Jahody Karmen - jaký rozestup?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 67.142 (?) 
15.4.2015 10:16, zobrazeno: 63305x

Dobrý den, prosím o radu, jak nejlépe uspořádat jahody Karmen na záhon. V jakých vzádlenostech od sebe je pěstujete? Dočetla jsem se, že je to velmi vzrůstná odrůda. Nejsem si jistá jak sazenice rozmístit, myslela jsem třeba 50 x 80 cm. Není to zbytečně moc? Ráda bych, aby se mi na záhon vešlo co nejvíce sazenic.

Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.131 (?), 15.4.2015 12:16

Pokud chcete mít záhon delší dobu, dejte řádky od sebe 40cm a v řádcích cca 30cm. Já dělám řádky od sebe 40cm a v řádcích od sebe 20cm, ale nechávám je plodit jen 2x, pak dělám nové sazenice.

Zas takoví obři ty rostliny nejsou, ale jahody mají perfektní cheeky...   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 240.105 (?), 16.4.2015 8:59

Nejsem odborník, ale potřebovala jsem jich hodně a rychle - pro děti. První rok jsem koupila ověřenou sadbu, další množení zatím z odnoží. Mám je nasázené po asi 25 cm od sebe, dvojřádek šířky do 30cm, druhá řada je posunuta do mezery, jako jsou cik cak. Klasický široký záhon nemám, děti by to ještě podupaly, takže těmito dvojřádky postupně zaplňuju různé záhonové obruby a okraje na zahradě. Děti na jahody dobře vidí a dosáhnou na ně bez vstupování do řádku. Zatím to funguje, ale počítám s využitím řádku tak dva roky a pak likvidace. Keříky nejsou zas tak obrovské, i když proti jahodám, co pěstují rodiče, to jsou pěkné trsy. Horší jejich schopnost odnožovat, ta je obrovská, pokud se to nehlídá, jsou schopné obsadit kus zahrady. Loni jsem je nehlídala a jsou potvůrky naprosto všude. Jahody jsou to ovšem skvělé, velké a sladké, pro přímý konzum fantastické.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.2 (?), 20.6.2015 10:34

Osobně se přikláním k radě paní Lídy. Lajcká zahrádkářská rada by byla - změřte si délku vaší pracovní obuvi, násobte dvěma a podle toho volte vzdálenost řádku. V řádcích jahodníky sázejte cca třicet cm od sebe, pro vyšší výtěžnost je dobré využívat formu dvouřádku, kdy druhý řádek od prvního je vzdálen třicet cm a je na vrcholu trojuhelníku první řady.  Podstatné také je včasné a pravidelné odstranování šlahounu a rozhodnutí se pro jak dlouhý cyklus pěstování se rozhodnete, jednoletý, dvouletý či max. tříletý a následná likvidace a přemístění jahodiště na pár let na jiné místo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 9.143 (?), 26.11.2018 17:41

Zaujalo mě pěstování jahod na okrajích jiných záhonů, zatím nemám na jahody jiné místo a tohle by pro mě bylo řešení. NIkde ale nemůžu najít, jestli se jahody  - jako je to u zeleniny - taky nesnáší s nějakou jinou plodinou. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 65.144 (?), 16.4.2015 11:14

Doporucil bych spis davat max. 3 do metru delky (tj. 33 cm od sebe), vzdalenost radku 60-70 cm (lepe tech 70 nebo aspon 65).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 16.4.2015 11:58

ano, řádkový rozestup je nutný kvůli sběru plodů, aby člověk byl schopný plody sklidit a přitom si nešlapal po úrodě. Pro polní kultury a více než 3 řádky vedle sebe je meziřádkový rozestup nad 60 cm nutností. V zahrádkářské praxi je však možné mít jeden řádek, jeden dvojřádek nebo dva řádky přístupné ze stran. Pak je to spíše volba, jak hodně chceme hnojit průmyslovými hnojivy v průběhu vegetace a kolik organiky dostaneme do půdy před výsadbou. Chceme-li jahody "BIO", pak sázíme volněji, při intenzivním "dokrmování" pak můžeme sázet dosti hustě. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 97.144 (?), 16.4.2015 12:27

Z odrod ktore pestujem je Karmen najbujnejsie rastuca. V zahrade mam tazsiu podu, v ktorej jahody dost trpia ak sa utlaci, nakolko maju plytky korenovy system. Preto mam zahony 1,1m siroke, na ktorych pestujem jahody v dvoch riadkoch vzdialenych od seba 60cm. V riadku su od seba cca 25-30cm. Je to tak preto, aby bol porast vzdusny a menej trpel hubovymi chorobami, najma v obdobi dozrievania. Jahody sadim v septembri roku x, zvycajne likvidujem v juli roku x+2. sadenice si pestujem na osobitnom mieste, kde su jahody v spone 1x1m. Teda mam rastliny osobitne pre jahody a osobitne pre priesady, zatial sa mi to najviac osvedcilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 33.194 (?), 16.4.2015 17:49

Z jednotlivych radku by mel byt lepsi vynos, protoze tam lepe probiha fotosynteza, zatimco na dvojradcich "se pestuje listi".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 16.4.2015 23:41

V malých zahradách, na dvorcích výborně funguje pyramida-i troj, dvojboká-zkuste, ledaskdo bude přes víkend čistit jahodiště, sazenic hromada, v nastalém ochlazení velká šance na ujmutí a červnovou úrodu. Netřeba stloukat prkna, poslouží i bedny od banánů z Kauf...wink
 S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika