutit pořádně zalévat, ale budete mít méně strachu z omrznutí a při zákaldní péči borůvky "pojedou", Borůvka je nádherný keř , péče o něj je skutečně jednoduchá a pokud dodržujete základní pravidla péče tj RAšelina-hnojení-voda,voda odvděčí se vám jako mohutný vznosný keř obalený plody.

PS. Najděte minulou diskusi! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 113.187 (?), 2.6.2007 13:55
Mám kanadské borůvky na přímém slunci na jižní straně,má zahrada nenabízí stín, chce to ale, jak jsem četla zasadit přímo do rašeliny, kterou každý rok zjara doplňuji a neskutečně hodně zalívat, prakticky přelívat rostlinky, mají rády hodně vody, ke každé rostlině naleju každý den skoro 2 velké konve vody...odměnou mi jsou obrovské sladké plody ve velkém množství a to jsou rostlinky jen 2 roky staré...a nestíham trhat a zpracovávat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 71.232 (?), 10.6.2007 0:29
Take mam boruvky na primem slunci. Dve v nadobe u jizni steny domu, rostou perfektne a dalsich sest ve volne pude na primem slunci - take dobre, ale ty v nadobe maji vetsi plody a lepsi prirustky - zrejme to dela vice vody. Ty ve volne pude jsem letos zalila poprve az tento tyden. Mam je namulcovane kurou. Ale ani jsem na nich nikdy nepozorovala napriklad uvadani mladych vyhonu z duvodu nedostatku vlahy. A pak mam jeste tri minuly rok zasazene boruvky v polostinu a take rostou dobre. Ale budou asi dozravat o neco pozdeji nez ty na slunicku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika