Černý neguš



host - 158.236 (?) 
29.4.2012 19:00, zobrazeno: 18004x

dobrý den,

prosím laskavě jak velké plody má černý neguš??

děkuji mockrát

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 220.182 (?), 29.4.2012 21:11

U sousedky měly tak max. 2 cm, ale už má starý stromek...        Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.4.2012 13:31

Stromek mám mladý a plody nejsou o nic větší. Určitě má Něguš nejmenší plody ze všech angreštů, co znám. Taky se chutí od všech ostatních nejvíc liší. A je nejpíchavější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 93.1 (?), 2.7.2012 17:52

Včera jsem si všimla, že plody Černého Něguše už začaly opadávat, proto jsem ho sklidila. Plody byly cca 1 cm, zřídka který měl 2 cm. Byla to první sklizeň, měl asi 25 dkg plodů uvnitř korunky. Na každé větvičce za plodnou částí narostl letošní přírůstek větví v délce 50 cm. Když jsem ho loni zasadila, neměl ochotu se probudit k životu, pučet začal až po tří týdenním máchání v sudu s vodou. Teď se však dal do růstu a roste jako drak. Korunka je vzhledem ke kmínku obrovská, čeká ho veliký zástřih. Pokud jde o jeho chuť, tak to je bombasad. Vnitřek plodu je docela chutný, ale slupka je příšerně kyselá. Každému chutná něco jiného, ale z mého pohledu se to jíst jako normální angrešt nedá. Šel do džemu jako mix spolu s Invictou a jahodama.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 2.7.2012 19:14

Nevím, má-li se vůbec Něguš řadit mezi angrešty. Vzhledem stromku a trny možná ano, chutí a využitím plodů však těžko (spíš jde o variantu josty). Roste a plodí fakt jako blázen. Co mi ale vadí je, že plody jsou malé a konzumní zralost příliš krátká. Neúplně zralé plody jsou nechutně kyselé, pak jsou krátce v plné zralosti borůvkově lahodné, po přezrání pak rychle kvasí na stromku. Typický angreštový kompot z tvrdých plodů asi nebude nic moc. Umím si ale představit zajímavou chuť šťávy nebo džemu zastudena z Něguše podobně jako z černého rybízu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 22.159 (?), 7.7.2012 23:42

Mně plody této odrůdy velmi chutnají narozdíl od některých zdejších diskutujících. Ve srovnání s jostou rozhodně vede. Dozrávají postupně, takže si odtrhávám jen ty zralé. Dobře roste, netrpí chorobami, ale keř je hodně pichlavý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 42.161 (?), 31.12.2019 13:20

Negus je angrest a je to krizenec odrudy Anibut s divokym americkym druhem Ribes succirubrum z roku 1928. Autorem neni nikdo jiny nez Micurin. A spravne se cte Negus bez hacku na konci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 152.34 (?), 4.1.2020 13:41

Slovo "negus" pochází amharštiny a znamená vladař - císař nebo král. Byl to titul, který nosil například Haile Selassie. Tento angrešt se tedy jmenuje "černý vladař". Nevím, zda Mičurin mínil právě tohoto císaře, ale setkat se rozhodně mohli. Haile Selassie I. byl korunován v roce 1930 a Mičurin zemřel v roce 1935.

Jináč, mě tento angrešt moc neokouzlil. Mám několik vzrostlých jost, které se mu odolností, chutí a využitím dost podobají, ale mnohem lépe se sklízejí (kvůli trnům). Zjistila jsem také, že jeho semena velmi snadno vzcházejí a když je naše podrážky a kosáci roznesou po záhonech, rostou všude.

Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika