Jaký druh angreštu mám koupit?



Stránky: 1,  2   
Jarik - (40) - 34.105 (?) 
22.6.2009 10:20, zobrazeno: 38148x

Dobrý den, mám na vás na všechny prosbu. Doporučte mně, podle vašich zkušeností, nějaký druh stromkového angreštu. Mám tři stromkové angrešty, každý jiný a jediný, u kterého znám označení "Koptivátor" červený odolný-padlí nikdy neměl, mně minulý týden zlomil vítr. Byl u mě oblíbený, ale je pryč. Ten druhý je chuťově výborný,  musím ho stříkat proti padlí, ale nevadí mně to. A ten třetí nikomu nechutná, padlí taky nikdy neměl. Nyní když musím ten zlomený nahradit, tak to vezmu při jednom a vyhodím i ten bez chuti. Vím, že je brzo se bavit o výsadbě, ale chci si nechat poradit. Potom nastane další problém, kde u nás nakoupit...

Děkuji za všechny reakce.

Jarda

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 22.6.2009 10:44

Captivator je odrůda beztrného angreštu, což je na něm cenné.
Každopádně bych doporučil odrůdu rezistentní proti americkému padlí, je jich na trhu poměrně dost. Kvůli této chorobě jsem se rozloučil s jinak nedostižnými odrůdami jako Zlatý fík, Chryso, Skvost, aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
helena721 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 255.95 (?), 22.6.2009 10:46

My máme tyto - všechny odolné proti padlí, nestříkáme

Invikta - lx trřetí rok a po zkušenosti další koupený loni

prima - totéž

darek. koupen loni, několik ukázkových plodů

karát - totéž, červený

nevím jak dlouho ta odolnost vydrží, zatím se zdají bezvadné. Kupovat hned na začátku prodeje ovocných stromků - je větší výběr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 15.147 (?), 23.6.2009 18:35

Kromě jmenovaných jsou dostupné na českém trhu také odrůdy:

Remarka - raná červená hladká, plody s tenkou slupkou.Trny po jednom ale silné.

Pax - středně raný červený a beztostný, poměrně velké plody s trichomy. Sem tam osten.

Rixanta - bílá

Rokula, Rolonda - obě pozdní, červené plody menší velikosti a bez chlupů jako Invicta.  Nevýhodou je také tříostnost.

Všechny kromě Rixanty zkouším v podmínkách 500 m n. m.

Zajímvostí je černý angrešt - černy neguš, po chuťové stránce velmi neobvyklý aromatický a odolný. Nevýhodypro někoho: plody velké asi jako u josty, dlouhé trny, bujný růst. Ale ta chuť!

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jarik - (40) - 32.2 (?), 23.6.2009 21:54

Všechny jmenované odrůdy jsou keříkové?

Pro pana Kafku, co je to trichom?

Pro paní Helenu, která z těch odrůd je s tenkou slupkou a většího vzrůstu? Manželce totiš náš ulomený Koptivátor nechutnal právě proto, že měl tužší slupku. Chtěl bych vybrat něco, co ji bude šmakovat. A potom jí nebudou vadit i případné ostny.

Používáte u keříkových nějaké spec. opěry? Já tam mám u každého keříku středem trubku, kterou jsem prodloužil asi o 40 cm nad keř dřevěným ráhnem a odtud mám každou větev zavěšenou na provázku. Váhu plodů to unese, ale vítr mně keřík přetočil a vlastně ukroutil.

Děkuji moc

Jarda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
helena721 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 255.95 (?), 24.6.2009 7:57

Kdysi jsme užívali podpěry tvořené třemi trubkami po obvodě stromku, nahoře spojené třemi plocháči. Stromek v nich volně stál. Pak z pohodlnosti jsme začali užívat podobnou tyčku jako vy a stromky se začaly lámat. Pokorně se ke starému způsobu vracíme. Pokud se jedná o slupku - musíte ještě chvíli počkat, zde na severu je vše později. Zdravím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 44.45 (?), 24.6.2009 8:31

Já "speciální" opěry nedělám, jen jednoduché. Po provedeném řezu angreštu a rybízu, když mám na keři už jen ty pruty, které budou dávat úrodu a jsou ještě holé, obvykle v únoru, nebo v březnu, dám vně keře - ve vzdálenosti asi 30 cm od středu keře-  tři nebo čtyři tyčky. Větve keře rozdělím tak, aby na každou tyčku vyšla třetina, nebo čtvrtina prutů, podle toho kolik dám tyček. Přivážu pruty provázkem k tyčce tak, aby měly volno a pohodlí, nejdříve ve čtvrtině jejich výšky a pak ještě o něco výše, než v polovině jejich výšky. Stejným způsobem postupuji u keřových rybízů. Větve se mi pod tíhou plodů neválí po zemi a sklizeň je o mnoho snadnější.  Loni jsem dva keře rybízu nechala bez tohoto jednoduchého vylepšení a po vichřici mi zůstaly na keřích jen holé třapce, bez plodů. Vítr je všechny omlátil. Na uvázaných keřích mi úroda zůstala. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 128.44 (?), 27.6.2009 8:02

____Pro pana Kafku, co je to trichom?___

Fous, chlup.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.7 (?), 27.6.2009 2:31

Ja bych doporucila Zlaty fik. Ma opravdu velky vynos. A z mych zkusenosti je ale lepsi kerikova odruda nez stromkova - ten nez se Vam rozroste tak, aby na nem bylo hodne plodu, to dlouho trva, a nakonec nikdy neni tak velky a neplodi tak, jako angrest kerickovy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
helena721 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 255.95 (?), 27.6.2009 9:49

Zlatý fík je opravdu asi nejlepší odrůda, bohužel je silně napadána padlím. Právě tuto odrůdu jsme před dvěma roky likvidovali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika