Jahoda gigantela



host - 50.2 (?) 
10.1.2012 15:18, zobrazeno: 16165x

Máte, prosím, někdo zkušenost s pěstováním dvouletého jahodníku Gigantela. Sazenice nabízí p. Anička z Veselí Mnichovo Hradiště. A plody mají mít až 120 g.

Děkuji, Lenča

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 11.1.2012 9:42

Gigantelu maximu mám velmi dlouho. Vždy zvažuji, zda ji obměním, či nikoliv, ale nakonec vždy pár desítek sazenic dám. Paní Aničku sice neznám, ale pokud tvrdí, že Gigantela dosahuje hmotnosti cca osmi kusů do kila, pak zodpovědně prohlašuji, že plácá nesmysly. Tato odrůda se doporučuje pěstovat tři roky na jednom stanovišti. Není pak vyjímkou sklizeň 1kg jahod z jednoho keře, ale pozor, je nutno zabezpečit velmi kvalitní servis, jako např. řádné vyhnojení kompostem před výsadbou, kapková závlaha, průběžné přihnojování během vegetace atd. Mohu zodpovědně poradit, pěstujte odrůdu Karmen, neboť doposud nebyla pro podmíny zahrádkáře překonána a k této odrůdě přiberte vždy pár jedinců jiné odrůdy jen tak na zkoušku. Nepodporujte jedince, kteří chtějí vydělat na neznalosti začátečníků.

S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.2 (?), 12.1.2012 19:51

Děkuji Vám p. Boštička za mnoho informací a doporučení.

Paní A. mi na dotazy ohledně jahody Gigantely neodpovídá, takže za jedinou pěstební zkušenost beru tu Vaši a tento jahodník si nepořídím.  Již dříve mne napadlo, že takové gramáže nedosáhne více plodů a Vy jste mi to potvrdil, děkuji, Lenča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 137.32 (?), 12.1.2012 21:32

Názor pána Milana je mi sympatický. Niekedy zabúdame, že máme doma staré dobré osvedčené a kvalitné sorty. Kedysi som kúpil asi 15 sort jahodníku od jedného Hodoňáka- zberateľa odrôd, ktorý rušil záhradu. Najvyššie hodnotenie som časom "udelil" sortám Surprise des Halles (Prekvapenie tržnice) a Karmen. Tá prvá je vzácna svojou skorosťou (spolu so Zemolezom kamčatským je to prvé májové ovocie v záhradke), má zdravý rast, vysoké úrody a veľké plody pre priamy konzum, ktoré sú v teplých polohách chutnejšie. Karmen mi dozrievala oveľa neskôr, ale chuťovo bola bez konkurencie. Obrovské aromatické plody boli na reze vnútri pevné a sýto sfarbené, ideálne aj na zaváranie. Jedinou nevýhodou bolo, že ďalšie plody už boli výrazne menšie, ako tie prvé pri dozrievaní.  Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 107.127 (?), 14.1.2012 12:35

Gigantelu maxim jsem měl zhruba už před 20ti lety z Tatobit u Semil a můžu potvrdit, že její plody byly obrovské - děti z recese si vzaly jídelní příbor... jenže byly absolutně bez chuti, navíc, pokud se do porostu dostal květopas, nesklidila jsem, nic, násada květů není velká.

Souhlas s názorem na Karmen - tu pěstuji celou dobu s obměnou původu sadby. Nevýhodou je skvrnitost listů po ukončení sklizně, musí se úplně ostříhat a snažit se, aby nové rostlinky ze šlahounů nebyly napadené. Mám ráda i odrůdy typu Bounty, kdy jsou stonky s plody vysoké a silné, nepoléhají. Ale chuťově je Karmen nedostižná - vyzkoušela jsem snad všechny odrůdy dostupné na trhu. Prvý sběr do pusy, další do skleničekcheeky ZT

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.222 (?), 14.1.2012 18:54

Zdravé pevné plody bez plesne vystrčené na dlhých stonkách nad listami mala Induka. Chuťou však bola ďaleko za tmavočervenou Karmen. S listami som u Karmen problémy nemal. Ani botritídou netrpela. Literatúra uvádza u tejto sorty v minulosti horší zdravotný stav. Po zavedení meristémového množenia sa výnosnosť Karmen opäť zvýšila.   Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 149.26 (?), 15.1.2012 12:27

Loni jsem Karmen vyměnil za Koronu a byl jsem velmi zklamaný, ani ne tak úrodou ale chutí, takže letos opět Karmen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 236.153 (?), 28.5.2018 11:17

Já jsem gigantely koupila u Bakker.cz, loni je zasadila a letos první sklizeň a už ty listy jsou takové giga :) oproti mým běžným jahodám (odrůdu nevím) jsou tyto opravdu velké, jedna je asi jako čtvrtka dlaně, vypadají jako koupené v Globusu :))) také je pravidelně hnojím přírodním hnojivem, je to paráda, koupila bych si je klidně znovu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika