Červený rybíz



Stránky: 1,  2   
host - 109.108 (?) 
16.7.2013 11:29, zobrazeno: 22449x

Prosím o radu, který druh červeného rybízu má dlouhé stonky, které se dobře trhají.Mám 2 stromkové-odrůdu nevím, ale jsou na nich krátké střapečky, třeba s 1 bobulkou a to je hrozná práce s trháním.           prosím o radu.M.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.7.2013 12:01

U červených rybízů mají dlouhé střapce všechny odrůdy. Vaše krátké střapečky nejsou dány odrůdou, nýbrž pěstováním (řez, výživa, sprchání bobulí, ap.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 14.199 (?), 16.7.2013 12:22

Je třeba zmladit keře, ponechat méně výhonů, vystříhat nepotřebné výmladky. Zlepší se to, ale sprchají všechny rybízy, na to jak jsou odolné tak jarní mrazíky opravdu nemusí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 16.7.2013 13:46

Pánové mají s tou péčí pravdu, pokud jde o odrůdy, asi nejdelší "hrozen" nejspíše má odrůda Tatran. Ten patří mezi relativně pozdní, tedy i později kvete, obyčejně mrazíkům unikne. Ale pokud se o keř nebo stromek nepostaráte, bude i Tatran nic moc.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 109.108 (?), 16.7.2013 20:21

Abych se přiznala, neumím stromkový rybíz stříhat.U keřového poznám nové výhony, ale na stromkovém ne.Jakou výživu a vůbec-co rybíz potřebuje.Děkuji za každou radu.M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 9.2 (?), 16.7.2013 20:32

Co jem radil platí pro keř. Stromek je jiný, má menší přírůstky a brzo stárne. Zmladit by se asi měl, ale popsat to přesně nejde. Hnojit můžete čímkoliv, kompostem, na podzim hnojem, uměle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.186 (?), 16.7.2013 23:01

Střih zjednodušeně - jako u stromkového angreštu  - nejstarší větve pryč a nahradit novými výhony, ostatní nové přírůstky zkrátit asi o 1/3. Keř udržovat prosvětlený. Pokud jsou jen malé přírůstky, nebát se aspoň některé větve razantněji zakrátit k nižšímu výhonu, měl by další rok vyrazit výhony delší. Pokud to ovšem není přestárlý stromek - stromkový rybíz oproti keřovému mnohem rychleji stárne.

Hnojím tak, že na podzim pod stromky a do keřů dám uleželý hnůj (pokud zrovna nemám, tak kompost). Zjara ke každému hrst Cereritu.           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.7.2013 13:02

Povím vám svoji zkušenost s rybízy. Kdysi jsme ho potřebovali hodně, dělaly se šťávy, vína, marmelády.  Vysbírali jsme rybízy (černé, červené i bílé) do poslední kuliočky. Často byly sprchlé, drobnější, šlo to ztěžka, pomalu.. Po letech nějak poptávka po rybízu poklesla. Řešil jsem to razantním průklestem a redukcí dřeva u stávajících keřů - ponecháním jen několika málo větví na keři. Výásledek se dostavil opačný. Úrody je ještě víc, keříky jsou vyšší než já,  bobule se zvětšily a střapce prodloužily.
    Možná měla účinek i změna způsobu hnojení. Dřívější obrývání a držení půdy v bezplevelném stavu jsem opustil. Mělce kořenící rybíz a angrešt mi přijde jako ideální pro hnojení ředěným slepičincem do děr provedených náslapnou tyčí. Kultivaci půdy jsem nahradil rozloženými kartonovými krabicemi pod keři (zahradničtí estéti, pravda pláčou). Od té doby nevěřím, že délka střapců je dána odrůdou (vyjma některých černých určených ke strojní sklizni) a že sprchání bobulí způsobuje mráz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 36.11 (?), 17.7.2013 13:39

Mám zrovna takovou zkušenost také, jenže bez těch rozložených kartonových krabic. Stačí mi v brzkém jaru případný plevel pod keři pouze podtrhnut motyčkou. Jak se keře olistí, plevel už moc šancí rozrůst se pod nimi nemá a pokud se vyskytne, podtrhne se zase. Ředěné zkvašené slepičince k zálivce z jara používám také, ovšem prostým rozlitím konví pod keři, které si určitě zamlaskají a pak opravdu nádherně rodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.186 (?), 17.7.2013 15:40

No on rybíz obrývání nesnáší, kořeny má hodně u povrchu. Spíš snese mulčování. A přiměřeně prořezávat chce každý rok, jinak se právě střapečky zmenšují. Kdž je keř starý, tak ho lze zmladit úplným ořezáním větví až u země, vyrazí nové (jen ty opravdu přestárlé už nevyrazí). Bohužel u stromkového to provést nelze.

Jak psal p.MUDr.Vysloužil o česání rybízu dříve, vzpomněla jsem si také, když se ještě odváděl do výkupu... To byly kolem zahrádek po obvodu vysázeny angrešty a rybízy, a trhaly celé rodiny, protože se to vyplatilo... Dnes drobné ovoce nikdo nevykupuje a má ho každý jen pro vlastní spotřebu.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika