Josta, letos vůbec nezaplodila



Stránky: 1,  2   
host - 175.234 (?) 
11.7.2019 21:22, zobrazeno: 5094x
Mám na zahradě starou asi patnáctiletou jostu. Byla dlouhá léta přerostla a neřezaná. Ovšem nebyla moc rozvětvena. Radikálně jsem jí serizla na podzim. Nechala jsem jen jeden starší asi pětiletý vyhon delší, ze kterého vyrůstaly asi tři nové pruty. Na nich letos vyrasilo asi pět hroznů s kuličkami. Celkově pak rostlina obrostla od země možná deseti pruty ale jen samé listy a žádný kvítek... Na podzim jsem chtěla seříznout poslední starý pahyl i s těmi třemi jedinými zaplozenými novými proutky ale teď mám strach aby mi na příští rok zaplodily ty letošní novicové. Nebude tam vlastně žádný větší kmínek... Vloni jsem taky měla novou větší dvouletou sazenici josty a nebyl na ní taky ani jeden květ. Mám pak ještě další čtyři nově zapěstované josty které mi rok po zasazení řízků udělaly pár plodů a letos taky nic... Tak nevím jestli jsem něco nepo...
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 185.138 (?), 11.7.2019 21:54

Mě to učili na tři výhony, tři největší letošní, tři loňské a tři předloňské. Starší ořezat, nechávat největší výhony. Kopčit kompost a letos i zalévat. Takže možná ten nechaný klacek byl starší, neměl květy a ty letorosty budou plodit v příštím roce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.234 (?), 13.7.2019 21:26
Děkuji. Takže myslíte, že mám letos ořezat všechny nové pruty. A nechat ty tři loňské a tři letošní? A příští rok zase jen tři co naprostou příští rok? Pak budu mít devět prutů a ty nejstarší tři každý rok dát pryč? Třeba černý rybíz. Hodně starý jsem také radikálně seřezala a ten obrostl asi dvaceti pruty. A a všechny mají malé kuličky jen na koncích letorostu.. Je tedy také problém s prehuštěním a spíše mládí prutů?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.197 (?), 13.7.2019 22:35

Nechte klidně letošních víc, třeba pět, pokud tam máte jen jeden starší. Ten nevyřezávejte, josta plodí i na starším, než tříletém dřevě, zbyteřně byste se připravovala o úrodu. Ono během pár let poznáte sama, které už vyříznout (nebo jen snížit na nově vyhnaný prut u země) a který nechat. 3-3-3 se říkávalo u rybízů, ale ani u nich to v praxi úplně neplatí.

Černý rybíz - dvacet nových prutů je moc - proberte je tak na 6-8, další rok uvidíte...    

Na podzim přihoďte do keřů kompost, dělá jim to dobře, Zjara trochu cereritu.                               Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.70 (?), 14.7.2019 8:33
Josta je tvárna, dá sa pestovať rôznym spôsobom, aj ako stromček, živý plot, tiež na vedení, na plote a pod., najvhodnejší tvar je ale mohutnejší ker. Josta je veľmi životaschopná, tá moja má asi 20 rokov, pred cca 10 rokmi som ju chcel zlikvidovať, najprv som ju totálne orezal tesne nad zemou s tým, že ju vykopem neskôr. Ona ale z pahýľov pekne obrazila novými výhonkami, tak som jej ešte dal šancu. Teraz ju mám v tvare ako ker výšky 1,8m a šírky 1,5m (foto). Presvetľovací rez robím na jar, vtedy tiež skracujem príliš dlhé výhonky a regulujem vetvenie. Obmena konárov nemusí byť taká častá ako u ríbezlí, josta dobre plodí aj na viacročnom dreve. Staršie konáre Vám väčšinou samé dajú najavo, kedy ich odstrániť - začnú mať menej prírastkov a menšie plody. Staršie ako 6-ročné je už vhodné nahrádzať mladšími. S novými prírastkami nie je problém, práve naopak - dôležité je ker udržiavať nie príliš prehustený, vzdušný. Neperspektívne nové výhonky ktoré na jar rašia od zeme a ker by nežiadúco prehustili vylamujem ešte za zelena. Josta sa dá aj veľkostne dobre regulovať, ale jej rast je bujný a držať ju na výške okolo 1 metra sa síce dá, ale je to už tak trochu znásilňovanie. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 160.141 (?), 14.7.2019 13:54
Zdravím IH, na fotce vidím že máte jostu pěkně obsypanou, ale na letorostech, ze strany odkud jste fotil také nejsou vidět žádné plody. Budu tedy doufat že příští rok už tam něco bude. Možná jsem udělala chybu, že jsem své staré joste nechala ten pahyl moc dlouhý. Nové pruty tak nevyrostly vloni od země ale z klacku až někde 30 cm nad zemí. Ty ostatní nové letošní ní už vyrůstaji opravdu od země tak snad příští rok budou už také plodit. Děkuji. Asi mě víc trápí ty nové dvou až tří leté keříky které vloni plodily už na krátkém loňském dřevě a letos ani nebyly přírůstky na starých ani nové pruty nevyrostly. Skoro jakoby se úplně zadrhly a jsou malé asi metrové a od loňska žádná změna
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 14.7.2019 14:42

Josta ráda papá organiku i min.hnojiva, ráda bumbá-pak se předvádí, přirůstá a plodí. S její vůlí být velká je dobré počítat a netrápit ji velkým střihem, řezem. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.119 (?), 14.7.2019 15:06
Fotka bola robená už po obratí väčšiny plodov, všetky výhonky boli obsypané plodmi. Úroda z tohto kra predstavuje minimálne 15 litrov plodov. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 175.234 (?), 14.7.2019 16:10
Tak doufám, že to s naší jistou zvládnu a dočkáme se aspoň tak poloviční úrody co vy než děti stihnou odrůst
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.197 (?), 14.7.2019 22:39

Těm nerostoucím dejte zatím aspoň cererit a párkrát je pořádně prolejte, letos je hlouběji v půdě sucho.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika