Jak daleko od sebe nasázet maliny a ostružiny?



Stránky: 1,  2   
host - 128.66 (?) 
16.7.2016 18:26, zobrazeno: 19481x

Dobrý den, mám u plotu plácek 1 x 10 m a chtěla bych na něj dát jednou plodící maliny, remontující maliny a ostružiny. Jak daleko od sebe je mám zasadit, aby se do sebe za pár let nepletly?

Bude to hlavně pro děti, můžete mi doporučit jaké odrůdy bych jim měla vybrat? Nejlépe bez trnů.

Děkuji Eva

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 128.66 (?), 18.7.2016 16:11

Ale no tak...   Poraďte mi prosím...

Ráda bych tam dala těch sazenic co nejvíc, ale mám obyvy, že až se to rozroste, tak nepoznám který výhon je jednou plodící a který dvakrát.

Jaký mám mezi nimi nechat rozestup, stačí metr?    Eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 225.82 (?), 18.7.2016 16:27
Zpusoby vysadby mohou byt ruzne, napr. dvojradek 50x50 cm nebo jednoradek 40-50 cm nebo tvar 'houstina', kde není jasne co je co. Ostruzinik bych mezi maliny nesazel, jedine nekam na okraj. Nejkvalitnejsi maliníky jsou Tulameen a Glen Ample.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 190.197 (?), 18.7.2016 17:26

To poznáte :-),  protože výhony, na kterých malina plodí první sklizeň jsou krátké (až o polovinu), a zároveň už se chystá na vysokých výhonech druhá sklizeň. Jsou jasně vidět dvě patra. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 187.216 (?), 18.7.2016 19:01

Ostružiny vedu na drátěnce na vino. sazenice ponechávám cca 4 metry od sebe, z každé sazenice 3 - 4 výhony podle jejich síly. Na nových letorostech  /cca 5 - 6 m dlouhých/ odstraňuji odbočující přírůstky, ponechávám jen terminální. Po odplození odsraňuji komplet staré, odplozené letorosty. U ostružin je třeba důsledně hlídat, aby se letorosty nedotýkaly země. Začnou ihned zakořeňovat a je obtížné se nežádoucích sazenic pak zbavit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.23 (?), 18.7.2016 22:23

U malin (jednou i dvakrát plodících) prostě ostříháte je to, co bude suché - buď celý odplozený suchý výhon nebo zaschlý odplozený vršek výhonu. Také mám mix obojího a tohle je nejjednodušší. Ostružiník mám Thornfree s dlouhými šlahouny na jednom konci malinového záhonu. Výhony mám přehozené přes konstrukci (takovou hrazdičku), u toho se po sklizni odplozené výhony.odstřihnou.              Lída            

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 128.66 (?), 19.7.2016 13:41

Děkuji všem :-)        Na tu ostružinu se tedy budeme muset lépe připravit, když má tak dlouhé šlahouny. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 172.108 (?), 24.7.2016 15:07
Záleží jaké odrůdy maliníku a ostružiníku zvolíte. Většinou je to velmi dujný porost, proto když je dáte metr od sebe, vznikne obrovská houština. Dal bych je min. 5m od sebe. Pokud budete volit kultivary se vzpřímeným růstem, tedy nebujně rostoucí, pak se dá vzdálenost zmenšit. Každopádně vyvazovat, tím je usměrníte. Aby se dál keře nerozrůstaly, dejte do země desky, tím zamezíte další prorůstání výhonů dále.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.23 (?), 24.7.2016 22:03

Maliník jsem sázela 0,5m od sebe ve dvou řadáchv vzdálených od sebe asi 0,7m. Pokud vystříháváte suché odplozené výhony a nejslabší narostlé, žádná zvláštní houština nevznikne. V rozích mám kolíky s nataženým provázkem, aby se nerozkláněly do stran. Pokud chcete omezit prorůstání do okolí, je potřeba aspoň 60cm do hloubky kolem zapustit zábranu (mám tam sklolaminátové vlnovky z bývalého Vertexu, ale stejně sem tam nějaká proleze).

Ostružiník má tu výhodu, že nikam nepodrůstá, výhony rostou z jednoho místa jako keř. Nový trs vznikne jen tehdy, pokud se špička výhonu dotkne země a zakoření. Jen potřebuje tu oporu.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 216.226 (?), 8.4.2017 6:36

Je lepší pro ostružiník vést drátěnku od jihu na sever nebo od západu k východu? Nebo je to jedno?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika