Jahodník - opadávání květů



host - 154.30 (?)
14.5.2018 22:39

Na fotkách z úvodního příspěvku jsou opravdu vidět poupata poškozená květopasem. S ním mám, bohužel, také bohaté zkušenosti. Letos je to úplná invaze. Nemám nijak zvlášť velký záhon jahod (cca 2x3m) a už jsem jich pochytala 53! během týdne. Měla jsem ale začít s odlovem dříve, protože zároveň sbírám hrsti odpadlých poupat. Chtěla jsem to ještě letos zkusit "bio" a postříkala jahody odvarem z vratiče, ale evidentně jim to nijak nevadí. Takže příští rok jdu do chemie!  V menším množství je chytám i na malinách a ostružinách.  Dana

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
tomas.babinec - (2) - 57.182 (?), 11.5.2018 14:59, zobrazeno: 4715x

Dobrý den,

máte prosím někdo zkušenost s opadáváním květů u jahodníku? Na zahradě máme lesní jahody a normální jahody stáleplodící. Poslední dva roky se mezi nimi objevují i rostliny jahod, které pouze vykvetou, nevytvoří plod a květy opadají. Po květu zůstane jen stonek. Je to snad dobře vidět na fotce. Četl jsem o nějakých škůdcích, ale úplně mi nepřipadá, že by to nějaký z nich byl. Připadá mi to jako nějaká planá jahoda. Vím, že u sousedů před plotem mají už několik let jahody, které přesně takto fungují, tedy jen kvetou a pak květy opadají. Tak jestli se nemohla jahoda od nich dostat až k nám někudy přes jejich zahradu. Tyto podivné jahody na první pohled už poznám, ještě než začnou kvést. Rostliny jsou takové mohutnější, mají poměrně silný jeden stonek s velkým množství květů. Nevypadají běžně. Asi bych je měl všechny odstranit? Díky za názor.

divná jahoda
divná jahoda
normální jahoda
normální jahoda
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 149.38 (?), 11.5.2018 15:48

Na druhe fotce jsou podle mne zasćhla poupata s nakousnutou stopkou - tj. skudce - kvetopas jahodnikovy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 214.170 (?), 12.5.2018 10:55

Na to je nejlepší postřik Decis těsně před květem, teď už je pozdě, tam kde je rozšířený květopas se bez chemie neobejdete, nebo musíte počítat se ztrátou až 80%

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tomas.babinec - (2) - 57.182 (?), 14.5.2018 15:15

Děkuji za názory

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 211.100 (?), 14.5.2018 15:30

Tuhle potvoru mám taky, bůhví odkud se berou, zabírá jedině postřik. Stříkal jsem Karate Zeon CS + smáčedlo Silwet, Decis je ale prý účinější.Chce to z jara sledovat a jak se objeví trsy poupat či první ohnutý květ, tak celé postříkat. Píše se, že menší ztráty se neprojeví, protože zbývajcí jahody dorostou větší. Pokud ale nestříknu, tak klidně opadá většina jahod.
Pokud není plocha velká, dá se i pár broučků pochytat, za tepla se vyhřívají na květu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 211.100 (?), 14.5.2018 15:40

Ješte jednou, máte stáleplodící jahody, tak tam to vidím jako problém.
Postříky mají OL kolem 30 dnů, na stáleplodících jsou často všechny fáze jahod, navíc kvůli včelám se nesmí stříkat kvetoucí květy. Snad opatrně postříkat spodek jahod.
Pokud má soused jahody vedle, tak postřík pouze u vás asi nebude moc účinný, brouci znova přelezou k vám. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 154.30 (?), 14.5.2018 22:39

Na fotkách z úvodního příspěvku jsou opravdu vidět poupata poškozená květopasem. S ním mám, bohužel, také bohaté zkušenosti. Letos je to úplná invaze. Nemám nijak zvlášť velký záhon jahod (cca 2x3m) a už jsem jich pochytala 53! během týdne. Měla jsem ale začít s odlovem dříve, protože zároveň sbírám hrsti odpadlých poupat. Chtěla jsem to ještě letos zkusit "bio" a postříkala jahody odvarem z vratiče, ale evidentně jim to nijak nevadí. Takže příští rok jdu do chemie!  V menším množství je chytám i na malinách a ostružinách.  Dana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika