Červený rybíz - antraknóza



Stránky: 1,  2   
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?) 
5.3.2019 15:04, zobrazeno: 6300x

Už dva roky bojuji s antraknózou na dvou keřích červeného rybízu a bez účinku. Vrcholové listy pár dnů po koupi se začali kroutit, některé už patrně byly zkroucené pří koupi. Na radu prodejce jsem prvně aplikoval kuprikol netušíc o jakou chorobu se jedná, dále několikrát ročně Dithane.

Keře byly koupeny jako kontejnerované větší velikosti (cca 5L) a jelikož stály nějak ten peníz, snažil jsem se situaci vyřešit. Nyní v březnu, kdy ostatní přiléhající keře černého rybízu už ukazují jarní aktivitu, ty napadené antraknózou mají jako i v sezóně loupající se kůru a pupeny jakoby zaschlé. Přesto se každý rok listy objeví, ale keř nepřibývá na výšce (narozdíl od černého rybízu, tomu jsem už vystřihal cca 10 prutů na každém keři) a v létě se opět vrcholové listy zkroutí.

Tedy dotaz: vyhodit a spálit? A je bezpečné na stejné místo zasadit jiný červený rybíz? Popř. co se dá na stejné místo bezpečně zasadit?

Děkuji.



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.169 (?), 5.3.2019 17:49

Může to být pozdnější odrůda. Zaschlé to nevypadá, přírůstky máte pěkné a loupající se kůra je normální (jak větve tloustnou). Kroucení listů může být způsobeno sáním mšic, antraknóza je, že předčasně žloutnou a opadávají listy. Jinak ten rybíz je docela pěkný wink.        Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?), 5.3.2019 18:02

Nejde tak o nynější vzhled, ale to, že má 2 roky antraknózu, keř nevyrostl ani o centimetr a ano, listy od léta postupně opadávají. Taky jsem doufal a říkal si první rok, že zas tak špatně nevypadá...

Půdní podmínky, hnojení zalévání má červený rybíz shodné s černým, a ten jede a plodí (na to, že je černý a mladý) velmi dobře. Bohužel já jsem spíš na ten červený a už 2 roky pouze doufám v jediný květ.

Takto např. vypadal předloni už v červenci.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.169 (?), 5.3.2019 18:49

Ale to není antraknóza. To vypadá spíš na nějaké padlí, nejspíš americké (jako na angreštu). Stříhněte ho před květem a po odkvětu Decisem, mělo by to zabrat.           Lída

ps -antraknóza je viz přiložené foto...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.169 (?), 5.3.2019 18:50

Pardon ¨...stříkněte...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.3.2019 19:11
Rybíz na fotkách zadavatele má krásné a zdravé přírůstky. Jako antraknóza to skutečně nevypadá. Ale i kdyby jí keř trpěl (což je u nových odrůd málo pravděpodobné), není třeba jej vykopávat. Je to houba, proti které se dá zasáhnout.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?), 6.3.2019 9:10

Děkuji za reakce.

Foto s viditelnou plísní je z roku 2017. Bohužel nemůžu dohledat jedinou kloudnou fotku z 2018, kdy se už žádné náznaky plísně neobjevovali, ale keř opět jenom vyrašil listy a toť vše i přes stříkání 3x Dithane Neotec DG (na mnou uvažovanou antraknózu). Identicky špatně v průběhu sezóny vypadají oba keře červeného rybízu, žádná nová větvička, žádný květ, nové horní listy vždy totálně zkroucené a ostatní takové polomrtvé. 

použitá chemie:

- v roce výsadby (2017) doporučen prodejcem Kuprikol, který jsem 3x intervalově aplikoval, bohužel bez odezvy

v roce 2018 3x Dithane Neotec DG

Asi nebude takto od stolu možné s určitostí říct, o jakou chorobu se jedná, podle popisu a fotek všech chorob jsem identifikoval jako nejpravděpodobnější antraknózu. A jelikož bych nerad čekal už třetím rokem na první bobuli a s velmi omezeným prostorem na zahrádce, rád bych alepoň zjistil, jak moc je bezpečné na stejné místo letos zasadit nový červený rybíz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.169 (?), 6.3.2019 11:52

K tomu čekání na bobulky - on rybíz nejvíc plodí na jednoletém dřevě, vyrostlém z dvouletého, kdežto černý na jednoletém.     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.169 (?), 6.3.2019 11:53

...červený rybíz...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.3.2019 12:27

rád bych alepoň zjistil, jak moc je bezpečné na stejné místo letos zasadit nový červený rybíz.

To je reakce typická pro mnohé zahrádkáře. Jakýkoli pěstitelský neúspěch se svede na sazenici, která je v tom ve většině případů nevinně. Nerostoucí a neplodící odrůdy ovoce se neprodávají, dokonce ani neexistují. Nevyléčitelně nemocnou sadbu potkáte jen velmi výjimečně. Vytrhnout keř a na jeho místo zasadit stejný jen málokdy vede k úspěchu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika