Jaký rakytník vybrat?



lulupapa - (25) - 113.134 (?) 
2.11.2015 18:10, zobrazeno: 17454x

Dobrý den, rozhodla jsem se, že si z jara koupím na zahrádku rakytník. Poradíte jaký druh je nejlepší? RAději bych nějaký sladší. díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
solutan - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 168.9 (?), 3.11.2015 17:53

Já mám Krasavici a Sluníčko. Sluníčko se dá jíst, není tak kyselé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
lulupapa - (25) - 113.134 (?), 8.11.2015 8:54

Nakonec jsem se rozhodla pro Podruga. Snad to bude dobrá volba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Opice - (26) - 144.34 (?), 24.3.2016 14:12

Máte někdo zkušenost s odrůdou Tenga? Má jít o novinku se sladkými plody. Nebo máte nějaký další vyzkoušený tip na rakytník se sladkými plody? Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 227.97 (?), 24.3.2016 18:12

Kde se ten rakytník dá sehnat? Tady nikde není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 179.106 (?), 1.4.2016 15:41

Rakytník řešetlákovitý SAMICE ´Altajská´ SLADKÁ (Hippophae Rhamnoides ´Altajská´)   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 114.204 (?), 9.4.2016 21:50

Velký výběr na Adavo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.82 (?), 17.4.2016 18:08

Odrůda Sluníčko (zredukoval jsem po asi 35 letech ostatní) je opravdu raná a patří mezi ty sladší.

Výhodou této ranosti je že dozrává už v létě a tedy možno přidat do šťáv a zavařenin k jinému ovoci.

Totiž pozor, přiliš silný koncentrát a dle vlastní zkušenosti jen ze šťávy rakytníku může mít při požívání vedlejší nepříjemné účinky: je to opravdu silný podstatou lék a pročisťovadlo tj. organismus si nemusí jen tak lehce poradit s vyplavenými "nečistotami". Takže s mírou.

Osobně bych poradil každému, aby si raději nejdříve o rakytníku a o jeho pěstování více přečetl a když tak... si ho raději nepořizoval.

Jednak musí mít k samici samce a který (dle mých zkušeností) bývá choulostivější a já o něho i několikrát přišel. Bez samce nejsou plody, jen ze sušeného listí dělat velmi dobrý čaj a který je také léčivý.

Nepříjemné divoké odnožování rakytníku je u nových odrůd asi už alespoň nějak potlačené. Alespoň mám ten dojem.

Co je a dle mne velmi u rakytníku nepříjemné až přímo nebezpečné, to je ona "trnitost" a nejde jen o problémy se sklízením: zvláště ty zaschlé konce větviček a ve formě trčících nebezpečných jehlic jsem se poslední dobou snažil vždy na jaře ztupit alespoň ostřižením. Pokud by se však i tak kolem keříků motaly (i cizí) děti byl bych nervózní a já sám si dávám velký pozor na oči. Těžko se to ale uhlídá.

A taková "jen" zaražená špička do kůže potom také potrápí: jak je uschlá jde těžko jako tříska vytáhnout protože se ráda při tažení rozpadá.

Takže, zahlédl jsem inzerci už odrůd rakytníku prý vůbec bez "trnů" a tak to bych zkusil. Zkusil, protože právě i kvůli tomu jsem pořizoval odrůdu Sluníčko a kde se píše něco podobného tj. ve smyslu že je alespoň více potlačená - ovšem a jak jsem zjistil je to marno, marno, právě minulý týden jsem ty hrůzy odstřihoval... jo a vystřihoval suché větve, protože rakytníci rádi prosychají. Pozor, také nehnojit přímo dusíkatými hnojivy! Rakytník má být něco jako hrách s dusíkatými bakteriemi na kořenech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 194.106 (?), 18.4.2016 10:39

Mám odrůdu Habego ze zahradnictví Adavo. Stáří 6ks rostlin je 5let. Výška i šířka keřů 2,5m. Místa mám dost. Začal odnožovat, tak jsem založil další menší plantáž 7+1 samec.

Po 5ti letech první velká sklizeň, cca 6l štávy. Sbíral jsem ručně cca 2hod jeden keř, ruce popíchané, ale šlo to, plody ještě nepraskyly stiskem. Je polopozdní, konzumovat se dá už od září, dozrává počátkem října, kdy je ještě teplo a ruce nemrznou:))

Souhlasím s tím pozor na dávkování 100% rakytníkového produktu. Např nepít štávu na prázdný žaludek. Požíval jsem denně štávu ve formě sirupu, nebo rozpuštěné "kostky ledu" s medem. Je lepší aplikovat menší množství naředěné štávy a pak si ještě usta vypláchnout vodou, než mít naředěnou láhev a koupat v tom zuby celý den. To kvůli styku kyselin se zuby. Rakytníková štáva je opravdu silný koncentrát! Nyní mi došla, tak jsem rozmixoval usušené výlisky po výrobě štávy a zase smíchal s medem. Dávám si tak 2 lžičky denně a je to celkem chutné. Zatím se mi vyhnuly všechny chřipky, infekce.

Rakytník Habego
Rakytník Habego
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika