Jahody - hnědnutí listů



Radus8 - (6) - 76.149 (?) 
3.5.2019 20:22, zobrazeno: 13854x

Zdravím vás.

Mám jahody odrůd Ostara a Evie 2. Na více rostlinách jahod mi nyní začaly hnědnout listy od kraje, viz. foto.

Prosím o radu, co hnědnutí mohlo způsobit? Je možné, že jahody omrzly? Na noc je ještě raději přikrývám, ale i tak mohl mrazík napáchat škody. Nebo snad nějaký škůdce? Listy jsem raději ostříhala, aby nezatěžovaly rostlinky. Jahody mám sázené v zemině na jahody.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 4.5.2019 6:21

Kdy byly jahodníky sázeny? Mohou takto reagovat při dočasné, nedostatečné funkci kořenů-povýsadbový stres. Jestli se problém týká jen nejstarších listů, je naděje na zlepšení. Vliv mrazu-kde své rostliny pěstujete? Taky výsadba do jamek vyplněných byť sebelepším spec.substrátem přináší úskalí-lepší je mix s okolní, převažující zeminou-sníží se nebezpečí špatného hospodaření s vodou-takto může docházet buď k přelití, či naopak přísušku. SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 156.207 (?), 4.5.2019 7:40

Jahody (prakticky) nemůžou omrznout. Mně se toto taky pravidelně stává, ale nemá to na nic vliv. Příčinu jsem nezjistil, kromě zhnědnutí okrajů na listech nebyl žádný jiný (ani mikroskopický) příznak. Sucho ani přelití příčinou není. Zhnědnou pouze okraje několika listů.

Ostříháním jste se úplně zbytečně připravila o listovou plochu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Radus8 - (6) - 76.149 (?), 4.5.2019 12:57

Jahodníky byly sázeny na začátku měsíce dubna. Týká se to jen nejstarších listů, nové listy jsou zelené, ale mám obavy, že znovu začnou hnědnout. Některé rostlinky jsou bez problému, i nejstarší listy jsou krásně zelené. Jahodníky pěstuji již několik let v truhlíkách a nikdy nebyl problém. Letos jsem jim chtěla dopřát a koupila proto speciální zeminu na jahody. Jahodníky pravidelně zalévám, a nepřelévám. Také mě překvapilo,  že mají již spoustu květů. Letos nějak brzy. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 239.212 (?), 24.5.2019 9:12
Dobrýden, moc prosím o rady. Měla jsem jahodníky na netkané, žádná sláva to nebyla, tak jsem loni na jaře poryla novou část zahrady, navozila kompost a písek (jílovice) a dala pak v srpnu hnpjivo na jahody. Asi koncem záři mi dojely jahody z Vraňan, Honey, Karmen, Senga, takový mix 60 sazenic. Vysadila dle jejich návodu a ejhle. Po zimě v záhoně pidi rostlinky, plno jich odešlo. Prostě nerostly vůbec. Dokoupila jsem tedy za ty odešlé dalších 30 ks na Floře, zase z Vraňan, tentokrát Selvu a Aromas, ať mají děcka aspoň něco na zobání. A po oteplení začalo masivně další odcházení rostlin :(Jsem nakrknutá, tak jsem se nadřela, ve výsledku i nějaká ta kačka je fuč a nevím co dělám špatně:(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 239.212 (?), 24.5.2019 9:13
omlouvám se, nejdou vkládat fotky naráz, tak takto postupně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 239.212 (?), 24.5.2019 9:16
a další

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 239.212 (?), 24.5.2019 9:18
takto začnou hnědnout od spodu a vadnou, jakoby byly bez vody, teď po těch deštích ještě drží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 35.93 (?), 24.5.2019 9:52

Pokud po otepleni (a predchazejicich destich) odchazeji rostliny, tak to byva fytoftora. Tomu by nasvedcoval i do cihlova zbarveny odlomeny krcek na fotografii.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika