Jahody - strupovitost?



host - 82.2 (?)
6.9.2010 13:23

Bílá skvrnitost listů jahodníku většinou není nebezpečná, stříhat ani stříkat teď nemá smysl. Je vhodné pouze otrhat starší, silněji napadené listy aby se omezil zdroj infekce pro příští rok.

Skvrnitost většinou úrodu nijak neovlivní, stříká se proti ní výjimečně (Novozir, Dithane, Champion), stříhá se pouze při silném napadení - a to hned po sběru úrody. Takže to chce spíše klid a nepanikařit...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 58.58 (?), 6.9.2010 12:02, zobrazeno: 6626x

Dobrý den, prosím o radu co s jahodami, které byly v letos v červnu převezeny jako sazeničky ze šlahounů ze stařších jahod pěstovaných u rodičů. Dobře se mi po zasazení ujaly i odplodily a mezitím se krásně rozrostly tak, že vyhnaly šlahouny s novými sazenicemi. Takže jsem minulý týden založila nový záhonek s myšlenkou šup tam s nima.  Ale ejhle, od včerejška jsou "puntíkovaný" .  Už jsem zjistila,  že jde o skvrnitost, kdy se mají listy ostříhat, pak rostlinky postříkat, nebo když jsou starší tří let, tak rovnou pomale vyházet... .  No jo - ale co v mým případě? Má cenu jahody přesazovat? pak ostříhat listy? pak postříkat?  co vůbec? Tož teda nevím...  Poradí někdo prosím?   

Děkuji Pavluša

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 82.2 (?), 6.9.2010 13:23

Bílá skvrnitost listů jahodníku většinou není nebezpečná, stříhat ani stříkat teď nemá smysl. Je vhodné pouze otrhat starší, silněji napadené listy aby se omezil zdroj infekce pro příští rok.

Skvrnitost většinou úrodu nijak neovlivní, stříká se proti ní výjimečně (Novozir, Dithane, Champion), stříhá se pouze při silném napadení - a to hned po sběru úrody. Takže to chce spíše klid a nepanikařit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.18 (?), 6.9.2010 14:28

U starých rostlin jen odstraňte nejhorší listy, nové nechte v klidu zakořenit. Mezi keříky na zimu přihoďte kompost. Na jaře oberete suché listy, přihnojíte a budete se těšit na jahody. Bílá skvrnitost v běžné míře jahodám nevadí, budou normálně plodit. Proti skvrnitosti lze zasáhnout pouze ihned po sklizni - sežnout nebo ostříhat až na srdíčko všechny listy a postříkat třeba Kuprikolem. Ale bílou skvrnitost mám na jahodníku celou dobu, co jahody pěstuji, a nikdy jsem nijak (kromě tří vět v úvodu) nezasahovala. Rostliny nemusí být jak z časopisu, hlavně když mají pěkné dobré jahody ...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.58 (?), 8.9.2010 10:57

Děkuji za rady - dneska jdu přesazovat a zahradničit v jahodách.

Pavluša

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika