borůvky kanadské



Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247)
6.6.2007 20:40

Asi nejsem typický zahrádkář, ale když  se do něčeho pustím, většinou se snažím něco o problematice načíst. Tak tedy - brusinka má na teritorium podobné, respektive takřka shodné nároky jako  borůvka. Tím je řečeno vše - rašelina voda, hnojení - samozřejmě jsem nehloubil pro brusinku mezi keři borůvek takové jámy jako pro brusinky, šel jsem tak do hloubky 1,5 rýče. Dnes už vím, že jsem brusinky dával příliš k sobě. Děsně se rozlezly do plochy.

Ale děkuji za typ na jahody, to mne nenapadlo, ale již jsem to zrealizoval.

Zdravím Vás!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
      
host - 255.87 (?), 14.5.2007 23:54

Asi zalezi, JAK vam ty kvety opadaly. Jestli byly opylovane, tak po jejich opadu tam zbyde priprava na plod. Jeste vyckejte, uvidite za par dni, zda vam ty stopky od kvetu nejak bobulati :-). Ja pro jistotu opylovavala steteckem, pestuji je na balkone a i kdyz boruvky velmi voni, tak mi moc hmyzu nenalakaly. Takze u nas to vypada na 100% urodu - co kvet to bobule boruvky :-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.54 (?), 15.5.2007 0:18

Skurtečně velký, klidně několik desítek litrů , nejspíš jste je usušila. Borůvky jsou prostě takřka " neutopitelné". Dám Vám příklad v posledních dnech opravdu velmi vydatně pršelo, v neděli byl první hezčí den , jdu na zahradu, v nádobách vidím několik centimetrů vody, vše je mokré,Přijdu k borůvkám a co nevidím? Nové, dosud nezdřevnatělé části se mi "klaní".Nechtěl jsem věřit  vlastním očím,  celou noc velmi vydatně pršelo... A tak jsem do drenážek opět umísti hadici a vydatně zavlažoval.. mladé výhony  se během desítek minut napřímily.

Poznámka na okraj. Mladé výhony jsou dobrým indikátorem zálivky.

Ale abych Vám nalil trochu optimismu do žil, osobně mám zahradu s výrazně zásaditou půdou, a tak jsem při sadbě borůvek koupil  několik velkých pytlů rašeliny (cena je skvělá a na rašelině často rostou ve své domovině), instaloval zmíněnou drenážku a velmi často zaléval a hnojil hnojivy s přídavkem rohoviny. Jinak nedělám nic (na jaře prostříhám). Borůvky ukázkově prosperují a považuji  z hledislka péče  za v podstatě bezúdržbové a  nejméně náročné.

Rašelina (více=lépe) a zálivka (více=lépe, nic v zahradě není tak žíznivé, drenážka Vám  umožní zavlažovat rychle a hodně) a nebudete zklamána:-))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 162.243 (?), 25.5.2007 8:46

V srpnu 2005 jsem na západní straně baráku vykopal 3*2 m, hloubky 0,4 m díru vyložil nepropustnou folií (udělal jsem bazén). Díru vyplnil avií pobaltské rašeliny (cca 4 tisíce) a smíchal se 8 kg hnojiva na azalky - pro začátek. Z baráku jsem svedl ze 40m2 střechy všechnu deštovku do této díry - trvale v létě v zimě. Koupil 7 borůvek (3 různé odrůdy).

V roce 2006 měly borůvky metrové přírůstky a sklidil jsem z každé 1 litr. Letos jsou vysoké 1,5 metru, hustě obaléné odhadem 3 litry na keř. Hnojím http://shop.zcjh.cz/scripts/podrobnosti.php?IDZ=140324 a http://shop.zcjh.cz/scripts/podrobnosti.php?IDZ=140102  3 krát ročně. Na jaře v červnu a v trochu po sklizni. Hlavně na jaře v 3 krát !! větší koncentraci hnojiva než je na krabici napsáno.

Mohu jen potvrdit: - důležitost sazby (nekupovat v obi marketech); - důležitost dostatku vody; - vysoké nároky na hnojení. To jsou předpoklady pro úspěch.

S ohledem na úspěch a chutnost plodů (nějak jich stále není dost :)) jsem se rozhodl svoji platnáž rozšířit o dalších 18 m2. 

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 64.34 (?), 25.5.2007 13:19
Zdravím a chtěl jsem se zeptat, zda je potřeba nějak upravit vodu na zalévání borůvek, pokud mám pouze vodu z vodovodu. Děkuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.54 (?), 28.5.2007 22:43
Pokud budete mít okolo mohutný bal rašeliny, standardně upravovaná voda neublíží. Hnojte mohutně speciálními hnojivy na rododendrony. A použijte čistou rašelinu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.54 (?), 27.5.2007 21:15

několika set litry rašeliny, ale proti Vám jsem amatér : - D

Ale jsem rád , že naše podobné zkušenosti platí. Rašeliny (jakékoliv) co to dá, vody  a hnojiva také co to dá a na jaře prostříhat - prostě bomba.

Borůvek síla , máte pravdu, že je jíst stále . Já jsem mezi borůvky loni nasadil brusinky a je to velká legrace. Zmíněný režim voda, rašelina , hnojení jim dělá také velmi dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 162.243 (?), 6.6.2007 10:59

Je to můj koníček tak mzu dávám co si zaslouží. I když samozřejmě rentabilní to není a nebude.

Já jsem ze srandy dal pod borůvky jako podrost lesní jahody a je to taky bomba.

Mohl by jste popsat zkušenosti s brusinkami, kde koupit, jaké mají nároky. moc by men to zajímalo.

díky  M

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247), 6.6.2007 20:40

Asi nejsem typický zahrádkář, ale když  se do něčeho pustím, většinou se snažím něco o problematice načíst. Tak tedy - brusinka má na teritorium podobné, respektive takřka shodné nároky jako  borůvka. Tím je řečeno vše - rašelina voda, hnojení - samozřejmě jsem nehloubil pro brusinku mezi keři borůvek takové jámy jako pro brusinky, šel jsem tak do hloubky 1,5 rýče. Dnes už vím, že jsem brusinky dával příliš k sobě. Děsně se rozlezly do plochy.

Ale děkuji za typ na jahody, to mne nenapadlo, ale již jsem to zrealizoval.

Zdravím Vás!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247), 6.6.2007 20:42
 a další ve specializovaném zahradnictví, podle mštítků je to stejný druh, dnes už neodliším , která je odkud (Ty z baumaxu stály při stejné kvalitě třetinu..)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 30.14 (?), 10.6.2007 21:07

1/Mám 2 kanadské borůvky, odrůda Patriot má již velké (zatím nezralé) plody a 2. odrůda Blue crow krásně kvetla,začaly se dělat plody a náhle opadávají,přestože mají stejné podmínky?Čím to?Jsem amatér- spíš Pat a Mat.

2/Je nějaká ochranná lhůta mezi hnojením a konzumací?Já jsem hnojila hnojivem na borůvky,které se používá pouze na začátku veget.období a dál nic.

Jste úplně senzační!Já jsem myslela,že jsem jediný nadšenec,který na zahradě kope krumpáčem jámy kvůli borůvkám.Za případné odpovědi a připomínky předem děkuji.

Radka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika