Černý rybíz neraší



ptarmigan - (6) - 50.192 (?) 
18.4.2019 9:18, zobrazeno: 3789x

Letos mám problém s černým rybízem. Keř na fotografii (odrůda Moravia) je asi 3 roky starý a v zimě byl normálně prořezaný. Na větvi v pravo jsou narašené pupeny, které se ovšem nerozvily. Na levé větvi se sice pupeny rozvíjet začly, nicméně zarazili svůj růst a dál nepokračují :(Na pár listech zbylých větví je vidět žluté mramorování.

U jiného keře černého rybízu (Titania, stáří 8-10 let), měla polovina větví pupeny jen malinkaté a úplně zaschlé. Keř přitom plodil léta normálně. Většina listů je na jaře už několik let žlutě mramorovaná/žilkovaná, ale během měsíce/dvou se to většinou spraví. Když jsem uřízlé větve dole podélně rozřinul, měly střed napůl dutý, vyplněný houbovitou hmotou. Jako výkaly Nesytky, co jsem našel na fotkách na netu, to úplně nevypadalo.

U jednoho červeného rybízu poblíž mám jednu novější větvičku zaschlou (a dole dutou), a jinou s malými lístky. Jestli to spolu souvisí, nevím.

Nějaké nápady na chorobu/škůdce? Nebo je to loňským (a letošním) suchem (lokalita Brno)? Keře normálně nezalévám.

Černý rybíz Moravia
Černý rybíz Moravia
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 18.4.2019 9:35

Jestli keř normálně raší a jen 2 větve ne, tak musí být nějak poškozené. Problém s pletivy, které nezvládnou rozvádět vodu do listů a ty zastaví růst. Protože i když kus zdravé větve ustřihnete a píchnete ji do země, tak vám raší normálně a pustí kořeny.

Suchem určitě ne - mně v létě kompletně uschlo několik rybízů, a letos opět normálně raší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 18.4.2019 9:42

Bez vody není život, max.živoření. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 18.4.2019 12:42

Kdoví, zda spíše než trpící suchem, nejsou utopené. Svědčí o tom utužená, vlhká půda kolem. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 18.4.2019 14:59

To se spíš pěstitel snažil pozdě bycha honiti-vrstva půdy, ve které mají bobuloviny kořeny je bez zálivky v posledních cca pěti letech téměř na prach suchá. Prý je normálně nezalévá... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 0.83 (?), 18.4.2019 16:12

Usychající větvičky jsou napadeny Nesytkou rybízovou, která vyžírá zevnitř pletivo. Napadené větve ustřihněte a spalte. Aleš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 9.135 (?), 18.4.2019 16:42

Asi máte pravdu. U mně se to sem tam taky stává, když vidím nerašící větev, prostě ji ustřihnu a spálím. Spekulovat, jestli to tazatel zalévá nebo ne je nesmysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ptarmigan - (6) - 109.182 (?), 19.4.2019 11:23

Díky všem za reakce. S tím zalévání jsem se vyjádřil nepřesně. Pravidelně nezalévám, jen v dobách největšího sucha  - většinu roků vůbec - občas nevydržím a ke každému keři dám kbelík vody. Letos už jsem jednou nevydžel, tady je sucho šílené.

Pokud je to opravdu nesytka, tak netuším, kde se tu vzala :(Keře pravidelně prořezávám, a sousedi "pěstují"  leda tak pampelišky, trávník a tůje. Docela zamrzí, že jsem pro letošek přišel skoro o polovinu úrody čerého rybízu (máme jen 3 keře). A při zimní prořezávání jsem zřejmě zrušil některé zdravé větve, zatímco jsem ponechal některé nemocné. Bohužel to není poznat :-/

K žlutému/žlutozelenému mramorování/žilkování listů máte někdo nějaký tip?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ptarmigan - (6) - 109.182 (?), 19.4.2019 21:02

Tak abych to shrnul: Nesytka to fakt není, ale zkusil jsem se podívat ještě do anglosaských zdrojů, a byl jsem úspěšný :) Jde o "Current Cane Dieback", tedy "odumírání výhonů rybízu", způsobené nejspíše houbou Botryosphaeria ribis. Viz následující zdroje:

Currant Cane Dieback in NY: Preliminary Data From the Hudson Valley Trial

Blackcurrant dieback

Příznaky sedí, to žloutnutí je nejspíše chloróza zapříčiněná poškozením pletiv. Bohužel sedí i to, že zrovna Titania je na toto velmi háklivá. Na řezu jsou některé mé výhony prakticky identické s řezem v prvním odkazu. (přikládám fotku dalších řezů, některé starší, některé novější či druhotně napadené). Teď ještě co s tím, rybízy proti houbám atp. nikdy nestříkám, stříkám jen výjimečně proti mšicím. Asi budu muset začít :-/


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika