Hálky na malinách



Stránky: 1,  2   
johny8660 - (20) - 64.195 (?) 
20.4.2008 20:18, zobrazeno: 15624x

Dobry vecer!

mam dotaz na skudce malin a jak se ho zbavit. Loni se mi na malinach udelali halky podobne boulim, vypadaji jako kolenko na steblu travy. Nektere pruty nerostly standartne nahoru, ale zacli se pri vysce asi 30 cm vetvit. Pri jarni udrzbe maliní jsem jednu halku rozstrihl a nasel v ni nacervenala asi 3mm dlouha vajicka. maliny se v postizenem miste pri silnem vetru zlomily.. Co je to za skudce a jak se ho zbavit?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 138.73 (?), 20.4.2008 20:53

Asi se jedná o krasoňa, já už s ním zápasím třetí rok, a podle literatůry se to dá jen na jaře nebo v zimě odstřihnout i s poškozenou částí - s vypuklinou, a spálit,...Radek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?), 21.4.2008 7:57

Myslím, že jde o bejlomorku maliníkovou. Neznám jinou ochranu než uřezat a spálit postižené pruty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 0.234 (?), 27.8.2008 13:04

Prosím o radu, také mám na jedné ze čtyř odrůd tzv. boule. Jelikož jsem začátečník a maliníky jsem zakoupila loni na podzim od prodejce - šlechtitelská školka, psala sem jim zda by mi poradili co s tím mám dělat a zda je to nějak škodlivé, snižuje to plodnost a šíří se to na ostatní maliny. Odpověď zněla: jedná se o estetickou vadu, po odplození celý výhon ustřihněte a spalte. TAk teda nevím, pokud by to bylo jen estetické proč pálit? Když sem bouli rozřízla našla jsem v ní malé červíky.Lze se proti tomu bráníít a je to nebezpečné pro ostatní maliny? Může mi někdo prosím poradit? děkuji moc.L.P.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 29.162 (?), 28.8.2008 13:53

Bejlomorka samozřejmě není estetická vada, ale parazitární onemocnění. Hálky teď na podzim ostříhejte (nečekejte na výlet dospělců  z hálky)  na jaře porost znova prohlédněte ( v teplém pozdním podzimu může dojít ještě k vývoji dalších hálek, které dnes neuvidíte).  Další je věcí preventivního chemického postřiku. Jinak se s Vámi shoduju, vždy se divím (podobná situace je třeba při nákupu jahodové sadby) jak je možné, že přes potvrzení rostlinovékařské služby připevněné k sadbě jsou prodávány rostlinky zjevně s příznaky infekčních, invazních chorob... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.251 (?), 30.8.2008 14:40
Stačí jen ostříhat hálky s takovými 10 centimetry stonku a ostatní dát na kompost nebo se musí napadené stonky zlikvidovat celé?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 29.162 (?), 8.9.2008 18:37

Kde není hálka, není bejlomorka.

Je-li mezi námi nějaký entomolog,  prosím ho,  aby se vyjádřil k tomu, jestli by místo chemické prevence nepomohly v nějaké konkrétní fázi života bejlomorky třeba slepice vypuštěné do kultury maliníku.  Co já jsem se natrápil s nosatcem na lísce a skutečně stačilo  udělat dvěma slepicím výběh pod deseti lískami.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 153.203 (?), 8.10.2008 16:50

Jakou chemií by se mělo stříkat? a kdy? brzy zjara, v plném létě, napodzim nebo průběžně? a hlavně ČÍM?  s hálkami bojujeme už nejméně 15 let, vyzkoušely jsme kdejakou radu (odborníků málo, "odborníků" fůry) a ne a ne se jich zbavit.

Díky za radu ver.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 210.56 (?), 30.8.2020 15:11
Jen oživuji téma: je něco nového po 12 letech? Mám na malinách na letošních výhonech boule, na jaře jsem všechno poctivě vyřezala. Máte někdo zkušenosti? Na internetu jsem jinou radu nenašla, než řezat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 31.8.2020 11:14

Porost je třeba hlídat neustále, napadené výhony odstraňovat nebo krátit pod postiženými místy ihned. Čekat na jaro je špatně-to už hmyz spinká v zemině záhonu a následně se žení, množí. Jestli je hrčka vyboulená na boku prutu, lze ji odříznout ostrým nožíkem a vyškrabat zbylé larvy jeho špičkou, výhon pak normálně odplodí. Když je ztluštění centrické, nezbývá než prut pokrátit pod tímto místem, opakovaně plodící maliník zaplodí i tak. Je vhodné hlídat i rostliny na sousedících pozemcích, šířit povědomí o rizicích spojených se škůdci...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika