borůvky kanadské



Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247)
11.6.2007 13:36

Milá Radko!

Děkuji za chválu, asi si jí nezasloužím. Add Kanaďáky - nepodařilo se mi v literatuře najít žádnou chorobu, která by u nás připadala v úvahu,podle vlastních empirických zkušeností mám pocit, že některé druhy  brusinek jsou o něco citlivější na sucho než jiné. Mrazík listům neublíží, a pokud přijde opravdu "ledový muž" sebere vše, včetně mladých větviček. Jistě by bylo zajímavé vedět, jestli listy opadaly zničehonic zelené, nebo na nich byly  nějaké fleky?

Ještě mne napadlo nevhodné hnojení  hnojivem nevhodným pro brusinky "rychlý dusík" - ledek, cerelit, MPK? Ale to skutečně jenom nahlas přemýšlím.

Praktická zkušenost praví, že komu opelichaly borůvky, málo zaléval.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247), 11.6.2007 13:36

Milá Radko!

Děkuji za chválu, asi si jí nezasloužím. Add Kanaďáky - nepodařilo se mi v literatuře najít žádnou chorobu, která by u nás připadala v úvahu,podle vlastních empirických zkušeností mám pocit, že některé druhy  brusinek jsou o něco citlivější na sucho než jiné. Mrazík listům neublíží, a pokud přijde opravdu "ledový muž" sebere vše, včetně mladých větviček. Jistě by bylo zajímavé vedět, jestli listy opadaly zničehonic zelené, nebo na nich byly  nějaké fleky?

Ještě mne napadlo nevhodné hnojení  hnojivem nevhodným pro brusinky "rychlý dusík" - ledek, cerelit, MPK? Ale to skutečně jenom nahlas přemýšlím.

Praktická zkušenost praví, že komu opelichaly borůvky, málo zaléval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247), 11.6.2007 15:11

oprava - Borůvek samozřejmě :-))

Add. Hnojení - pokud používáte  speciální hnojiva, nebojte se "přitlačit" borůvky skvěle prosperují.

Nedávno jsem objevil hnojivo (název dodám po návratu  domů), které je čistě "přírodní"  (nic proti standardní chemii, u borůvek mám prostě lepší zkušenost  s"přírodními hnojivy")ale zajímavé je na něm že 1kg stojí 75 a 2 kg 95 Kč :-))

Vzhledem k tomu jak hnojím je to zajímavá informace

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247), 11.6.2007 13:45

Osobně bych se toho nebál, nenapadá mne žádný racionální důvod pro obavy.

Speciální hnojiva pro borůvky a rododendrony nejsou "rychlá", ale chovají se depotně - živiny se uvolňují postupně. Samozřejmě je nutné se mít na pozoru s jakoukoliv plodinou, která je vydatně hnojená a podáváte jí kojenci s nezralým hemoglobinem. To je ono známé  "dusičnany ve vodě" - u kojenců  dojde k zablokování nezralého fetálního hemoglobinu jako přenašeče kyslíku.

Ale vzhledem k tomu, že borůvky člověk asi láduje do dětí až tak kolem roku věku, kdy už disponují "dospělým hemoglobinem" je to otázka spíš  akademická. (navíc je nutná určitá kvantita - borůvek asi kojenec nikdy nedostane tolik, jako třeba uvařených brambůrek, či mrkve)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 30.14 (?), 11.6.2007 21:12

Milý Ali,

děkuji za pomoc.

Násada plodů opadala:

A teď jak to bylo: nejdříve začali červenat listy. Ale poté začala kvést, nasadila plody a na to pak seschly a opadaly,při tom nové větvičky pokračují v růstu!Asi bych na to potřebovala,jak říká děda,ˇ"vyšší dívčí"

Hnojení:

Použila jsem hnojivo Agra biomin-biominerální hnojivo na borůvky s obsahem rohoviny.Vaše vysvětlení bylo vyčerpávající - obavy se rozplynuly.

Ještě jednou moc děkuji Radka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247), 11.6.2007 21:48

Add hnojivo - myslím, že používáte jedno z nejlepších hnojiv na trhu. Donedávna jsem jím hnojil. Nyní s úspěchem pracuji s Organo-minerální hnojivem  pro azalky a rododendrony fy Floria (www.floria.cz) v Baumaxu 2,5 kg za 97 kč.

Add Váš problém - stále mám pocit, že jde o zálivku, i když je pravda,že  lístky zčervenají po prvních silných mrazech, a pak opadají. MOc se mi nezdá, že by to byl Váš případ. Sám mám v jedné řadě s kanaďáky vinnou révu a Broskev , borůvek mám  tři druhy, ale mráz , náhlý jarní vždy sebral nakvetlou broskev, či víno, ale borůvky nikdy.

 PS. předpokládám, že borůvky máte v moři rašeliny, pokud ne, bez obav vezměte rýč, odtraňte obyčejnou hlínu, neporušte při tom příliš  kořenový bal a dosypte rašelinu. Opět doporučuji k borůvce zapracovat drenážní trubku - pokud ji nemáte, rašelina se dokáže nacucnout na povrchu a deset -patnáct cm pod mokrou vrstvou je sucho.

A přeji optimismus. Kanaďáci jsou při troše péče takřka bezúdržbové a moje žena tvrdí, že babička bydlící v sousedství zmizela ne do domova důchodců, ale po té , co se na borůvky přišla podívat, pak se prý ozval krátký výkřik, keře sebou mohutně cloumaly a posléze do ticha větve vyplivly babiččiny francouzské hole:-))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 199.86 (?), 19.3.2009 16:48

Dobrý den, mám prosbu o radu.

Ráda bych vysadila borůvku, ale nevím, zda snese stín na severní straně.

Jakou odrúdu doporučujete?

Voda ani rašelina není problém.

E-mail.: miko27@seznam.cz

Děkuji Míla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 158.118 (?), 20.3.2009 22:16

Snese ho, přežije, ale plodit třeba bude o něco méně.

Pět podmínek pro úspěšné pěstování kanadských borůvek:

1. kyselá zem

2. hodně vláhy

3. hodně živin

4. hodně slunce

5. alespoň dvě různé odrůdy - jsou cizosprašné.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 68.120 (?), 31.12.2009 20:49

moje zkušenost jáma dva krát metr v ní borůvky ostružiny, vřes, v jáme zhruba na třetiny hrabanka listová, hrabanka jehličnatá z lesa a dosypávám kde najdu štěpky ze štěpkovače piliny když se slehne hodně tak i hrabanka z lesa(u cest a pod po zahradníkách) borůvky 3 roky koření a neplodí, nebo minimálně, ale rostou a od třetího kvetou, byla na slunci ne uplném, ale před ní byl malý stromek, nyní se tedy již dostává do polostínu. hnojená, tuším že před 3 lety trochou celeritu, ale nejsem si jist, jestli je to to pravé ořechové(možná je v tom vápno) jiné hnojivo ale doma nemám,.

zalévám jen vodou ze sudu, (měkkou) přes zimu přihodím sníh, takže na jaře má hodně vlhka až mokra..

rodiče asi občas zalévají hadící vodou tvrdou, ale vápenatou, ale nadšentím nejsem, vzhledem k přisypávání pilin a štěpků zatím zdá se nevadí.. asi tři roky je obalená takové kilo dvě má určitě, má víc borůvek než listů. Letos tuším 7 let jsme skoro nezaléval, i když byla dlouho zima tak v rašelině se vlhkost drží..

jednou mi odumřel čerstvý odkopek s kořenem, to mohla nějaká chyba v pěstování být, mrtvice nebo zálivka, jinak borůvky jedou výborně, brusinky(ty velké rostou ale plodí málo, 3 roky, snad se rozběhnou, ale lesní hynou, možná je moc slunce, nebo málo kyselo..málo vláhy.. kdo ví..

borůvky takto pěstované všem doporučuji, dávají srovnatelnou sklizeň jako velmi dobrý rybíz... jsou daleko chutnější pro přímý konzum, na rozdíl třeba od jahod je práce daleko menší a neleží na zemi, (vysoký výskyt sousedovic koček ponekud jahody diskredituje,

takže držet kyselo dosypávat piliny, hrabanku, normální zem tam snad ani nemám,  mám celý lavor z igelitu vápenec i vzlíná vzhůru jen okraje nestačí, a velký kastrol na sklizeň..

hodně úspěchů...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 148.106 (?), 1.4.2008 18:58

Koupila jsem nove kere k.anadskych boruvek, maji 2 silne vyhony asi 50 cm vysoke, mam je zastrihnout a o kolik? Kdo mi poradi, nebo to nechat? Dekuji Zdena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 11.254 (?), 27.6.2007 15:31
Mam boruvky cca 4 roky. do vykopané jámy je nutno dát raselinu a pak je zasadit. nahore mam mul. kuru kvuli plevelum. Boruvky chteji kyselou pudu, proto raselina. Maji rady dost vody. cim vic slunička, tim vic vody. Hnojim hnojivem na boruvky dle návodu, letos i popelem ze dreva. Jsou obsypané, uroda bude slusná. preju uspech v pestovaní. Mila
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika