Frigo sadba jahod



Stránky: 1,  2   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.156 (?) 
14.1.2019 9:37, zobrazeno: 8890x

Pro dubnovou výsadbu si chci objednat Ffrigo sadbu jahodníku. Předběžně jsem si vybral dostupné odrůdy- ranou Elvíru, poloranou Karmen a pozdní Symphony. Chci ještě jednu odrůdu, ale nemohu se rozhodnout, kterou z poloraných Korona, Polka a Sonáta si vybrat. Máte někdo zkušenosti s těmito odrůdami a kterou byste mně doporučili?

           Vladimír

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
ariadna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 75.106 (?), 14.1.2019 11:16
Mam velmi dobre skusenosti s Koronou. Pevne, ale stavnate plody boli uz zaciatkom juna. Za 3 roky co sme ju mali, netrpela ziadnymi chorobami. Tiez budem vysadzat frigo sadenice, lebo nejak sa im u mna dari podstatne lepsie ako zakorenenym v sadbovacoch
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 14.1.2019 11:30

Z těch tří jsem měl v zahradě Polku a Koronu. Korona je už dost staré odrůda, ale je z těch voňavých chutných s menším výnosem, dost trpí skvrnitostmi. Polka je zdravá, výnosná, dobrá, raností dost blízko k Elvíře. A je výnosnější. Takže by byla jako výplň ke Karmen lepší. Pokud nemají být jahody jen na přímý konzum, pak je zase lepší vzít Polku. Sonátu neznám, ale z dobrého zdroje vím, že je velmi dobrá, není dříve než Karmen a je citlivá na plíseň šedou.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 249.220 (?), 14.1.2019 11:48
Ve vašich klimatických podmínkách bych se nebál ani velmi výnosných jako Darselect a Elsanta.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 14.1.2019 12:01

Koronu som kedysi pestoval a chuťovo bola veľmi dobrá, pripomínala mi lesné jahody. Čo si pamätám, tak to bola mäsitá jahoda, nemala v strede tú typickú jahodovú dutinku. Ako nevýhodu som považol veľký podiel malých plodov, hlavne v druhom roku po výsadbe. Zdravotný stav bol priemerný. Odporučil by som aj Sonátu, ja som ju pestoval ako neskoršiu odrodu, v prvom roku dávala krásne plody a bolo ich veľa. V porovnaní napr. s Elsantou trpela oveľa menej plesňou. Carmen som mal tiež, mala pekné veľké plody, no úroda bola slabšia, tak už som sa neskôr k nej nevrátil. Elsanta je fajn odroda, no u mňa vo vlhkom roku až kalamitne trpela plesňou. Patrí medzi jahody, ktoré aj pri slabšom vyfarbení sú konzumovateľné a chuťovo dobré. Mne sa najviac so všetkých odrôd osvedčila Honeyone. Výborný zdravotný stav, je skorá a rodí spoľahlivo aj v druhom roku. Chuťovo bola príjemne osviežujúca, no niekomu by mohla prekážať jemná kyselinka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.1 (?), 14.1.2019 20:24

Poměrně obsáhlé pojednání o vlastnostech současných odrůd vyšlo v Zahrádkáři asi předloni. Elsanta je komerčně velmi úspěšná, ale vyžaduje přísnou chemickou ochranu. Samozřejmě závisí na půdních, klimatických a infekčních podmínkách. Specielně myslím kořenová a krčková hniloba ji napadá velmi, což je u těžších zavlažovaných půd problém. Darselekt pochází z Elsanty, ale není tak citlivý na fytoftoru. Podobně Daroyal. Ovšem v mých podmínkách fytoftoru chytly taky. Přes moření sadby Aliette.  Honeyone je na fytoftoru taky náchylná. Záleží, jaké máte podmínky. Choroby si z velkovýroby můžete lehce zavléct.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.156 (?), 15.1.2019 7:54

Děkuji všem za poskytnuté informace. Je těžké se rozhodnout, kterou odrůdu si vybrat. Nejraději bych vyzkoušel všechny. I na základě vašich informací jsem se rozhodl nakonec pro Koronu, takže objednám celkem 48 Frigo sazenic (4 odrůdy po dvanácti), které by mně měly zajistit úrodu v letech 2020 a 2021. K tomu mám ještě cca devadesát rostlin Salsy a Rumby. Salsu už asi nebudu dále množit, nechám jen dožít rostliny vysazené v roce 2017 a 2018.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 121.128 (?), 15.1.2019 9:28
Nejste se Salsou spokojen?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ladik1 - (10) - 67.249 (?), 15.1.2019 10:07

Dobrý den. měl jsem také frigo sadbu a to 2x. poprvé jsem byl velice spokojen sazenice plodily velké plody hned po vysadbě ošem další výsadba nic moc. Téměř polovina sazenic byla zakrnělá napadená kořenovou hnilobou.Přičítám to tomu že frigo sazenicím se při sklizni odtrhávají listy a do těchto ran pak lehce vniká infekce a další možností je skladování /výpadek elektřiny při chlazení/ Dnes sázím jahody zakořeněné v multiplatech jsou dražší a tak si je nadále množím sám

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 15.1.2019 11:53

U frigo se udává větší náchylnost kořenovým chorobám, asi to tak bude. Vůbec mi dnes sadby přijdou promořené, většinou rostliny začnou odcházet na jaře, když se udělá teplo a vlhko. Pak už nepomůže ani svěcená voda, vše vytahat a ještě si infikujete záhony. Takhle to dopadá...



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika