Kamčatská borůvka - lonicera



host - 10.70 (?)
26.8.2006 8:00
Začal predávať aj Starkl no ja som kúpil vlani 6 rastlín no veru tento rok nemali žiadne prírastky a to som polieval hnojil a staral sa.Ostatné rastliny nádherné prírastky,hold možno nebol rok.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                  
Karel 196 - (13), 2.5.2007 20:53
Množit se dá Vaše Lomicera Kamtchatika řízkováním, nebo hřížením. Nejlepší období se doporučuje koncem července a začátkem srpna.
Přeji hodně zdaru!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 21.189 (?), 24.1.2008 13:13

Hořké plody na keřích zimolezů je zpravidla genetická záležitost a s největší pravděpodobností se jedná o semenáče. Když jsem začínal se šlechtěním někdy v roce 1988-1989 byla většina vysetých semenáčků tak hořká, že se to vůbec nedalo požívat. Dokonce stačil jeden hořký keř na zahradě a ptaci nezobali ani ty sladké. Snazil jsem se vyšlechtit, jak sladké, tak i úrodné odrůdy. První povolená odrůda u nás "modry triumf".

Nevyniká sice přepychovou sladkostí plodů ale sklizen je 2-3x vyšší než u ostatních klonů a odrůd. (podle udajů státní zkušebny v Želešicích u brna)

Připravuji sladkou odrudu Remont (plodí 2x, plody soudkovite 1x2-3cm, sladké, mimořadně robustní vzrůst), Helfštyn (plody 1x3-4cm, mohutnejsi jak u modreho triumfu, mene urodny, sladsi, hustejsi keře). Tyto odrůdy jsou již ve zkouškách a budou možná již letos v prodeji.

Dále připravuji Bečvan - mimořadně úrodný, velmi sladký, plody až 1x4 cm.

Honey - střední doudkovité plody, velmi urodný a mimořadně sladký.

Tyto dvě odrůdy budou na trhu až po přihlášení k patentové ochraně.

Miroslav Chovanec

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Karel 196 - (13), 30.4.2007 21:20
Já pěstuji Kamčatské borůvky od pana Chovance a mohu jen chválit. Chuťově jsou podobné borůvkám lesním, ale navíc jsou sladké.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 21.189 (?), 4.5.2007 15:04

Jediná odrůda, kterou mam zaregistrovanou je MODRY TRIUMF a ta rozhodně není trpká. Proti ostatním klonům,popř odrůdám je poněkud kyselejší, ale stačí nechat je plně dozrát, dvojnasobný, popř trojnasobný výnos (podle státní zkušebny) určitě stojí za to. Plodí i v lokalitách, kde žádné jiné zimolezy v okolí nejsou, což znamená že je samosprašná. Ve zkouškách mám další odrůdu, která je rovněž samosprašná, a při dostatečné závlaze remontující s dozráváním plodů kolem 20 července. Tato odrůda je sladká a velmi dobrá. V původních klonech a začátcích množení, šlechtění, propagace a prodeje se mohly vyskytnout některé rostliny s hořkými plody, ale ne trpkými, ale ne všechny jak uvádíte. Chovanec

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 146.82 (?), 9.5.2007 13:54
Dobrý den,můžete dát na sebe kontakt? domovy@seznam.cz Ráda bych rozšířila sortiment. Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 134.89 (?), 25.8.2006 22:16

Koupila jsem si na jaře 3 keříky lonicery Modrý triumf, měla už i několik velmi chutných plodů, ale opadávají listy, nové přírůstky nemám žádné a větvičky zasychají, přestože je zalévám pečlivě a hnojím Kristalonem. V popisu Kam. borůvky pan Chovanec okrajově podotýká, že listy zasychají od července. Je to tedy normální? Mám zasychající větvičky zastřihnout? Pokud ano, jak hluboko? Díky za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 10.70 (?), 26.8.2006 8:00
Začal predávať aj Starkl no ja som kúpil vlani 6 rastlín no veru tento rok nemali žiadne prírastky a to som polieval hnojil a staral sa.Ostatné rastliny nádherné prírastky,hold možno nebol rok.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 191.84 (?), 23.11.2006 20:12

to se divim, ze vam to hyne.Uvedomte si prosim, ze zimolez by se nemel okopavat.Ma melke koreny.Jen rucne otrhat travu okolo kmene. ke kmeni zadne rostliny se nesmite priblizit se sekackou, jinak se strhne kura a je po vsem. Ja to vzdy zasadim a roste to jako z vody, jenom uz min.4 roky je tady strasne sucho tak to obcas zalevam,je treba s temi rostlinami citit, co potrebuji.V prirode to roste v humusu pod lesy,tam je vrstva jehlici a listi.Take tam vice prsi.

Na podzim to rasi proto, ze je tomu tady horko.pochazi to ze severnejsich oblasti, proto se to tady da pestovat i znacne vysoko v horach.podobne i muchopvnik. Oba tyto druhy jsou tim hlavnim ovocem pro zahradky.Postupne budou mnozeny. nekteri maji dostatek sazenic.A jestli jste z Ostravy, tak se ozvete - 596951114.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 89.30 (?), 24.11.2006 8:14

Já mám kamčatskou borůvku už desátý rok. Od čtvrtého roku bohatě plodí. Na podzim(říjen), vždy po dvou letech odhalím z poloviny kořenový bal a rozseknu ho starou sekerou. Zbylou půli zase přihrnu zeminou. Odseknutou půli rozdělím na 2 až 4 části, které zasadím a bohatě zalévám. Živý plot se tak stále prodlužuje a z původní zakoupené rostliny jich mám už 10. Korunu neprořezávám. Je pravda, že sběr plodů je obtížnější, ale je obtížný ba nemožný i pro kosy, kteří borůvky s oblibou konzumují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vrana - (17), 25.11.2006 19:48

Dobré, šikovný, ale já tohle raději nedoporučuju.to už bych raději zkusil ze semene. Takhle vám rostlina může i uhynout, divím se, že se to povedlo, to musí být nějaký klon, který to umí.
   Stačí rozmáčknout bobule na papír, nechat uschnout a máte semena připravena.Nemusí vyjít vždy dobrý, ale většinou to stačí.Hořké vycházejí hlavně když někde blízko je i hořký keř a opylíse to.
Hořké pokud jsou to druhy blízké l.coerulea nebo l.viollosa, a j. jsou také jedlé a velmi zdravé. Nerad bych je dával pryč.  Nejhořčejší jsou v přírodě na altaji a i tam se na ně chodí do lesa.používají se k snížení horečky místo acylpyrinu, ke zlepšení chuti k jídlu ,při rekonvalescenci a j.
Zdravím, Kola

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika