Černy jeřab (Aronie)



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
22.5.2017 16:41

Co s nimi děláte?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 22.5.2017 16:41

Co s nimi děláte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.173 (?), 23.5.2017 18:54

Taky by mně zajímalo co p. Anton s těmi aroniemi dělá, jak je zpracovává a proč je v takovém množství pořád drží a pěstuje?
*
Já jsem si je kdysi taky v množství větším než je obvyklé vysadil. Cca 50 ks.
Ale bylo to hlavně o tom, abych zaplnil nějakým levným a odolným, částečně i dost okrasným a v té době dost neobvyklým stromovím zpestřil zděněný sad, pozemky a louky. A taky jsem se na nich učil roubovat jádroviny za kůru a co se mi podařilo, ujalo se, tak jsem pak s radostí stěhoval do sadu.
Hlavním důvodem ovšem bylo, že ač vnuk zemědělce už od raného mládí jsem vždy nesnášel trávu, senoseče, sušení toho sfinstfa a tak.
A protože jsem tehdy neměl snahu chovat větší množství býložravců, ani to moc nešlo, tak se tráviny pro mně staly velmi obtížným "plevelem" a snažil jsem se je čímkoliv nahradit...
*
Jinak to žádné dlouhověké stromy nejsou. Životnost mají, aspoň v mých podmínkách cca 30-40let...
Už je ta výsadba z větší míry vykácená...
*
A troufám si tvrdit, velmi neskromně, že jako starý domácí a zkušený výrobce nápojů jsou ty plody skoro na nic nepoužitelné.
Nic z nich není dobré a konkurenčně schopné.  Škoda a bohužel...
*
Jen likér, ovocná ratafie byla z nich úplně úžasná. Jinak bych je tak dlouho v sadu nesnesl..

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.5.2017 21:27

Já jsem si myslel totéž. Sirup z aronií - po vypití pocit, jak když vytře hubu hadrem. Marmeláda - no ve směsi s jablky či hruškami to jde, ale taky žádná sláva..
   Jednou se mi podařilo - čirou náhodou - vyrobil z aronií víno, které bylo opravdu skvělé. Rok nato jsem horlivě udělal 70 litrů - nebylo to k pití.
   V současnosti přidávám rozdrcené aronie k jablečné drti při lisování moštu, v množství cca 5%. Je to dobré zpestření chuti i barvy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.245 (?), 24.5.2017 6:28

Já jsem přidával několik bobulek k hruškám při jejích zavařování. Kompot získal zajímavou barvu a trochu se i okyselil a ztrpčil.
Pitelné víno se mi ale z aronii nikdy vyrobit nepovedlo. A snažil jsem se moc a hodně krát.
Budu si muset koupit od některého z komerčních výrobců, na netu jich pár je, na porovnání. Třeba byla nějaká chyba u mně a aronie jsou v to mém pomlouvání nevinně..
*
Ale nějak jsem se rozepsal a odbočil od tématu.
Neznám žádnou jinou ovocnou dřevinu nebo keřovinu která by byla nenáročnější a odolnější vůči všemu než aronie. Za cca 30 let jsem u nich nezpozoroval žádnou nemoc a ani napadení škůdci!
Vyjma ptáků kteří její plody přímo milují a jsou schopni během velmi krátké doby zlikvidovat celou každoroční a pravidelnou úrodu.
Asi vědí proč když aronie obsahuje spoustu zdraví prospěšných složek.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 24.5.2017 8:10

Ti ptáci mě taky se.ou. Ne proto, že bych jim to nepřál, oni mi obvykle něco nechají. Jenže když se nazobou, tak se.ou - na zahradní nábytek tmavomodře..
    Sirup z aronií se asi vypít dá. Když je ale na výběr z višní, malin, černého rybízu, většina sáhne po těch aromatičtějších.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.7 (?), 24.5.2017 10:02

Vtaci nam atakovali aj polystyrenovu dekoraciu, co imitovala nejaky veniec s ovocim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.143 (?), 24.5.2017 6:57

Troufám si tvrdit, že sirup z aronie je použitelný velmi, kdykoli ho dám ochutnat nějaké návštěvě, říká, že je z domácích sirupů nejlepší. Musí být ale vařený, nikoli dělaný zastudena. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.150 (?), 24.5.2017 8:35

Sirup z černé jeřabiny děláme mnoho let. Každoročně v nejméně 50-ti litrovém množství.Výlučně -pro zachování vitamínů - za studena.Nevýhodou je větší použití cukru(možno použít třtinový nebo med).Chuť vyjímečná..Prodávané, velmi drahé šťávy komerčně vyráběné, jsou nastavované jablečným moštem s příslušnou dávkou potravinářské chemie.

A nakonec, kdo má rád likéry.Sirup po spojení s vysokoprocentním calvadosem je velmi dobře pitelný i pro ženy.

Jan z pod Javorového

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 238.99 (?), 24.5.2017 9:00

Taky jsem si všimnul, že pokud se na terase, na dvorku objevily ty modročervené skvrny, že už nemá cenu organizovat nějaký sběr.
Že už budu jen paběrkovat a hledat co tam kde zůstalo...
Podobně, i když v daleko menší míře, se mi to stávalo i u černých rybízů.

P.S. Ještě se musím zastat těch aronií které jsem možná v některých příspěvcích až moc hanobil.
Myslel jsem to asi tak jak trefně napsal p. M.V.
*
(Můj názor - jsou velmi použitelné, zdraví prospěšné, ale chuťově nad nimi převažuje většina drobného ovoce. Prakticky všechno...).

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 148.6 (?), 24.5.2017 9:07

My plody aronie kandujeme, jsou výborné. I děti se po nich mohou utlouct.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika