Jahody Elsanta



ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?)
20.6.2013 9:07

Pro Mikeš 13: Točil jsem se víc okolo jahod před rokem 1990. Senga patřila vždycky k citlivým odrůdám, plísní trpěla až dost. První rok byla pěkná, velká, postupně hodně zdrobňovala. Opravdu i v ČSSR dávala přes 20 tun po hektaru (např. ve Lhenicích). Když se kouknu na současný výnosový průměr Sengy v Turnově, asi tam mají nějaký "starý dobrý klon". Průměr 0,85 kg na sazenici by dal výnos 20 tun při cca 24 tis rostlin na hektar (to by byly při výsadbě do řádku ve sponu asi 100 x 40 cm). Sengu nehájím, nikdy jsem neměl tu její chuť za čerstva rád. Až po zpracování - do kompotu, marmelády, jamu. Pro milovníky "retro" je ale určitě stále atraktivní. Nebyly v těch článcích uvedeny nějaké odrůdy, které Sengu spolehlivě nahradí?       Ještě pro 109.108. Jestli vám na té odrůdě celkově záleží, nejspíše by ostatním sazenicím pomohla zálivka či postřik přípravkem Alliete. Je tam riziko přenosu na další rostliny. Ale měl byste dodržet metodiku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 109.108 (?), 19.6.2013 11:05, zobrazeno: 41482x

Letos zasazené jahody Elsanta -již 2 sazenice odumřely, rozklesly se a uschly.Co je příčinou, nic zjevného na nich není ani na kořenech.Je tato odrůda kvalitní?M.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4469) - 155.121 (?), 19.6.2013 12:27

Trpí fytoftorou kořenů. Když se jí daří, je vynikající. Často ale ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 65.144 (?), 19.6.2013 12:52

Zkuste rozriznout nebo rozlomit korenovy krcek rostliny - pokud bude mit cihlove cervenou barvu je to houbova choroba - fytoftora korenu (Phytophthora fragariae). Mensi vypadek rostlin tj. 2 - 5 % nemusi vadit, je vicemene u Elsanty obvykly, v lete se pak z odnozi dopestuji nove sazenice. J.R. U vetsiho vypadku je lepsi dosazet jinou, odolnejsi odrudu. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 109.108 (?), 19.6.2013 17:36

Děkuji za názory a současně poprosím o typ, jakou odrůdu, která je chutná, odolná a má všech 5P.Dříve byla vynikající Senga Sengana, ale tu nevím, zda ještě existuje a jestli není v dnešní době překonána, hlavně co se týká chuti.Prosím, dejte typ.Markéta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4469) - 38.136 (?), 19.6.2013 18:08

Myslím, že Senga Sengana je chuťově hodně vysoko, ale bohužel hodně hnije. Bez postřiku to moc nejde. Měl jsem Karmen, mimořádně hodně odnožuje, takže džungle, ale je chuťově dobrá. Teď mám Valiku. Docela dost jde. Nejdříve jsem ji koupil, pak jsem se díval na internet, tam není zvláště vychvalována. V tyto dny v HK je už po sklizni. Uvidím v dalším roce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 0.109 (?), 19.6.2013 21:14

Jen tak pro zajímavost citace z top.cz: "...Bohužel tato odrůda už dnes neexistuje. To, co je dnes vydáváno za Senga Senganu, má s původní odrůdou jen málo společného. V posledních 20 letech došlo bohužel vlivem chybně prováděného meristémového množení k velkému posunu ve vlastnostech odrůdy, takže vznikly nové klony Senga Sengany, s horšími vlastnostmi. Stará Senga Sengana měla výnosy přes 20 t/ha a netrpěla tolik plísní. Dnešní „Senga Sengana“ má výnosy jen kolem 10 t/ha a silně trpí plísní, navíc se zmenšila velikost plodů. Podle studií výzkumných ovocnářských ústavů v Německu už dnes zřejmě nikdo v Evropě nemá originální klon Senga Sengany. Z hlediska vlastností se jedná o jinou odrůdu s původním jménem. Z těchto důvodů jsme se rozhodli vyřadit Senga Senganu z našeho pěstování a množení. Ještě perlička na závěr, která vypadá jako vtip, ale není to vtip, je to míněno vážně. Existuje teorie některých německých odborníků, že snad původní klon Senga Sengany se mohl zachovat kdesi daleko za Uralem, protože tam nepronikly moderní biotechnologické způsoby množení".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 20.6.2013 9:07

Pro Mikeš 13: Točil jsem se víc okolo jahod před rokem 1990. Senga patřila vždycky k citlivým odrůdám, plísní trpěla až dost. První rok byla pěkná, velká, postupně hodně zdrobňovala. Opravdu i v ČSSR dávala přes 20 tun po hektaru (např. ve Lhenicích). Když se kouknu na současný výnosový průměr Sengy v Turnově, asi tam mají nějaký "starý dobrý klon". Průměr 0,85 kg na sazenici by dal výnos 20 tun při cca 24 tis rostlin na hektar (to by byly při výsadbě do řádku ve sponu asi 100 x 40 cm). Sengu nehájím, nikdy jsem neměl tu její chuť za čerstva rád. Až po zpracování - do kompotu, marmelády, jamu. Pro milovníky "retro" je ale určitě stále atraktivní. Nebyly v těch článcích uvedeny nějaké odrůdy, které Sengu spolehlivě nahradí?       Ještě pro 109.108. Jestli vám na té odrůdě celkově záleží, nejspíše by ostatním sazenicím pomohla zálivka či postřik přípravkem Alliete. Je tam riziko přenosu na další rostliny. Ale měl byste dodržet metodiku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 20.6.2013 9:13

Nehodnotím, jen prodávám jak jsem koupil.

Já mám svých 5 - 7 vybraných a vyzkoušených odrůd, které "prošly do finále" a které vyhovují místním podmínkám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 20.6.2013 9:54

Nejedna se o zadny clanek, ale popis odrudy Senga Sengana na strankach Jahodárny Ing. Kříž, ktery je uveden v sekci Odrudy jahodniku. Daval jsem ho kompletni do vlakna 'Jakou odrůdu jahod a kde objednat' v lednu 2013. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 15.26 (?), 19.6.2013 21:32

Lepe nez hledat odrudu, ktera ma vsech 5P, je pestovat aspon 2, lepe 3 odrudy - ranou, stredni a pozdni. Jahodarna Vranany i Sempra Turnov maji velmi slusnou nabidku odrud. Napriklad: rana - Daroyal, stredni - Korona nebo Karmen nebo Darselect, pozdni - Salsa nebo Florence. Citaci o Senga Sengane jsem jsem daval jiz pred jarem, pestovat ji v dnesni dobe podle mne nema vubec cenu. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika